آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ , Friday 15 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 16008
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ فروردین, ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  روایت رویترز از عقب نشینی اوباما در مقابل کنگره

  آوای شمال/ به گزارش افکارنیوز، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا ماه‌ها در برابر تلاش‌های جمهوری‌خواهان و برخی دموکرات‌ها در زمینه لزوم رأی‌گیری درباره توافق هسته‌ای با ایران، مقاومت کرد. ولی روز سه‌شنبه اوباما تحت فشارهای شدید هر دو حزب از مواضع قبلی خود عقب‌نشینی کرد. بر اساس طرح کنگره، نمایندگان آمریکایی حداقل ۳۰ روز فرصت […]

  آوای شمال/ به گزارش افکارنیوز، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا ماه‌ها در برابر تلاش‌های جمهوری‌خواهان و برخی دموکرات‌ها در زمینه لزوم رأی‌گیری درباره توافق هسته‌ای با ایران، مقاومت کرد. ولی روز سه‌شنبه اوباما تحت فشارهای شدید هر دو حزب از مواضع قبلی خود عقب‌نشینی کرد.

  بر اساس طرح کنگره، نمایندگان آمریکایی حداقل ۳۰ روز فرصت خواهند داشت تا هر توافق هسته‌ای با تهران را مورد بررسی قرار دهند. ایران و قدرت‌های جهانی ۲ آوریل به چارچوب توافق اولیه‌ای دست یافتند که بر اساس آن برنامه هسته‌ای ایران محدود خواهد شد و به‌ازای آن تحریم‌های بین المللی علیه تهران لغو می‌شود.

  دو طرف اکنون تا ۳۰ ژوئن فرصت دارند تا بر سر جزییات مربوط به توافق جامع هسته‌ای به توافق نهایی دست یابند.

  ریچارد نفیو مذاکره کننده سابق آمریکایی با ایران تأکید کرد: اگر من یک مذاکره کننده ایرانی بودم، به آن اتاق می‌آمدم و می‌گفتم: “شما به ما چیزی را می‌گویید که ظاهراً قصد دارید مانع از دستیابی به توافق شوید، چطور می‌توانید به ما تضمین دهید که زمانی که به توافق نهایی دست پیدا کردیم، این مشکل وجود نخواهد داشت؟”.

  وی افزود: چنین توافقی بین دولت اوباما و کنگره، شرایط را سخت‌تر و پیچیده‌تر خواهد کرد، این توافق شرایط را برای طرف آمریکایی مذاکره کننده سخت‌تر می‌کند.

  اگر کنگره در نهایت هرگونه توافق هسته‌ای با ایران را رد کند، اوباما هنوز این توانایی را خواهد داشت تا آن را وتو کند. اوباما تنها به ۳۴ رأی در سنا نیاز خواهد داشت تا با طرح کنگره مخالفت کند. سناتورهای دموکرات نیز ظاهراً تمایل چندانی برای مخالفت با یک موفقیت تاریخی در عرصه سیاست خارجی آمریکا نخواهند داشت.

  روبرت آینهورن دیگر مذاکره کننده سابق آمریکایی با ایران نیز گفت: حدس من این است که دولت آمریکا شانس زیادی برای کسب موافقت حداقل ۳۴ سناتور خواهد داشت.

  جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز که ریاست تیم مذاکره کننده این کشور را به‌عهده دارد، تأکید کرده است که وی مطمئن است که دولت آمریکا قادر است تا در خصوص یک توافق مذاکره کند و آلمان و اتحادیه اروپا نیز ابراز امیدواری کرده‌اند که کنگره آمریکا مانع از دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران نخواهد شد.

  آینهورن تصریح کرد: دولت آمریکا قصد دارد ایران را متقاعد کند که در حالی که تردید جدی در خصوص اقدام کنگره درباره توافق هسته‌ای وجود دارد ولی کاخ سفید ابزارهای قانونی را برای شکست دادن هرگونه تلاش کنگره برای ضربه زدن به توافق هسته‌ای در اختیار دارد.

  برچسب ها :

  نظرات