آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ , Monday 22 July 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 16972
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ اردیبهشت, ۱۳۹۴ - ۰۶:۰۰
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  ائتلاف عربی به‌سرکردگی سعودی پایان عملیات “طوفان قاطعیت” را اعلام کرد

  آوای شمال/ همان‌طور که معاون وزیر امور خارجه ایران امروز در خبری از توقف حملات در یمن طی ساعت‌های آینده خبر داده بود کشورهای عضو ائتلاف عربی به‌سرکردگی سعودی لحظاتی قبل پایان عملیات طوفان قاطعیت علیه یمن را اعلام کردند. به گزارش تسنیم، حسین امیرعبداللهیان در آغاز نشست سه‌جانبه معاونان وزرای خارجه ایران،‌ سوئیس و […]

  آوای شمال/ همان‌طور که معاون وزیر امور خارجه ایران امروز در خبری از توقف حملات در یمن طی ساعت‌های آینده خبر داده بود کشورهای عضو ائتلاف عربی به‌سرکردگی سعودی لحظاتی قبل پایان عملیات طوفان قاطعیت علیه یمن را اعلام کردند.

  به گزارش تسنیم، حسین امیرعبداللهیان در آغاز نشست سه‌جانبه معاونان وزرای خارجه ایران،‌ سوئیس و سوریه گفته بود: تحولات یمن یکی از موضوعاتی است که دستگاه دیپلماسی کشورمان به آن توجه دارد و خوشبین هستیم که در ساعات آینده پیرو مجموع تلاش‌های صورت گرفته شاهد توقف حملات نظامی به یمن باشیم.

  معاون عربی ــ آفریقایی وزیر امور خارجه افزود: ما خوشبینیم که در ساعات آینده شاهد آن باشیم که گروه‌های مختلف یمنی بر سر میز مذاکره گرد آیند و برای تقویت روند سیاسی در این کشور تلاش کنند.

  در همین رابطه یک روزنامه مصری نیز جزئیات بیشتری از برقراری آتش‌بس در یمن را افشا کرد. یک منبع عربی به روزنامه الیوم السابع گفت: در ساعات آینده آتش‌بس بین جنبش انصار الله و نیروهای عبدربه منصور هادی رئیس جمهور (مستعفی) یمن برقرار خواهد شد.

  وی افزود: عربستان که میزبان عبدربه منصور از زمان آغاز بحران است، در بیانیه‌ای این توافق را به‌عنوان زمینه‌ای برای آغاز بجث درباره یک راهکار سیاسی اعلام خواهد کرد.

  این منبع فاش کرد: قاهره در دو روز اخیر شاهد یک سری تحرکات و مذاکرات به‌ریاست ابوبکر القربی از رهبران حزب کنگره کل خلق بود که رهبری آن را علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق یمن به‌عهده دارد. این مذاکرات را ابوبکر القربی با مسئولان وزارت خارجه مصر درباره طرحی انجام داد که به تعدادی از طرفها ارایه کرد.

  وی از  مذاکرات القربی در شهر قاهره و سفر کوتاه و اعلام نشده دوشنبه‌شب سامح شکری وزیر خارجه مصر به ریاض خبر داد. این سفر تنها چند ساعت طول کشید.

  این منبع پیش‌بینی کرد که شکری جزئیات طرح یادشده و نتایج مذاکراتی را که با القربی درخصوص ضرورت آتش‌بس در یمن و بازگشت به میز مذاکرات سیاسی صورت گرفت، به مسئولان ارشد در ریاض منتقل کرد.

  وی افزود: قاهره تنها مقصد القربی نبود بلکه وی پیشتر نیز سفری به جیبوتی داشت و درپی آن نیز سفری دوره‌ای به واشنگتن و مسکو و لندن داشت. القربی درباره طرح خود سکوت اختیار کرد اما این منبع گفت که برخی اطلاعات درز کرده درخصوص طرح او حاکی است که جیبوتی یا سلطان نشین عمان میزبان گفت‌وگو بین دولت (مستعفی) و حوثی‌ها و طرفداران صالح خواهد بود.

  هنوز واکنشی از سوی انصارالله در قبال برقراری آتش‌بس صورت نگرفته ولی پیش از این نیز و به‌رغم حملات گسترده جنگنده‌های سعودی این جنبش آمادگی خود را برای گفت‌وگو بین گروه‌های سیاسی این کشور اعلام کرده بود.

  در طرف مقابل نیز عربستان سعی دارد تا سقف مطالبات خود را همچنان بالا گرفته و برای برقراری آتش‌بس در یمن شرط تعیین کند.

  عبدالله المعلمی سفیر سعودی در آمریکا در پایان نشست ۴۰ دقیقه‌ای نمایندگان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد درباره اوضاع یمن و نماینده جدید وی در امور یمن در شهر نیویورک به خبرگزاری فرانسه گفت: بان کی مون خواهان پایان سریع عملیات جنگی شد.

  وی توقف تجاوزگری علیه یمن را به تحقق یک سری شروط منوط کرد و مدعی شد: ما همگی خواهان پایان سریع عملیات جنگی هستیم اما یک سری شروطی برای رسیدن به آن وجود دارد. این همان شروطی است که قطعنامه هفته گذشته شورای امنیت خواهان اجرای آن است.

  قطعنامه شورای امنیت “از همه طرفهای درگیر” می‌خواهد که در سریع‌ترین زمان ممکن برای دستیابی به “آتش‌بس سریع” مذاکره کنند.

  این قطعنامه همچنین از جنبش انصارالله خواست تا از مناطق تحت کنترل خود عقب نشینی کند. جنبش انصار الله و مردم و شخصیت‌های یمنی قطعنامه یادشده را ظالمانه دانسته و رد کرده‌اند.

  برچسب ها :

  نظرات