آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ , Sunday 17 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 16254
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ فروردین, ۱۳۹۴ - ۰۴:۴۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  واکنش شدید ۳۳ سال پیش جامعه مدرسین به یک مقاله

  آوای شمال/ به گزارش فارس اهم رخدادهای ۲۹ و ۳۰ فروردین ۱۳۶۱ به این ترتیب است؛ چکیده آیت الله جنتی عضو فقهای شورای نگهبان در رابطه با توطئه اخیر عوامل آمریکا و نیز تصرف ساختمان دارالتبلیغ اسلامی و موسسات تابعه متعلق به آیت الله شریتعمداری سخنرانی کرد. قیام مردم مسلمان فلسطین در شهرهای اشغال شده […]

  آوای شمال/ به گزارش فارس اهم رخدادهای ۲۹ و ۳۰ فروردین ۱۳۶۱ به این ترتیب است؛
  چکیده
  آیت الله جنتی عضو فقهای شورای نگهبان در رابطه با توطئه اخیر عوامل آمریکا و نیز تصرف ساختمان دارالتبلیغ اسلامی و موسسات تابعه متعلق به آیت الله شریتعمداری سخنرانی کرد.

  قیام مردم مسلمان فلسطین در شهرهای اشغال شده و اعتصاب ۷ روزه آنان برای اعتراض به بی حرمتی به نخستین قبله مسلمانان و مسجد عمر همچنان ادامه دارد .

  حجت الاسلام ناطق نوری وزیر کشور: در اجرای طرح کودتای نافرجام اخیر به رهبری صادق قطب زاده بعضی از عوامل نفوذی و باقی مانده رژیم سابق در ارتش شرکت داشتند .

  غلام اسحاق خان وزیر اقتصاد و دارایی و برنامه ریزی و بازرگانی پاکستان که در راس یک هیئت اقتصادی به ایران آمده است عصر دیروز با حضرت آیت الله خامنه ای رئیس جمهور کشورمان دیدار کرد .

  اتحادیه بین المجالس روز گذشته با صدور قطعنامه ای رژیم اشغالگر قدس را به خاطر اعمال غیرانسانی و نقض قوانین بین المللی به شدت محکوم کرد .

  رزمندگان اسلام مرکب از دلاوران پادگان مهاباد و جان برکفان سپاه پاسداران ، سلحشوران ژاندارمری و پیشمرگان مسلمان کرد موفق شدند ارتفاعات مشرف بر شرق مهاباد را غافلگیرانه به تصرف خود در آورند.

  میرحسین موسوی در پیامی خطاب به نخست وزیر سوریه : ملت مسلمان ایران آماده است همدوش با برادران فلسطینی و سوری و سایر مسلمانان بلاد اشغالی را از یوغ صهیونیسم تجاوزکار خارج نماید .

  در پی چاپ مقاله ای در روزنامه کیهان تحت عنوان «آیا وقت آن نرسیده که روحانیت هم تصفیه شود» جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اطلاعیه ای اعتراض آمیز صادر کرد.

  ۲۹ فروردین ۱۳۶۱

  آیت الله جنتی: عوامل توطئه اخیر کشف شده اند و مسئله را بیش از پیش بزرگ نکنند

  آیت الله جنتی عضو فقهای شورای نگهبان قانون اساسی بعد از ظهر دیروز در پایان مراسم تشییع جنازه ۲ تن از شهدای اخیر جبهه ها در صحن مطهر حضرت معصومه سخنانی در رابطه با توطئه اخیر عوامل آمریکا و نیز تصرف ساختمان دارالتبلیغ اسلامی و موسسات تابعه متعلق به آیت الله شریتعمداری سخنرانی کرد .

  وی که در اجتماع مردم و روحانیون قم صحبت می کرد ضمن برشمردن ویژگی های جوامع اسلامی و انطباق آن با جامعه کنونی و تقسیم بندی دشمنان مسلمین به کفار و منافقین گفت : طبق سنت لایتغیر الهی هر دو این گروه ها محکوم به شکست و زوال در برابر مسلمان ها هستند . وی ادامه داد : تجربه های سه ساله انقلاب ثابت کرد که تمام گروه ها و افرادی که بخواهند به نحوی در مقابل این امت و این رهبری بایستند در مراحل مختلف طرد می شوند.

  آیت الله جنتی در پایان خطاب به مردم تذکر داد که موضع صد در صد اسلامیشان را حفظ کنند و از آن جا که جریان توطئه اخیر کشف و عوامل مزدور آن دستگیر شده اند و موضوعات مربوط به آن توسط مسئولین پیگیری می شود مسئله را بیش از پیش بزرگ نکنند و در مورد تصرف دارالتبلیغ نیز خواستار عدم حساسیت بیشتر مردم نسبت به آن شد . (۱)

  اسرائیل ورود افراد کمتر از ۴۰ سال را به مساجد ممنوع کرد

  قیام مردم مسلمان فلسطین در شهرهای اشغال شده و اعتصاب ۷ روزه آنان برای اعتراض به بی حرمتی به نخستین قبله مسلمانان و مسجد عمر همچنان ادامه دارد و این در حالی است که رژیم اشغالگر قدس مقررات تازه ای در سرزمین های اشغالی کرانه باختری رود اردن و غزه وضع کرده است تا هرچه بیشتر به آوارگان فلسطینی فشار وارد سازد . یکی از این مقررات جلوگیری از ورود افراد کمتر از ۴۰ سال به مساجد است .

  فایننشال تایمز نیز در شماره دیروز خود اعلام کرد که برای اولین بار اعتصاب در سرزمین های اشغال شده فلسطین حتی به کوچکترین دهکده ها نیز کشیده شده و فلسطینی ها که در پی ماجرای تیراندازی در مسجد الاقصی به مقابله با نیروهای اسرائیلی برخواسته اند این بار به جای شعار فلسطین یک سرزمین عربی است یا شعارهای ملی گرایانه و مشابه آن ها شعار الله اکبر می دهند.(۲)

  ناطق نوری : قطب زاده پس از دستگیری تمام اسرار کودتا را بیان کرد

  حجت الاسلام ناطق نوری وزیر کشور گفت : در اجرای طرح کودتای نافرجام اخیر به رهبری صادق قطب زاده عده ای از روحانی نماهای تهران و قم و بعضی از عوامل نفوذی و باقی مانده رژیم سابق در ارتش شرکت داشتند .

  حجت الاسلام ناطق نوری که برای دیدار دو روزه و شرکت در سمینار مشترک مسئولین استان آذربایجان شرقی به تبریز سفر کرده است بعد از ظهر دیروز در یک مصاحبه مطبوعاتی ضمن اعلام این خبر به تشریح کودتای نافرجام مذکور پرداخت و گفت : عاملین این کودتای بسیار بچگانه به رهبری قطب زاده و با همکاری چند تن از روحانی نماهای تهران و قم و بعضی از عوامل نفوذی و باقیمانده های رژیم گذشته در ارتش و فراری های سلطنت طلب خارج از کشور تصمیم داشتند با انفجار جماران و به شهادت رساندن رهبر کبیر انقلاب به بهانه خون خواهی امام امت و این که مسئولین مملکتی قادر نیستند از جان امام حفاظت کنند و ممکن است آمریکا سر کار بیاید همه مسئولین را کشته و حکومت را به دست گیرند.

  وی ادامه داد : خوشبختانه با هوشیاری ملت مسلمان و حضور سازمان اطلاعات ۳۶ میلیونی کشورمان این کودتا کشف شد و عده ای از عوامل آن در قم و تهران و نیز خود صادق قطب زاده دستگیر شدند که وی بعد از دستگیری تمام اسرار کودتا را برای مسئولین بیان کرد.(۳)

  ۳۰ فروردین ۱۳۶۱

  ایران خواستار تشکیل بازار مشترک اسلامی شد

  غلام اسحاق خان وزیر اقتصاد و دارایی و برنامه ریزی و بازرگانی پاکستان که در راس یک هیئت اقتصادی به ایران آمده است عصر دیروز با حضرت آیت الله خامنه ای رئیس جمهور کشورمان دیدار و از نتایج ملاقات های اقتصادی میان دو کشور ایران و پاکستان ابراز رضایت کرد و آن را مفید خواند .

  در این دیدار آیت الله خامنه ای رئیس جمهور طی سخنانی با اشاره به منابع غنی طبیعی بخصوص منابع انرژی موجود در اغلب کشورهای اسلامی همکاری میان ممالک اسلامی را به حال ملل مسلمان مفید دانسته و با ارائه پیشنهاد تشکیل بازار مشترک اسلامی تاکید کردند : بایستی شرایط را برای ایجاد این بازار هموار کرد . (۴)

  اتحادیه بین المجالس کشتار مسلمانان را محکوم کرد

  اتحادیه بین المجالس روز گذشته با صدور قطعنامه ای رژیم اشغالگر قدس را به خاطر اعمال غیرانسانی و نقض قوانین بین المللی به شدت محکوم کرد . در جلسه روز گذشته این اتحادیه که با حضور نزدیک به ۹۰ کشور جهان و جنبش های آزادی بخش در نیجریه برپاشده است پیشنهاد دولت سوریه و کشورهای مسلمان با اکثریت آرا به تصویب رسید.

  بر اساس این قطعنامه پارلمان رژیم صهیونیستی به خاطر الحاق جولان به قدس اشغالی و عدم اجرای مصوبات سازمان ملل در رابطه با لغو این تصمیم به شدت محکوم شد و از این رژیم خواسته شد الحاق غیرقانونی جولان و نیز اورشلیم را ملغی کرده و از سرزمین های اشغالی اعراب پس از جنگ سال ۱۹۶۷ خارج شود.

  در جلسه دیروز که هیئت منتخب مجلس شورای اسلامی به ریاست محمد خاتمی نیز حضور داشت واقعه اخیر مسجد الاقصی و تیراندازی مزدوران صهیونیستی به سوی تظاهرکنندگان فلسطینی به شدت محکوم شد.(۵)

  ۲۰ ضد انقلاب در ارتفاعات مهاباد هلاک شدند

  دیروز همزمان با ۲۹ فروردین روز ارتش در ادامه طرح ایمن سازی به منظور گسترش کمربند ایمنی در شهرستان مهاباد رزمندگان اسلام مرکب از دلاوران پادگان مهاباد و جان برکفان سپاه پاسداران ، سلحشوران ژاندارمری و پیشمرگان مسلمان کرد با هماهنگی کم نظیر موفق شدند ارتفاعات مشرف بر شرق مهاباد را که دارای موقعیت تاکتیکی خوبی است غافلگیرانه به تصرف خود در آورند و منطقه را از لوث عناصر مسلح غیرقانونی پاک سازند. در این عملیات ۲۰ نفر از ضد انقلابیون مسلح به هلاکت رسیدند.(۶)

  خبر دیگر این که روابط عمومی ستاد مرکزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با صدور اطلاعیه ای تاکید کرد : یک پایگاه عملیاتی ضد انقلاب در غرب کشور در هم کوبیده شد .

  بر اساس این اطلاعیه نیروهای اسلام همچنین طی عملیاتی در منطقه بانه ، آبادی های کوخان و جلوبند را پاکسازی کرده و ضمن به هلاکت رساندن حداقل ۱۹ تن از ضد انقلابیون وابسته به گروهک های کومله و دمکرات ، ۱۲ تن از آنان را نیز زخمی کردند. (۷)

  پیام میرحسین موسوی به سوریه ؛ آماده ایم همدوش شما با اسرائیل بجنگیم

  میرحسین موسوی نخست وزیر به مناسبت سی و ششمین سالگرد اعلام جمهوری عربی سوریه پیامی خطاب به نخست وزیر این کشور صادر کرد . در بخشی از این پیام آمده است : ملت مسلمان ایران آماده است همدوش با برادران فلسطینی و سوری و سایر مسلمانان بلاد اشغالی را از یوغ صهیونیسم تجاوزکار خارج و دست امپریالیسم و عمال او را از کشورهای اسلامی و منطقه کوتاه نماید . (۸)

  واکنش شدید جامعه مدرسین به مقاله منتشره در کیهان

  در پی چاپ مقاله ای در روزنامه کیهان تحت عنوان آیا وقت آن نرسیده که روحانیت هم تصفیه شود از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اطلاعیه ای انتشار یافت.

  در بخشی از این اطلاعیه با بیان این که «آیا وقت آن نرسیده است که روزنامه کیهان جدا تصفیه شود » آمده است : همه می دانند از روز اولی که این حرکت صد در صد اسلامی به رهبری آیت الله العظمی امام خمینی آغاز شد تا امروز حوزه های علمیه به ویژه حوزه قم در صدر پیروان و فرمانبرداران آن حضرت بوده و در تمام فراز و نشیب های نهضت با الهام گیری از رهنمودهای پیامبرگونه امام تا حد زیادی رهبری نهضت را هم به عهده داشته است .

  در ادامه این اطلاعیه تصریح شده است : مراجع و اساتید و فضلا و محصلین همه و همه جز درصد بسیار ناچیزی همواره حامی انقلاب بوده و در راه پیشبرد و به ثمر رساندن آن کوشش کرده اند . در سه سالی که از پیروزی انقلاب می گذرد حوزه های علمیه علاوه بر خدمات فراوانی که در همه ابعاد انقلاب انجام داده اند و می دهند و نیز علاوه بر دهها و صدها شهید که در طول این جنگ تحمیلی به اسلام عزیز تقدیم کرده اند در خنثی کردن توطئه های داخلی و خارجی نقش بسیار موثری را ایفا نموده اند و با این وصف آیا بی انصافی نیست که در سرمقاله کیهان این چنین بخوانیم که « همین اکنون اگر شما به حوزه ها نظر بیفکنید اکثریت با روحانیتی است که از بینش انقلابی برخوردار نیست چرا که شاه با تمام قدرت می کوشید حوزه ها را تحت کنترل قرار دهد …»

  در ادامه اطلاعیه جامعه مدرسین آمده است : آیا قلم این سرمقاله در دست دشمن نبوده است؟آیا همان طور که بارها تذکر داده ایم لازم نیست دست اندرکاران و نویسندگان کیهان مورد تصفیه جدی قرار گیرند ؟ در بخش پایانی اطلاعیه جامعه مدرسین آمده است : ما لزوم تصفیه حوزه ها را به معنی صحیح آن پذیرفته ایم و فرمان امام در این مورد را روی چشم قرار داده و در صدد پیاده کردن آن هستیم اما حاضر نیستیم که از این کلمه حق باطل اراده شود.(۹)

  پی نوشت:

  اطلاعات ، ۲۹ فروردین ۱۳۶۱ ، صفحه ۳
  اطلاعات ، ۲۹ فروردین ۱۳۶۱ ، صفحه ۱۲
  اطلاعات ، ۲۹ فروردین ۱۳۶۱ ، صفحه ۱
  اطلاعات ، ۳۰ فروردین ۱۳۶۱ ، صفحه ۲
  اطلاعات ، ۳۰ فروردین ۱۳۶۱ ، صفحه ۱
  اطلاعات ، ۳۰ فروردین ۱۳۶۱ ، صفحه ۱
  اطلاعات ، ۳۰ فروردین ۱۳۶۱ ، صفحه ۱۵
  اطلاعات ، ۳۰ فروردین ۱۳۶۱ ، صفحه ۱۰
  جمهوری اسلامی ، ۳۰ فروردین ۱۳۶۱ ، صفحه۲

  پژوهشگر:‌سید روح الله امین آبادی  

  برچسب ها :

  نظرات