سفیر ایران در استرالیا: اجبار پناه‌جویان ایرانی به بازگشت، مغایر قوانین حقوق‌بشر است

چاپ

آوای شمال/ به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «عبدالحسین وهاجی» سفیر ایران در استرالیا گفته است هیچ کشوری نمی‌تواند پناه‌جویان را در هیچ‌جای جهان مجبور به بازگشت یا عزیمت به کشور خاصی کند.

به گزارش شبکه خبری ای‌بی‌سی خانم «جولی بیشاپ» وزیر خارجه استرالیا که قرار است روز جمعه (فردا) در ایران باشد، روز شنبه با مقامات ایرانی دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

پیش از این استرالیا گفته بود بیشاپ در این سفر موضوع پناهندگان ایرانی را با مقامات کشورمان مطرح خواهد کرد. استرالیا اعلام کرده بود در پی طرح این موضوع از مقامات ایران خواسته می‌شود با بازگشت پناهندگان ایرانی رد شده در استرالیا به ایران موافقت کند.

در عکس‌العمل به این خبر، «عبدالحسین وهاجی» سفیر ایران در کانبرا (پایتخت استرالیا) گفت ایران با این موضوع موافقت نخواهد کرد. وی افزود «بر اساس قوانین بین‌الملل نمی‌توان برپناه‌جویان فشار آورد که به ایران بازگردند». وهاجی ادامه داد: پناه‌جویان حق دارند خودشان محل زندگی‌شان را انتخاب کنند.

در سفر بیشاپ به تهران، طرفین پیرامون موضوعات مختلف من‌جمله روابط دوجانبه اقتصادی و تسهیل (رفع) تحریم‌های پتروشیمی علیه ایران گفت‌وگو خواهند کرد.

پیش از این یک مقام سفارت ایران در کانبرا در موضوع بازگشت پناه‌جویان ایرانی از استرالیا در گفت‌وگو با گاردین گفته بود «صحبت درباره آن سخت است و تنها در این دیدار به نتیجه نخواهد رسید. این مساله‌ای ادامه‌دار میان دو کشور خواهد بود. بر اساس قوانین و قواعد بین‌الملل هیچ قانونی نمی‌تواند به کشوری دیکته کند تا افرادی را که به دنبال پناهندگی هستند مجبور به بازگشت به کشورشان نماید».

این مقام سفارت ایران در استرالیا هم‌چنین اظهار امیدواری کرده بود با این سفر روابط دو کشور در زمینه‌های بسیاری شامل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و علمی، گسترش یابد.

وی همچنین گفته بود دولت استرالیا نیز برای صادرات محصولات کشاورزی و دامی خود به ایران اشتیاق دارد که به سود کشاورزان استرالیایی خواهد بود.