آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ , Friday 15 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 17076
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ اردیبهشت, ۱۳۹۴ - ۰۴:۲۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی > فرهنگی
 •   

  بازگشت هاشمی رفسنجانی به صداوسیما /آیا رویکرد صدا و سیما به آیت الله تغییر کرده‌است؟

  آوای شمال/ به گزارش نامه نیوز او که این یادداشت را به بهانه پخش سخنان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از سیما در روزنامه آرمان منتشر کرده با اشاره به این مطلب که چند سالی است، هیچ‌یک از برنامه‌های آیت‌الله… هاشمی از طریق صداوسیما پوشش داده نمی‌شود، نوشته: «ین در حالی است که اخیراً سخنانی […]

  آوای شمال/ به گزارش نامه نیوز او که این یادداشت را به بهانه پخش سخنان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از سیما در روزنامه آرمان منتشر کرده با اشاره به این مطلب که چند سالی است، هیچ‌یک از برنامه‌های آیت‌الله… هاشمی از طریق صداوسیما پوشش داده نمی‌شود، نوشته: «ین در حالی است که اخیراً سخنانی از ایشان از تلویزیون پخش شد. درحالی‌که می‌شود به جرت اذعان داشت این اقدام تحت تأثیر افکار عمومی صورت گرفته است.»

  روزنامه آرمان اما در گزارش دیگری که امروز در صفحه نخست خود با تیتر «بازگشت هاشمی به صداوسیما» منتشر کرده، با اشاره به پخش سخنان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در شامگاه سه‌شنبه یک اردیبهشت، نوشته که «با پخش بخشی از سخنرانی آیت‌الله… هاشمی رفسنجانی در مراسم سالگرد بانوی انقلاب و همسر امام خمینی (ره)، به غیبت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در تلویزیون طی چند سال اخیر پایان داده شد.»
  برادر آیت‌الله هاشمی اما معتقد است: «با توجه به اینکه سخنرانی ایشان در مراسم گرامیداشت بانو خدیجه ثقفی، بانوی انقلاب صورت گرفته بود و خود برنامه به‌خودی‌خود حائز اهمیت فراوان بود. به‌هرحال تأثیر همسر امام خمینی (ره) با توجه به شخصیت ایشان در راه مبارزه برای انقلاب بسیار چشمگیر است و وقتی برنامه ویژه‌ای برای سالگرد بانوی انقلاب برگزار می‌شود صداوسیما خود را باید مسئول بداند که آن مراسم را پوشش دهد.»
  مراسمی که محمد هاشمی به آن اشاره می‌کند طبق گزارش روزنامه آرمان، همایش بزرگداشت بانوی انقلاب، خدیجه ثقفی همسر امام راحل است که صبح یکشنبه ۲۳ فروردین با حضور و سخنرانی حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور و آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در سالن اجلاس سران برگزار شد اما این سالگرد با پوشش رسانه خاصی همراه نبود. همین اتفاق باعث شد تا هاشمی حین سخنرانی در این مراسم بزرگداشت، از رسانه ملی سخن به میان بیاورد و این موضوع را مطرح کند که انتظار می‌رفته تا این همایش را زنده پوشش دهد؛ نقدی که البته در ادامه انتقادات رئیس مجمع تشخیص مصلحت به عملکرد صداوسیما ارزیابی شد اما نقدها به همین نقطه ختم نشد و بعد از آنکه این سخنان به‌صورت ضبط‌شده نیز پخش نشد، سایت جماران انتقاداتی را از عدم توجه به آن مطرح کرد. در بخشی از یکی از نقدهای این وب‌سایت که روز سی‌ام فروردین‌ماه منتشر شد از عدم پخش سخنان رئیس‌جمهور و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و همچنین رونمایی از کتاب خاطرات مقام معظم رهبری از دیدارهای ایشان با خانم خدیجه ثقفی باوجود گذشت یک هفته انتقاد شده بود. حال باگذشت چند روز از این مراسم، شب گذشته فیلمی از این مراسم در شبکه سوم سیما پخش شد که حاوی بخشی از سخنرانی آیت‌الله… هاشمی نیز بود تا بدین ترتیب پس از چندین سال، بار دیگر یک سخنرانی -هرچند با محذوفاتی- از تلویزیون پخش شود؛ اتفاقی که می‌تواند نشانه تغییر خط‌مشی رسانه ملی درباره هاشمی یا استثنا قائل شدن به‌واسطه نقدهای مطرح‌شده باشد.
  به اعتقاد محمد هاشمی، هرچند پخش همین برنامه سوای سخنرانی آیت‌الله… هاشمی با ۱۰ روز تأخیر اتفاق افتاد که می‌شود گفت احتمال دارد تأخیر در پوشش این برنامه هم به خاطر سخنرانی آیت‌الله… هاشمی بوده است! بنابراین پخش سخنرانی آیت‌الله… هاشمی در برنامه بزرگداشت بانو خدیجه ثقفی هیچ نشانی از تغییر روند تصمیم‌گیری‌ها ندارد. چراکه آیت‌الله… هاشمی به‌صورت مستمر در برنامه‌های ویژه داخلی شرکت دارند و باشخصیت‌های مهم خارجی هم دیدار می‌کنند که هیچ‌کدام از طریق صداوسیما اطلاع‌رسانی نمی‌شود. حتی با توجه به جایگاه ایشان در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم اطلاع‌رسانی کامل برنامه‌های ایشان اتفاق نمی‌افتد.
  رئیس پیشین سازمان صداوسیما نوشته: «از طرفی دلیل روشنی برای عدم پخش تصویر ایشان در صداوسیما بیان نمی‌شود. این سؤال که چرا باید برنامه‌های آیت‌الله… هاشمی و سخنان مهم ایشان پخش نشود، چند سال است که بدون پاسخ مانده است. درباره برنامه اخیر هم اگر تأثیر افکار عمومی نبود تصور نمی‌کنم که دست به چنین کاری زده می‌شد. ازاین‌رو به نظر می‌رسد یا باید دلیل عدم پوشش برنامه‌های ایشان از سوی صداوسیما به‌روشنی بیان شود یا برای اینکه افکار عمومی قانع شود که هیچ محدودیتی برای پخش برنامه‌ها و سخنان ایشان وجود ندارد، ازاین‌پس بر اطلاع‌رسانی برنامه‌های ایشان مداومت شود. فقط و فقط این تداوم است که می‌تواند ثابت کند، روند تصمیم‌گیری در صداوسیما دچار تغییر شده و معتدل‌تر شده‌ است. غیرازاین باید گفت که با یک گل‌بهار نمی‌شود! با یک‌بار پخش محدود سخنان آیت‌الله… هاشمی نمی‌شود حکم به معتدل شدن مدیران صداوسیما داد.»

  برچسب ها :

  نظرات