آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ , Monday 14 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 17134
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ اردیبهشت, ۱۳۹۴ - ۰۵:۰۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  پکن: در موقعیت مطلوبی برای همکاری هسته‌ای با ایران هستیم

  آوای شمال/ به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مدیر مرکز تحقیقات انرژی چین اعلام کرد که پکن قادر است در برنامه‌ هسته‌ای ایران حضور داشته باشد. وبگاه خبری «صدای آمریکا» چهارشنبه هفته جاری با انتشار این خبر نوشت: «لین بوژیانگ» مدیر بخش تحقیقات انرژی چین گفته است که کشورش می‌خواهد در برنامه‌های هسته‌ای ایران نقش […]

  آوای شمال/ به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مدیر مرکز تحقیقات انرژی چین اعلام کرد که پکن قادر است در برنامه‌ هسته‌ای ایران حضور داشته باشد.

  وبگاه خبری «صدای آمریکا» چهارشنبه هفته جاری با انتشار این خبر نوشت: «لین بوژیانگ» مدیر بخش تحقیقات انرژی چین گفته است که کشورش می‌خواهد در برنامه‌های هسته‌ای ایران نقش مهمی داشته باشد و چین در زمینه ساخت تاسیسات هسته‌ای این توانایی را دارد. وی در ادامه تاکید کرد که صادارت انرژی هسته‌ای برای اقتصاد  چین «حیاتی» است.

  بر پایه این گزارش، آژانس بین‌المللی هسته‌ای سال گذشته اولین راکتور طراحی شده چین را مورد تایید قرار داد و این در واقع چراغ سبز آژانس بین‌المللی هسته‌ای برای تلاش ‌های بین‌المللی چین در زمینه امور هسته‌ای است.

  این منبع خبری در تحلیلی در زمینه همکاری هسته‌ای آینده چین با ایران نوشت: همکاری هسته‌ای چین با ایران در ساخت نیروگاه هسته‌ای می‌تواند با مشارکت کشور دیگر خارجی صورت گیرد تا خطرات سیاسی حاصل از این همکاری را کاهش دهد.

  «ویکتور گائو» مدیر مرکز مطالعات بین‌المللی چین  نیز در این باره گفت: «نوع همکاری چین از نظر این‌که تنها کشور فعال با ایران در این باره خواهد بود یا همانند شرکت فرانسوی نقش کنسرسیوم را ایفا خواهد کرد، هنوز نامعین است.»

   یک مقام ارشد سازمان انرژی اتمی ایران نیز هفته گذشته گفت که علاوه بر روسیه، چین در ساخت تاسیسات هسته‌ای به ایران کمک خواهد کرد.

  گفته می‌شود قرار است چین در ساخت ۳ نیروگاه هسته‌ای در بوشهر با ایران مشارکت کند.

   

  برچسب ها :

  نظرات