آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 20 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 1704
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ آذر, ۱۳۹۳ - ۲۰:۳۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > حوادث
 •   

  کلاهبردار چند صد میلیونی در تهران دستگیر شد

  آوای شمال/ در روز ۱۹ شهریور امسال فردی با مراجعه به کلانتری ۱۴۴ جوادیه تهرانپارس به مأموران اعلام کرد که قصد فروش ۱۹ تن خرما را از طریق آگهی روزنامه داشته که فردی با ارائه چندین فقره چک به ارزش کلی ۱۸۵ میلیون تومان اقدام به کلاهبرداری از وی نموده است. با تشکیل پرونده مقدماتی […]

  آوای شمال/ در روز ۱۹ شهریور امسال فردی با مراجعه به کلانتری ۱۴۴ جوادیه تهرانپارس به مأموران اعلام کرد که قصد فروش ۱۹ تن خرما را از طریق آگهی روزنامه داشته که فردی با ارائه چندین فقره چک به ارزش کلی ۱۸۵ میلیون تومان اقدام به کلاهبرداری از وی نموده است.

  با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع کلاهبرداری و به دستور بازپرس شعبه پانزدهم دادسرای ناحیه ۴ تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

  اظهارات مالباخته:

  مالباخته پس از حضور در پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ به کارآگاهان اعلام کرد: برای فروش ۱۹ تن خرما اقدام به دادن آگهی در روزنامه کرده بودم که فردی با شماره تلفن اعلام شده در آگهی تماس گرفت و خود را به عنوان مشتری معرفی کرد؛ پس از اولین ملاقات و توافق به سر کیفیت خرما و نهایتا مبلغ معامله به ارزش ۱۸۵ میلیون تومان، این شخص قسمتی از پول خرماها را به صورت نقدی پرداخت کرد؛ در ادامه قرار شد تا مابقی پول خرماها طی ۱۵ فقره چک به بنده پرداخت شود و من نیز که به این شخص اعتماد کرده بودم، قبول کردم تا بار خرما را به صورت کامل به این شخص تحویل دهم.

  مالباخته در خصوص نحوه اطلاع از سرقتی بودن چک ها نیز به کارآگاهان گفت: در زمان سررسید اولین چک به شعبه بانک نارمک رفته بودم که متوجه شدم که چک به علت داشتن سابقه سرقت، توقیف شده است؛ با شماره تماس این شخص بنام امیر ارسلان تماس گرفتم اما پاسخگو نبود؛ به دومین شعبه و در ادامه به سایر شعبات مراجعه کرده و در کمال تعجب متوجه شدم که تمامی چک ها دارای سابقه سرقت بوده و دستور توقیف آنها در سیستم بانکی ثبت شده است.

  شناسایی دهها مالباخته دیگر

  با آغاز رسیدگی به پرونده و ارجاع پرونده های مشابه به پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ، کارآگاهان با دهها مالباخته دیگری مواجه شدند که همگی آنها به شیوه ای مشابه مورد کلاهبرداری قرار گرفته بودند؛ دهها مالباخته ای که اقدام به فروش برنج، ساعت، عینک، عطر، تلویزیون LCD، لب تاپ، تجهیزات رایانه و … کرده بودند، پس از حضور در پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ اعلام کردند که همگی جهت فروش اقلام و تجهیزات خود اقدام به دادن آگهی فروش در روزنامه های کثیرالانتشار کرده و جوانی حدودا ۳۰ ساله اقدام به کلاهبرداری از آنها- به شیوه مشابه اولین شاکی پرونده- کرده است.

  شناسایی و دستگیری متهم:

  در مورخه ۱۹/۰۹/۱۳۹۳ یکی از مغازه داران منطقه تهرانپارس که در زمینه فروش تجهیزات رایانه ای فعالیت دارد، اقدام به فروش چندین دستگاه لب تاپ و گرفتن چندین فقره چک در ازای فروش آنها کرده بود؛ این شخص یک روز قبل از زمان سررسید چک به شعبه بانک مراجعه می نماید تا از وجود پول در حساب مشتری اطمینان پیدا نماید که اطلاع پیدا می کند چک دارای سابقه سرقت بوده و دستور توقیف آن در سیستم بانکی ثبت شده است.

  این شخص با اطلاع از موضوع مسروقه بودن چک‌ها بلافاصله موضوع را از طریق مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ به پلیس آگاهی اطلاع می دهد؛ با اعلام خبر به پایگاه چهارم پلیس آگاهی، کارآگاهان پایگاه چهارم پلیس آگاهی با این شخص تماس گرفته و وی تحت آموزش های پلیسی لازم قرار می دهند.

  سرانجام متهم بنام امیر . الف ( متولد ۱۳۶۶ ) در مورخه ۲۲/۰۹/۱۳۹۳ در منطقه تهرانپارس دستگیر و به پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شد.

  فروش اموال در کمتر از ۲۴ ساعت:

  امیر . الف پس از دستگیری و انتقال به پایگاه چهارم با شکات و مالباختگان مواجه حضوری می شود و این افراد، همگی وی را مورد شناسایی قرار دادند.

  امیر که چاره ای جز اعتراف نداشت به دهها فقره کلاهبرداری اعتراف کرده و عنوان می نماید که اموال خریداری شده را در فاصله زمانی کمتر از ۲۴ ساعت و با قیمتی پایین تر از قیمت بازار به فروش رسانده است.

  سرهنگ کارآگاه سعدالله گزافی، رئیس پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: در بررسی های به عمل آمده از دهها فقره چک بدست آمده از متهم و همچنین شکات پرونده مشخص شد که تمامی این چک های دارای سابقه بوده و عمده آنها نیز به شیوه داخل خودرو سرقت شده اند که در حال حاضر، تحقیقات در خصوص نحوه بدست آوردن چک های مسروقه و احتمال ارتکاب سایر جرایم ارتکابی از سوی متهم در دستور کار کارآگاهان پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است.

  سرهنگ سعدالله گزافی با اشاره به ارزش چند صد میلیون تومانی پرونده و احتمال افزایش تعداد شکات و مالباختگان گفت: با توجه به احتمال افزایش تعداد شکات و مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد به ویژه در مناطق شرق تهران ( پاسداران، تهرانپارس، نارمک و … ) مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند از کلیه مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفتند دعوت می شود تا جهت شناسایی متهم و طرح و پیگیری شکایات خود به نشانی پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در سیدخندان – خیابان ابوذر غفاری – جنب کلانتری ۱۲۰ سیدخندان مراجعه کنند.

  برچسب ها :

  نظرات