حاصل کار کشتی‌گیران جوان در جام آذربایجان

چاپ

آوای شمال/ رقابت‌های کشتی فرنگی مسابقات جام فدراسیون آذربایجان با حضور ۱۰۴ کشتی گیر از کشورهای آذربایجان، ایران، گرجستان، مجارستان، قرقیزستان، اوکراین، ترکیه و اسلواکی در سالن ۱۰ هزار نفری حیدر علی‌اف در شهر باکو برگزار شد که محمدرضا آقانیا در وزن ۵۵ کیلوگرم صاحب مدال نقره و مهدی فلاح در وزن ۸۴ کیلوگرم صاحب مدال برنز شدند. کیوان رضایی و محمد بیرانوند نیز در اوزان ۷۴ و ۹۶ کیلوگرم پنجم شدند.

* نتایج فرنگی‌کاران جوان کشورمان پس از برگزاری مسابقات مقدماتی به شرح زیر است:

در وزن ۵۵ کیلوگرم محمدرضا آقانیا یکی از سه نماینده کشورمان در این وزن در دور نخست مسعود آدینه‌وند دیگر نماینده کشورمان که با صلاحدید کادر فنی در یک وزن بالاتر کشتی می‌گرفت را شکست داد، وی در دور بعد چگاشویلی از گرجستان را با نتیجه ۱۲ بر یک مغلوب کرد و به دیدار نیمه نهایی راه یافت. آقانیا در این دیدار نیز با نتیجه ۱۲ بر صفر نوروز بیک ترکیبایف از قرقیزستان را شکست داد و راهی دیدار فینال شد، اما در فینال با نتیجه ۱۲ بر صفر مغلوب تبریز یوسف زاده از آذربایجان شد و به مدال نقره رسید.

آدینه‌وند نیز با حضور آقانیا در فینال به گروه بازنده‌ها رفت، اما در این گروه نیز با نتیجه ۱۴ بر ۳ مغلوب کشتی‌گیر گرجستانی شد و از دور رقابت‌ها کنار رفت. رضا خدری دیگر نماینده کشورمان در این وزن در دور اول با نتیجه ۸ بر یک لولی زولتان از اسلواکی را برد، اما در دور دوم ۸ بر ۵ مغلوب نوروز بک ترکیبایف از قرقییستان شد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.
در وزن ۷۴ کیلوگرم کیوان رضایی در دور نخست در حالی که ۱۰ بر ۴ از اسن آسانوف از قرقیزستان عقب بود ۱۲ بر ۱۰ از وی پیش افتاد و در پایان نیز با ضربه فنی وی را شکست داد، رضایی در دور دوم نیز در حالیکه ۶ بر صفر از سانان میرزایف کشتی‌گیر آذربایجانی عقب بود در نهایت با نتیجه ۱۰ بر ۸ وی را نیز مغلوب کرد، اما در نیمه نهایی با نتیجه ۱۲ بر ۷ مغلوب حریف ترک شد و راهی دیدار رده بندی شد. رضایی در این دیدار با نتیجه ۴ بر یک مغلوب شمیستان گولویاده از آذربایجان شد و به عنوان پنجم رسید.
در وزن ۸۴ کیلوگرم مهدی فلاح در دور نخست روستن رحمت اله یف از قرقیزستان را ۳ بر صفر شکست داد، اما در دور دوم با نتیجه ۳ بر یک مقابل اسلام عباس اف از آذربایجان شکست خورد، فلاح با حضور عباس اف در دیدار فینال به گروه بازنده ها رفت و در این گروه با شکست ۶ بر ۲ دیگر کشتی گیر آذربایجانی به دیدار رده بندی راه یافت. فلاح در دیدار رده بندی نیز با نتیجه ۴ بر یک نیکا گاواشلی از گرجستان را شکست داد و صاحب مدال برنز شد.
در وزن ۹۶ کیلوگرم محمد بیرانوند در دور اول ۸ بر یک افشین پناهی را دیگر نماینده کشورمان در این وزن را مغلوب کرد، اما در دور دوم به اورخان نوریف از آذربایجان باخت و راهی دیدار رده بندی شد. وی در دیدار رده بندی در حالی که ۶ بر یک از حریف خود عقب بود با ضربه فنی شکست خورد و پنجم شد. با شکست بیرانوند در مرحله نیمه نهایی، پناهی نیز از دور رقابت ها کنار رفت.
تیم ایران با توجه به حضور آدینه وند در وزن بالاتر در وزن ۵۰ کیلوگرم نماینده نداشت و در وزن ۶۰ کیلوگرم نیز محمد مراد الیاسی در دور نخست با شکست ۸ بر صفر مقابل رحمانوف آذربایجانی و با توجه به شکست این کشتی گیر در دورهای بعد از دور رقابت ها کنار رفت.
در وزن ۶۶ کیلورگم عرفان سعادتی فر در دور اول با نتیجه ۳ بر صفر المار نوالیف از اوکراین را مغلوب کرد اما در دور دوم با نتیجه ۶ بر ۲ مقابل نماز رستم اف از آذربایجان شکست خورد و با توجه به شکست این آذری در دورهای بعد، سعادتی فر نیز از دور رقابت ها کنار رفت.
در وزن ۱۲۰ کیلوگرم نیز پوریا عباسی در دور اول برابر امره مویان از ترکیه در حالی که ۲ بر ۲ مساوی بود با ضربه فنی مغلوب شد و از دور رقابت ها کنار رفت.

در پایان این رقابت ها تیم آذربایجان با ۴ مدال طلا، یک نقره و دو برنز قهرمانی شد و تیم های گرجستان با کسب سه طلا و پنج برنز و ترکیه با کسب یک طلا، دو نقره و سه برنز دوم و سوم شدند.
تیم ایران نیز با یک نقره، یک برنز و دو عنوان پنجمی چهارم شد.