آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ , Thursday 18 July 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 15798
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ فروردین, ۱۳۹۴ - ۰۵:۴۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  آغاز ساخت نخستین نیروگاه اتمی در ترکیه

  آوای شمال/ این مراسم با حضور تانر یلدیز وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه و سرگی میری ینکو مدیرکل روساتوم شرکت انرژی هسته ای روسیه برگزار شد. تانر ییلدیز در سخنانی هزینه احداث نیروگاه هسته ای آک کویو را ۲۰ میلیارد دلار اعلام کرد و با اشاره به اینکه توسعه هیچ کشوری بدون انرژی هسته […]

  آوای شمال/ این مراسم با حضور تانر یلدیز وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه و سرگی میری ینکو مدیرکل روساتوم شرکت انرژی هسته ای روسیه برگزار شد.

  تانر ییلدیز در سخنانی هزینه احداث نیروگاه هسته ای آک کویو را ۲۰ میلیارد دلار اعلام کرد و با اشاره به اینکه توسعه هیچ کشوری بدون انرژی هسته ای امکان پذیر نیست گفت: با ساخت این نیروگاه وابستگی ترکیه به واردات نفت و گاز برای تامین انرژی مورد نیازش کاهش خواهد یافت.

  وی افزود: این نیروگاه نه تنها در تولید انرژی برق بلکه در توسعه صنایع نیز استفاده خواهد شد و قرار است در روند ساخت و ساز آن برای حدود ۱۰ هزار نفر زمینه شغلی ایجاد خواهد کرد.

  در حین مراسم افتتاح سانترال آک کویو، گروهی از مخالفان ساخت نیروگاه اتمی برای مدتی تظاهرات کردند و شعارهایی ضد ساخت این نیروگاه سردادند که با دخالت نیروهای پلیس و ژاندارمری که از ماشین های آبپاش نیز استفاد می کردند متفرق شدند.

  نیروگاه آک کویو در مرسین در جنوب ترکیه با ۲۰ میلیارد دلار هزینه قرار است با ۴ واحد هریک با ظرفیت تولید ۱۲۰۰ مگاوات برق تا سال ۲۰۲۰ میلادی به بهره برداری برسد. شرکت سهامی عام آک کویو که کار ساخت این نیروگاه را بر عهده دارد یک شرکت صددرصد روس است.

  نیروگاه هسته ای آک کویو، مابقی نیاز ترکیه به انرژی برق را در مقیاس وسیعی تامین کرده و ۶۰ سال عمر خواهد داشت.  

  برچسب ها :

  نظرات