آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ , Tuesday 19 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 16017
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ فروردین, ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  عبور از خط قرمز ها در مذاکرات صورت نخواهد پذیرفت/مرکز نطنز و فردو تعطیل نخواهد شد

  آوای شمال/ به گزارش قدس آنلاین، حمید خادم قائمی در نشست بزم اندیشه موسسه جوانان آستان قدس رضوی که با موضوع «تحلیل مسائل فنی انرژی اتمی» برگزارشد گفت: در مذاکرات از هیچ خط قرمزی عبور نکرده و فردو همچنان در حال فعالیت بوده، اما بخشی از اورانیوم های آن به اکسید تبدیل شده است. مدیر کل […]

  آوای شمال/ به گزارش قدس آنلاین، حمید خادم قائمی در نشست بزم اندیشه موسسه جوانان آستان قدس رضوی که با موضوع «تحلیل مسائل فنی انرژی اتمی» برگزارشد گفت: در مذاکرات از هیچ خط قرمزی عبور نکرده و فردو همچنان در حال فعالیت بوده، اما بخشی از اورانیوم های آن به اکسید تبدیل شده است.

  مدیر کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، با اشاره به مذاکرات لوزان گفت: فرزندان غیور کشور دلسوزانه در حال تلاش برای احقاق حق کشورمان هستند و در مذاکرات اخیر نیز شبانه روز در حال تلاش بودند.

  وی ادامه داد: کشور ایران توافق پادمان جامع را که ۱۸۰ کشور عضو آن هستند را پذیرفته و طبق آن بازرسان آژانس حق دارند از مراکزی که قبلا به آن ها اعلام شده است بازدید کنند.

  خادم قائمی افزود: در گزارشاتی که از این بازدید ها منتشر می شود، صلح آمیز بودن فعالیت های ایران مورد تایید قرار گرفته اما مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به طور کامل اظهار اطمینان نمی کند و معتقد است که در ایران مراکز هسته ای مخفی نیز وجود دارد.

  توقف غنی سازی ۲۰ درصدی ضرری برای کشور محسوب نمی شود

  مدیرکل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، با اشاره به پروتکل الحاقی گفت: اگر کشور ایران این پروتکل را بپذیرد آژانس خواهد توانست از تمام مراکز ما بازرسی به عمل بیاورد که در دوره پیش به مدت دو سال ایران به طور داوطلبانه این پروتکل را پذیرفت.

  خادم قائمی با اشاره به توقف غنی سازی ۲۰ درصد اذعان داشت: ما چیزی را به دلیل این اتفاق از دست نخواهیم داد زیرا سوخت ۲۰ درصد مربوط به رآکتور تهران بوده که این رآکتور در چند سال آینده اصلا نیازی به این سوخت ندارد.

  وی ادامه داد: همچنین اگر به توافق دست پیدا کنیم قادر خواهیم بود آن را به جای تولید در داخل کشور، بخریم که از لحاظ مالی بسیار برای کشور مقرون به صرفه تر است.

  وی گفت: پسماند های غنی سازی سوخت نیز در استخرهای جانبی نیروگاه ها تا سه سال نگهداری شده و پس از آن در محل های مخصوص دفع می شوند و تا بالاترین حد ممکن خطرآفرینی آنها را برای مردم کاهش داده ایم.

  خواسته اول غرب تعلیقِ تحقیق و پژوهش هسته ای در کشور است

  خادم قائمی گفت: آمریکایی ها حاضر بودند تا تمام شرایط ما را قبول کرده و هر چه ما از آنها می خواستیم را بدهند اما در مقابل تحقیق و پژوهش هسته ای در کشور متوقف شود که ایران هرگز زیر بار این حرف نخواهد رفت.

  مدیرکل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی کشور افزود: در صنعت هسته ای کشور ما خرابکاری های زیادی توسط دشمنان صورت گرفته است و حتی داخل قطعاتی که به ما می فروختند بمب قرار می دادند.

  وی ابراز داشت: یکی از مزیت های به نتیجه رسیدن مذاکرات این است که لازم نیست به بازار سیاه برویم و قطعات را با چندین برابر قیمت تهیه کنیم.

  ایران هرگز به دنبال بمب اتم نخواهد بود

  خادم قائمی با اشاره به علت مخالفت غرب با فعالیت آب سنگین اراک ادامه داد:  ماهیت سوخت آب سنگین این است که پسماند آن تولید پلوتونیوم می کند و از آن می توان در تاسیسات هسته ای استفاده کرد اما ما هرگز به دنبال بمب اتم نیستیم ولی این بدان معنا نیست که توان ساخت آن را نداریم.

  مدیر کل دیپلماسی سازمان انرژی اتمی کشور اذعان کرد: قبل از انقلاب آمریکایی ها با نرم افزاری، سهم هر کشور را از لحاظ انرژی بررسی می کردند و برای ایران تا ۲۰ نیروگاه هسته ای را پیش بینی کرده بودند اما بعد از انقلاب معتقد بودند که ایران به دلیل داشتن نفت و گاز نیازی به انرژی هسته ای ندارد.

  وی بیان داشت: مطابق با فتوای مقام معظم رهبری، ایران قصد تولید سلاح های کشتار جمعی مانند بمب اتم را ندارد اما دنیا باید این را بداند همانطور که خودمان موفق به غنی سازی ۲۰ درصد برای رآکتور تهران شدیم توان انجام هر کاری را خواهیم داشت.

  مرکز نطنز و فردو تعطیل نخواهد شد

  خادم قائمی افزود: در دوره ای که ابتلا به سرطان در کشور افزایش پیدا کرده بود ما نیاز به تولید رادیو دارو داشتیم که این داروها در رآکتور تهران تهیه می شد و نیاز به سوخت غنی سازی شده ۲۰ درصد داشت اما این سوخت را در اختیار ما قرار نمی دادند ولی با تکیه بر توان داخلی موفق به تهیه آن در کشور شدیم.

  مدیر کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی کشور همچنین با اشاره به تولید لیزر در کشور اظهار کرد: تولید لیزر، جزو انرژی اتمی محسوب شده و سازمان انرژی اتمی به دنبال خصوصی سازی آن است و می تواند در ساخت ادوات نظامی مورد استفاده قرار بگیرد و به همین دلیل غرب روی این مسئله حساسیت نشان داده است.

  وی افزود: همانطور که رهبری فرمودند؛ هنوز هیچ اتفاقی رخ نداده و مرکز نطنز نیز به کار خود ادامه خواهد داد و فردو نیز تعطیل نمی شود.

  چرخه سوخت هسته ای در ایران کامل شده است

  خادم قائمی گفت: سانتریفیوژهایی که اکنون در حال استفاده هستند از نوع IR1 بوده و هزینه نگهداری آن ها بسیار بالاست و باید تلاش کنیم تا از نسل های چهارم و پنجم آن استفاده کنیم.

  مدیر کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی کشور گفت: سازمان انرژی اتمی کشور سانتریفیوژهایی را تولید کرده است که کاربردهای دیگری علاوه بر غنی سازی اورانیوم دارد که یکی نمونه آن تولید واکسن است و به لطف خداوند چرخه سوخت در کشور ما کامل شده است.

  انرژی هسته ای، تنها بمب اتم نیست

  خادم قائمی در بخشی از سخنانش با بیان اینکه در افکار عمومی مردم، ساخت بمب اتم تنها کاربرد انرژی اتمی است گفت: انرژی هسته ای به دلیل ماهیت خود کاربردهای فراوانی دارد که کشور ما توانسته است به بسیاری از آن ها دست پیدا کند.

  وی افزود:  یک گرم اورانیوم، برابر ۸۴ هزار مگاژول که معادل ۲۲٫۵ مگاوات ساعت است می تواند انرژی تولید کند و از آن می توان برای روشن نگه داشتن ۱۰۰ لامپ صد واتی به مدت ۱۰روز بهره برد.

  مدیر کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی کشور ادامه داد: در نیروگاه های بعدی که قرارداد اولیه آن با کشور روسیه منعقد شده است، قادر خواهیم بود هزار متر مکعب آب شیرین تولید کنیم که اگر این اتفاق رخ دهد جنوب ایران آباد خواهد شد.

  پزشکی هسته ای در ایران پیشرفت کرده است

  وی با اشاره به امنیت بالای نیروگاه های هسته ای اذعان داشت: یک نیروگاه در یک میلیون سال نباید آسیب ببیند و نیروگاه های اتمی ایران نیز از چنین امنیتی برخوردار هستند و کلاهک های امنیتی آن با برخورد هواپیما نیز تخریب نخواهد شد.

   خادم قائمی بیان کرد: کاربرد دیگر انرژی اتمی «گاما استریل» است که کاربرد پزشکی داشته و حتی می توان از آن برای اندازه گیری دمای جوش لوله های انتقال نفت استفاده کرد.

  مدیر کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی کشور ادامه داد: در سال های گذشته مجبور به وارد کردن رادیو داروهایی از کشور های بیگانه بودیم اما امروز این داروها در رآکتور تهران تولید شده و در کمترین زمان ممکن به بیمار تزریق خواهد شد.

  تاسیس بیمارستان هسته ای در آینده نزدیک

  وی گفت: بعضی از این دارو ها تنها ۶ ساعت تاریخ انقضا دارند و به همین دلیل کارشناسان سازمان انرژی اتمی مراکز تولید این نوع از داروها را در داخل برخی بیمارستان ها تولید کرده اند.

  به گزارش روابط عمومی موسسه جوانان آستان قدس رضوی خادم قائمی ابراز داشت: سازمان انرژی اتمی کشور درصدد است تا بیمارستان هسته ای در کشور تاسیس کند که این امر در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

  مدیر کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی کشور افزود: کشاورزی هسته ای نیز یکی دیگر از فعالیت های ما بوده که از طرق آن توانستیم در یک مزرعه نمونه، ۳۰۰ میلیارد تومان از طریق از بین بردن آفت های میوه انار صرفه جویی کنیم.

  برچسب ها :

  نظرات