آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ , Thursday 18 July 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 16005
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ فروردین, ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۰
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  کعبه همین‌جاست کجا می‌رویم؟؟

  آوای شمال/ به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا این روزها ماجرای حادثه فرودگاه جده، نقل زبان اکثر مردم و انزجار آن‌ها از برخورد شنیع مأموران عربستان با دو نوجوان ایرانی شده است. طوری که حتی برخی از آن‌ها در اعتراض به این عمل شوم، سفر به حج عمره خود را لغو کردند. اما این‌یک […]

  آوای شمال/ به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا این روزها ماجرای حادثه فرودگاه جده، نقل زبان اکثر مردم و انزجار آن‌ها از برخورد شنیع مأموران عربستان با دو نوجوان ایرانی شده است. طوری که حتی برخی از آن‌ها در اعتراض به این عمل شوم، سفر به حج عمره خود را لغو کردند.

  اما این‌یک طرف ماجراست، چراکه بعد از مدتی خواهیم دید که نام‌نویسی برای مشرف شدن به سرزمین وحی و عتبات عالیات با شدت و سبقت همچنان ادامه دارد. 

  هرروز و هرسال شاهدیم که هزاران نفر از شهرها و روستاهای دور و نزدیک، دوری راه و خطرات احتمالی را به جان می‌خرند و خود را به زیارت اماکن متبرکه می‌رسانند.

  … و پس از یک انتظار نسبتاً طولانی، وقت رفتن فرامی‌رسد و طبق سنت حسنه، مسافران را تک‌تک از زیر قرآن رد می‌کنند و در پایان آن‌ها در میان اشک شوق بدرقه کنندگان، با کوله باری از التماس دعا خانه را ترک می‌کنند.

  حال که پس از چند روز دوری از خانه و خانواده، سفر، به‌خوبی و خوشی پایان‌یافته است و زائر سرزمین وحی از این‌که زودتر از این‌ها برای رفتن به چنین سفری اقدام نکرده است، خود را سرزنش کرده و اطرافیان را هم به نام‌نویسی ترغیب می‌نماید. اقوام که سخت تحت تأثیر زائر قرارگرفته‌اند به فکر ثبت‌نام می‌افتند.

  اما با یک حساب سرانگشتی می‌بینیم با پولی که ایرانیان سالانه به عربستان (دشمن شیعه ایرانی) تقدیم می‌کنند، می‌توان تعداد هزاران مسکن روستایی را احداث کرد…

  می‌توان میلیون‌ها فرصت شغلی کشاورزی یا صنعتی را برای جوانان ایجاد کرد، می‌توان میلیاردها مترمربع ساختمان مدرسه و ورزشی در کشور ایجاد کرد، می‌توان با پول حجاج دوسال یک پالایشگاه سوپر مدرن با ظرفیت هزاران بشکه احداث کرد.

  یا حتی با پول پنج سال حجاج می‌توان ایران را به صادرکننده بنزین مبدل ساخت و دیگر برای واردات بنزین محتاج اعراب نبود….

  اما افسوس که با پول حجاج ایرانی قمارخانه‌های فرانسه توسط شاهزادگان عربستان که انحصار تجارت حج را در اختیار دارند آباد می‌شود….

  آیا باید برای نشان دادن بندگی‌مان به خداوند باید به مکه برویم؟ مگر نه اینکه خداوند از رگ گردن به ما نزدیک تراست و بر همه‌چیز واقف؟ آیا این‌همه پول که تو کیسه عربستان می‌ریزیم کار درستیه؟

  کشوری که پشت خیلی از کشتارها می‌باشد. این یعنی که خودمان با دست خودمان به آن‌ها پول کمک می‌کنیم که باعث بدبختی یک عده انسان بی‌گناه شوند. به نظر شما اگر همین پول را در کشور خودمان صرف امور خیریه و کمک به مستمندان کنیم بهتر نیست؟

  مگر این‌طور نیست که به خاطر چشم و هم‌چشمی خیلی‌ها این کار را می‌کنند امروزه گذاشتن کلمه حاجی در اول هر اسمی شده مایع افتخار و کلاس … بله گفتن واجب ولی یک‌بار نه چند بار …. نه با کلی خرج و هزینه…

  بر اساس این آیه، خداوند حج را بر کسانی واجب کرده که استطاعت آن را داشته باشند و هر کس از آن روی گرداند و ناسپاسی کند، خداوند از جهانیان بی‌نیاز است: {وَلِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ البَیتِ مَنِ استَطَاعَ إِلَیهِ سَبِیلا وَمَن کَفَرَ فَإِنَّ اللهَ غَنِیٌّ عَنِ العَالَمِینَ}. (آل عمران)

  بله درسته واجبه در صورتی که استطاعت داشته باشی!

  علاوه بر این هر حاجی قبل از رفتن به حج حتماً باید ثروت خود را پاک کند، یعنی خمس و زکات ثروتش را به فقرا بپردازد و اگر همه مردم خمس و زکات مالشان را پرداخت می‌کردند هیچ فقیری در کشور باقی نمی‌ماند. نه فقط یک حاجی بلکه وظیفه هر مسلمانی است که به فقرا به ویژه همسایگان خود کمک کند و این یک اصل است.

  «پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم فرمود: به من ایمان نیاورده ‏است آنکه شب را با شکم سیر بخوابد و همسایه‌‏اش گرسنه باشد و فرمود‌ه‌اند: اهل هر آبادى که شب را بگذرانند و در میان ایشان گرسنه‏‌اى باشد، روز قیامت خداوند به آنان نظر (رحمت) نمى‏‌افکند.»

  امام خمینی(ره) نیز طی پیامی در سال ۵۸ فرمودند: شما برای ثواب می‌خواهید مکه مشرف بشوید و یا می‌خواهید مدینه منوره و یا به عتبات مشرف شوید، امروز ثوابی بالاتر از این نیست که به برادران خودتان کمک کنید که ایران خودتان درست ساخته بشود.

  با توجه به وقایع اخیری که در روابط ایران و عربستان پیش آمده و بی‌احترامی‌های مکرر سعودی‌ها به ایرانیان، ازجمله تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده و نیز عدم اعطای ویزا به ایرانی‌ها و نیز خط‌ونشان کشیدن مقامات ریاض علیه ایران، به نظر می‌رسد این توصیه حکیمانه امام راحل(ره) باید عملیاتی و آبادانی کشور، مقدم بر سفرهای مستحبی به عربستان شود.

  … و چه زیباست شعری که می‌گوید:

  دل‌خوش از آنیم که حج می‌رویم       
  غافل از آنیم که کج می‌رویم

  کعبه به دیدار خــــــــــــــــدا می‌رویم
  او که همین‌جاست، کـــجا می‌رویم
   
  حج به خدا جز بــــــــه دل‌پاک نیست
  شستن غــــــــم از دل غـمــناک نیست

  دیــن که به تسبیح و سر و ریش نیست
  هــرکه علی گفت که درویش نیســـــت

  صبح به صبح در پی مــــــــــکر و فـــریب
  شب همه‌شب گریـــــــه و امــن یجیب     

  برچسب ها :

  نظرات