آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ , Friday 18 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 16474
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۱ فروردین, ۱۳۹۴ - ۰۵:۱۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  مذاکرات جایگاه ایران را بهبود بخشید/ ذوق زدگی سد راه تیم هسته ای

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار مهر، در مناظره ای که شامگاه یکشنبه با حضور محمد سعید احدیان مدیر مسئول موسسه فرهنگی هنری خراسان و مظفر علیزاده عضو شورای هماهنگی اصلاح  طلبان خراسان رضوی در محل انجمن اسلامی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد مشهد برگزار شد، مذاکرات هسته ای و نقش آن در توسعه سیاسی ایران مورد […]

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار مهر، در مناظره ای که شامگاه یکشنبه با حضور محمد سعید احدیان مدیر مسئول موسسه فرهنگی هنری خراسان و مظفر علیزاده عضو شورای هماهنگی اصلاح  طلبان خراسان رضوی در محل انجمن اسلامی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد مشهد برگزار شد، مذاکرات هسته ای و نقش آن در توسعه سیاسی ایران مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

  در ابتدای این نشست مظفر علیزاده عضو شورای هماهنگی اصلاح  طلبان خراسان رضوی با اشاره به آیاتی از قرآن مبنی بر این که حق جویان باید سخنان را بشنوند اظهار کرد: برگزاری این مناظرات به معنی رسیدن جامعه به عقلانیت است و جامعه شناسان معتقدند حتی اگر نتیجه ایجاد زمینه گفتگو و مناظره انتخاب اشتباه باشد بهتر از آن است که مصالح جامعه به آن دیکته شود.

  علیزاده گفت: تیجه مذاکرات هسته ای این است که دنیا متوجه شده ایران نه تنها دنبال سلاح هسته ای نیست بلکه به کشورهایی که سلاح هسته ای دارند انتقاد می کند.

  وی ادامه داد: معتقدیم که اگر این روش را ادامه دهیم عزت کشور در جامعه جهانی و در تمام سطوح ارتقا پیدا می کند.

  برگزاری مناظره پیروی از روش قرآن است

  وی با بیان این که تعامل با جهان بهتر از تقابل است، گفت: آیا بهتر نیست به جای اینکه با جهان پنجه بیندازیم با درنظر گرفتن منافع خودمان و دیگران وارد تعامل شویم و در برابر حرمت شکنی ها به مملکت و حقوق مان منطقی ایستادگی کنیم.

  علیزاده ادامه داد: منطق ایستادن در برابر مخالفان تنها با شمشیر نیست و برگزاری مناظره هایی این چنینی می تواند شروعی برای ایجاد گفتمان به روش قرآن و طبق دستورات دینی باشد.

  وی اجازه دادن به مخالفان و موافقان را نشانه باز بودن فضای سیاسی کشور دانست و گفت: عده ای در داخل معتقدند که هرکس با ما نباشد علیه ما است و این همان شیوه ای است که آمریکا در برابر مسئله هسته ای ما اتخاذ کرده است.

  علیزاده با بیان این که حتی کشورهای همجوار ما و به ظاهر اسلامی که معاملات سیاسی و فرهنگی و اقتصادی با کشور ما دارند در مسئله هسته ای منتظر القای سیاست های آمریکا هستند، گفت: به همین دلیل باید از درون خودمان شروع کنیم و به آن طرف مرزها برویم و فواید این مذاکرات را به اطلاع همه مردم دنیا برسانیم.

  وی در ادامه برخی فواید مذاکرات را بررسی کرد و گفت: با این مذاکرات دنیا فهمید که ایران اهل گفتگو و جنگ نیست و دنیا فهمید که ایران تابع قوانین بین المللی است.

  به دنبال سلاح هسته ای نیستیم

  علیزاده روشن شدن مخالفت ایران با تولید سلاح های کشتار جمعی را دیگر فایده مذاکرات دانست و افزود: اکنون دنیا می داند که ایران تنها به دنبال منافع قدرتمندانه خود نیست و آرامش در منطقه را می خواهد.

  وی ادامه داد: نتیجه این مذاکرات این است که اکنون همه می دانند که ایران نه تنها خود به دنبال تولید سلاح هسته ای نیست بلکه با کشورهایی که سلاح هسته ای نگه داری می کنند مخالف است.

  علیزاده افزود: دنیا اکنون می داند که آمریکا وقتی با کشوری گفتگو می کند که آن کشور هرچه آمریکا بگوید را قبول کند و همگان دیدند که کشورهای ۱+۵ که خود را دموکرات ترین کشورهای دنیا معرفی می کنند در بسیاری مسائل بین المللی باید از همتای آمریکایی خود مشورت بگیرند.

  وی به سخنان برخی منتقدین درخصوص مذاکره با دشمن اشاره کرد و گفت: برخی می گفتند مذاکره یعنی ذلت و باختن می گفتند مذاکره یعنی مملکت و ارزش های انقلاب را فروختن و به کسانی که از مذاکرات حمایت می کردند چه انگ هایی که نمی زدند.

  علیزاده ادامه داد: در این شرایط اصلاح طلبان بر انجام مذاکرات پافشاری کردند و اکنون که این مذاکرات به نتیجه رسیده است باید از این پیروزی بهره گیرند.

  وی بیان کرد: برخی می گفتند ما زمانی با آمریکا مذاکره می کنیم که نگاه مدیریتی خود بر جهان را کنار بگذارد و از سیاست های سلطه گرانه اش دست بردارد اما آمریکا که با همین ها دارد بر جهان سلطه گری می کند هرگز این سیاست های خود را کنار نخواهد گذاشت.

  برد تیم هسته ای برد تیم ملت ایران است

  علیزاده افزود: به قول رئیس جمهور نباید برد را فقط در منافع خودمان ببینیم و وقتی سیاست برد-برد و تعامل و گفتگو را مطرح می کنیم و به جای مرگ گفتن پای میز مذاکره می نشنیم نتیجه اش این می شود که محبوبیت کسانی که در این وادی فعالیت می کنند از ۶۰درصد به ۸۲ درصد می رسد.

  وی با انتقاد به عملکرد روزنامه کیهان گفت: هنوز مذاکرات به نتیجه نرسیده عده ای می گویند که تیم هسته ای همه چیز را دو دستی تقدیم کرده و سرشکسته به کشور برگشته است این افراد که بدون اطلاع از پشت پرده نظراتی خیالی را مطرح می کنند باید پاسخگوی ملت باشند.

  علیزاده ادامه داد: تیم هسته ای به پیروزی دست یافت و دلیل آن هم این است که برخی شرکت های مختلف بین المللی برای سرمایه گذاری در ایران اعلام آمادگی کرده اند.

  وی با بیان این که برد تیم هسته ای برد تیم ملت ایران است افزود: یک نظرسنجی عمومی در خصوص عملکرد تیم هسته ای می تواند میزان مقبولیت عمومی تیم را نشان دهد.

  علیزاده ادامه داد: اصلاحات باید از مواضع خود دفاع کند و باید از این پیروزی بهره گیرد زمانی ما را اجنبی و ترسو خطاب می کردند حالا بیایند و نتیجه مذاکرات را ببینند.

  وی بر موضع گیری رئیس جمهور در برابر اصلاح طلبان انتقاد کرد و ادامه داد: اصلاح طلبان باید به همگان اعلام کنند که روش ما در سیاست این گونه است و کسانی را هم که می خواهیم به مجلس بفرستیم همین روش را پیش خواهند گرفت.

  علیزاده با بیان اینکه انرژی هسته ای خواست عالمانه نخبگان جامعه و در رأس آن ها رهبری بوده است، گفت: از زمان هاشمی همه کسانی که به این علم اعتقاد داشتند بر تولید آن اصرار کرده اند اما دقت کنید که در کدام دوران بیشترین پیشرفت را داشته ایم دوران هاشمی، احمدی نژاد یا دولت اصلاحات.

  ۵+۱ عقب نشینی کرد

  وی ادامه داد: اصلاح طلبان بر مذاکرات پافشاری می کردند و همین سیاست امروز نتیجه داده است و جهان مجبور است برای آرامش منطقه آن را بپذیرد.

  علیزاده افزود: حتی اگر آمریکایی ها در مذاکرات کارشکنی کنند ما نباید قطع کننده مذاکرات باشیم حتی اگر بعضی مسائل را بر ما زور کردند اصل ماجرا را از دست نخواهیم داد.

  وی با اشاره به این که نتیجه مذاکرات قبلی بسته شدن در نیروگاه های هسته ای ما بود گفت: اما الان ایران را به عنوان ۵ کشوری که در این علم توانمندی دارند معرفی می کنند و حاضرند در خصوص تبادل این علم با ایران وارد معامله شوند.

  علیزاده گفت: کشوری که می خواست پیچ و مهره هسته ای ما را باز کند امروز برای اینکه صداهای مخالف درون کشور خود را بخواباند امتیازاتی را که در لوزان به دست آورده را پررنگ جلوه می دهد.

  وی ادامه داد: با این حال در هفت موضوعی که ۱+۵ اصرار بر تعطیلی آن ها داشتند یک قدم عقب ننشسته ایم و آنها مجبور به تسلیم شدند.

  علیزاده با بیان این که می پذیرم همه دولت ها زحمت کشیده اند، گفت: اما کدام نوع مدیریت باعث شد که پیشرفت این علم در کشور شد.

  وی ادامه داد: اکنون شرایطی است که حتی اگر آمریکایی ها زیر قولشان بزنند ما چیزی از دست نمی دهیم و کار خودمان را می کنیم و این بار در نظر دنیا بدقولی آمریکایی ها آشکار می شود.

  پیروزی در مذاکرات نتیجه دیپلماسی ۳۵ ساله است

  در ادامه این نشست محمد سعید احدیان با بیان این که مذاکرات را نباید به مفهوم مذاکرات ۱۸ ماهه دید، گفت: این ها یک قطعه از یک پازل بزرگ ۱۲ ساله و حتی به مفهومی ۳۵ ساله هستند.

  وی ادامه داد: اگر این مذاکرات به نتیجه برسد و آمریکایی ها آن را به شکست منجر نکنند این پیروزی نتیجه عوامل مختلف است که یک قطعه اش تیم هسته ای و دیپلماسی فعال است که اهمیت بسیاری دارد.

  احدیان با اشاره مذاکرات در سال های ۸۲ تا ۸۴ گفت: در آن سال ها همین تیم و تقریبا بدون تغییر با تعامل و گفتگو حتی نتوانستند مجوز سه سانتریفیوژ را بگیرند.

  امکان حمله دشمن سلب شده است

  وی قدرت نظامی جمهوری اسلامی ایران را یکی از عوامل توانمندی تیم هسته ای دانست و افزود: قدرت نظامی ایران به جایی رسیده است که امکان حمله طرف مقابل سلب شده و همین یکی از ابزارهای تیم هسته ای بوده است.

  احدیان ادامه داد: قدرت منطقه ای ما باعث شد تا تیم مذاکره کننده بتواند با دست باز پای میز مذاکره برود غیر این از ۶ ماه پیش تا اکنون موضع آمریکا تغییر نمی کرد.

  وی فناوری پیشرفته هسته ای را دیگر عامل توانمندی تیم هسته ای عنوان کرد و گفت: ده سال پیش چیزی برای مذاکره نداشتیم اما اکنون ۲۰هزار سانتریفیوژ و توان غنی سازی ۲۰درصد را داریم.

  احدیان ادامه داد: رهبری هوشمندانه مقام معظم رهبری در طول ۱۸ ماه گذشته و حتی ۱۲ سال گذشته عامل مهمی در دستاوردهای تیم هسته ای است.

  مذاکرات نتیجه استکبارستیزی ۳۵ ساله است

  وی استقامت مردم در تحریم ها را کمک حال بزرگی برای تیم مذاکره کننده عنوان کرد و گفت: ۳۵ سال است که از استقلال سیاسی و استکبارستیزی جمهوری اسلامی ایران می گذرد و خروجی آن این شده که در برابر ابرقدرت های دنیا می نشنیم و وزیرخارجه آمریکا طولانی ترین ساعات مذاکره را در برابر همتای ایرانی خود داشته باشد.

  احدیان برخی انتقادات را به رفتار اصلاح طلبان بعد از صدور بیانیه لوزان مطرح کرد و ادامه داد: چرا اصلاح طلبان در این مذاکرات شواهدی ارائه می کنند که نشان دهنده بهره برداری جناحی آنها از این مسئله است.

  وی ادامه داد: اصلاح طلبان به گونه ای رفتار می کنند که بگویند مذاکرات خروجی کار ما است و این مقدمه ای برای انتخابات و مسائل دیگر شود و مصادره یک اتفاق ملی که یک قسمت آن دیپلماسی فعال است و نه همه آن برخلاف منافع ملی است.

  احدیان با بیان این که یک حزب سیاسی می تواند از خروجی کار ۱۲ ساله ملت استفاده جناحی بکند ادامه داد: اما احزاب باید بتواند منطق این کار خود را به عنوان یک حزب سیاسی به مردم بقبولانند در غیر این صورت نمی توانند رأی مردم را جمع کنند.

  وی با انتقاد بر قهرمان سازی جریان اصلاحات در مسئله مذاکرات گفت: مفهوم قهرمان نساختن تشکرنکردن نیست مفهومش این است که همه قطعات این پازل باید با هم دیده شوند.

  ذوق زدگی زودهنگام دست تیم هسته ای را می بندد

  احدیان دیگر انتقاد خود بر اصلاح طلبان را خوشحالی زاید الوصف آنها از صدور بیانیه لوزان عنوان کرد و گفت: خوشحالی از مذاکره ای که تمام نشده و قطعیت پیدا نکرده است نتیجه ای جز اینکه تیم هسته ای در میز مذاکره کم ابزارتر می شود ندارد.

  وی ادامه داد: باید به منتقدان اجازه دهیم که سخن خود را بگویند و تحقیرکردن منتقد کار مناسبی نیست مخصوصا اینکه شاید انتقادها به ضرر جناح ها باشد اما در نهایت به در جهت منافع ملی است.

  احدیان با بیان اینکه تیم هسته ای با تقریبا همین افراد در سال ۸۲ تا ۸۴ با وجود اعتمادسازی بیشتر تعلیق تمام فعالیت هسته ای کشور را پذیرفت اما امروز حتی یک دقیقه هم غنی سازی را تعلیق نکردیم.

  وی افزود: آن زمان چیزی برای مذاکره نداشتیم و باید ۲۰هزار سانتریفیوژ را تولید می کردیم و از طرف دیگر قدرت نظامی و موقعیت خود را در منطقه افزایش می دادیم تا تیم هسته ای بتواند بدون باج دادن مذاکره کند.

  احدیان ادامه داد: اما این دستاوردی ۱۲ساله است و همه مردم به رغم تمام مشکلات در آن نقش دارند.

  با دولت بندی پیروزی های هسته ای مخالفم

  وی با بیان اینکه با دولت بندی پیروزی های هسته ای مخالفم گفت: فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی ایران از دوران نخست وزیری موسوی شروع شد و تا پایان دوران اصلاحات تقریبا چیز زیادی نداشتیم حتی نگذاشتند سانتریفیوژهای را که از پاکستان خریداری کرده بودیم را نصب کنیم.

  احدیان ادامه داد: از حیث فنی آنچه اتفاق افتاده مربوط به هشت سال بعد از دوران اصلاحات بوده است اما این موفقیت ها فراتر از دولت ها متعلق به دانشمندان هسته ای و مردم است.

  وی افزود: ما همیشه مذاکره کرده ایم و این مذاکرات از نظر فنی دوره ای نبوده و بهترین دستاوردهای مذاکرات در دوره ای است که رهبری تیم را لاریجانی به عهده داشت که همزمان با دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد بود.

  احدیان با بیان این که مذاکرات با آمریکا اواخر دولت احمدی نژاد شروع شد، گفت: مذاکرات با آمریکا محصول بعد از انتخابات ۹۲ نیست.

  صدور قطعنامه ها امری طبیعی بود

  وی خود را از منتقدین احمدی نژاد عنوان کرد و گفت: با این حال معتقدم وقتی دولت در موضعی است که باید فعالیت های هسته ای را ادامه دهد که نتیجه اش صدور قطعنامه است باید ایستادگی کند و به صدور قطعنامه ها اعتنا نکند.

  احدیان ادامه داد: بعد از ۸۴ فهمیدیم که با مذاکره نمی توانیم به انرژی هسته ای برسیم بنابراین استراتژی ما این شد که توان هسته ای مان را بالا ببریم تا بتوانیم در مذاکرات حرفی برای گفتن داشته باشیم و این کار نتیجه جز صدور قطعنامه نداشت.

  وی افزود: در تعاملات بین المللی وقتی نیاز به اخم است باید اخم کنیم همانطور که اکنون اگر اخم کنیم کار اشتباهی کرده ایم.

  احدیان گفت: دولت اصول گرای احمدی نژاد تا زمانی که باید با اقتدار عمل کند درست بود و اشتباهات دولت اصلاحات را تکرار نکرد و کاری را که دولت اصلاحات نمی توانست به درستی انجام دهد را به درستی انجام داد.

  وی افزود: اما رفتار سیاسی احمدی نژاد هم در اواخر دوران ریاست جمهوری با اشکال مواجه شد و نقاط ضعف داشت.

  احدیان به سخنان مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: رهبری هم همیشه از مذاکرات حمایت کرده اند و تصریح می کنند که با توافق خوب موافق خواهند بود ما به دنبال نتیجه گیری هستیم و وقتی می توانیم به نتیجه برسیم که دست پری داشته باشیم.

  وی با بیان اینکه مفهوم توان نظامی فقط جنگ نیست، گفت: یعنی طرف مقابل را بتوانیم ملزم به مذاکره کنیم به طوری که مطمئن باشد راهی جز مذاکره ندارد.

  احدیان افزود: آن ها سلاح، حمله، تحریم و مذاکره را داشتند و اگر حمله را کور نمی کردیم راضی به مذاکره نمی شدند.

  برچسب ها :

  نظرات