آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ , Friday 15 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 16322
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ فروردین, ۱۳۹۴ - ۰۵:۴۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  کرک خواستار ادامه فشار اقتصادی برایران شد

  آوای شمال/ به گزارش فارس، مارک کرک سناتور جمهوری‌خواه روز شنبه بار دیگر خواستار ادامه و افزایش فشارهای اقتصادی علیه ایران با هدف کسب امتیاز بیشتر در مذاکرات هسته‌ای، شد. این سناتور ایالت ایلینویز در نطق هفتگی خود با اشاره به موضع ایران برای برداشته شدن فوری تحریم‌های ضدایرانی، گفت: «ایران اکنون می‌خواهد تحریم‌ها فورا […]

  آوای شمال/ به گزارش فارس، مارک کرک سناتور جمهوری‌خواه روز شنبه بار دیگر خواستار ادامه و افزایش فشارهای اقتصادی علیه ایران با هدف کسب امتیاز بیشتر در مذاکرات هسته‌ای، شد.

  این سناتور ایالت ایلینویز در نطق هفتگی خود با اشاره به موضع ایران برای برداشته شدن فوری تحریم‌های ضدایرانی، گفت: «ایران اکنون می‌خواهد تحریم‌ها فورا برداشته شود، که این یعنی تزریق میلیاردها دلار به ترور ایران.»

  وی بار دیگر با متهم کردن تهران به تلاش برای ساخت تسلیحات هسته‌ای، گفت: «ما باید از فشار اقتصادی فدرتمند برای جلوگیری از دستیابی آن‌ها به تسلیحات هسته‌ای، استفاده کنیم.»

  کرک از جمله اصلی‌ترین حامیان طرح‌های ضدایرانی در کنگره آمریکا به شمار می‌آید و تاکنون طرح‌هایی را نیز در این زمینه به سنا برده است.

  روز گذشته نیز جو بایدن معاون رئیس‌جمهور آمریکا گفت درخواست ایران برای برداشته شدن تمام یا بخش زیادی از تحریم‌ها در ابتدای اجرای توافق جامع هسته‌ای، رسیدن به توافق را ناممکن می‌کند.

  وی در این مورد گفت: «اگر آن‌ها انتظار داشته باشند که در همان ابتدای کار تمام یا بخش اعظم تحریم‌ها کاسته شود، توافقی در کار نخواهد بود. بلکه (توافق) باید این طور باشد که “شما باید (با اقدامات خود) به این (کاهش تحریم‌ها) دست پیدا کنید”.»

  این در حالی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه‌ای که روز جمعه از شبکه یورو نیوز پخش شد، برداشته شدن تدریجی تحریم‌ها را رد کرد.

  آقای ظریف در این خصوص گفت: «ما از حذف مرحله‌ای تحریم‌ها صحبت نمی‌کنیم. متأسفانه ایالات متحده شروع به صحبت از این و استفاده از عبارت “تحریم‌های مرحله‌ای” کرده، اما اگر به بیانیه مشترک مراجعه کنید، شما حتی یک کلمه “تعلیق” یا کلمه “مرحله” نمی‌بینید. روشن است که تمامی تحریم‌ها، تمامی تحریم‌های اقتصادی و مالی حذف می‌شوند.»

  وی افزود: «روزی که توافق کنیم، به شورای امنیت می‌رویم و شورای امنیت قطعنامه‌ای صادر می‌کند که تمامی قطعنامه‌های پیشین را لغو کرده و زمینه را برای حذف تمامی تحریم‌ها، ایجاد می‌کند. این امری بسیار روشن است، مرحله‌‌بندی‌ای نخواهد بودف تعلیقی نخواهد بود، این امر در توافقی که اعلام کردیم، کاملا روشن است.» (جزئیات بیشتر)

  دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروم موسوم به ۱+۵، که اولین دور پس از اعلام تفاهم بر سر راهکارهاست، از روز چهارشنبه در شهر وین اتریش برگزار می‌شود.

  پس از دور قبلی مذاکرات که در شهر لوزان سوئیس برگزار شد، طرفین بیانیه مشترکی صادر کردند که در بخشی از آن، آمده است: «اتحادیه اروپایی، اعمال تحریم‌های اقتصادی و مالی مرتبط با هسته ای خود را خاتمه خواهد داد و ایالات متحده نیز اجرای تحریم های مالی و اقتصادی ثانویه مرتبط با هسته ای را، همزمان با اجرای تعهدات عمده هسته ای ایران به نحوی که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی راستی آزمایی شود، متوقف خواهد کرد.»  

  برچسب ها :

  نظرات