آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ , Monday 14 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 15791
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ فروردین, ۱۳۹۴ - ۰۵:۴۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  بستر توافق بر پایه منافع ملی

  آوای شمال/ موضع ایشان با گذشته هیچ تفاوتی ندارد. البته رهبر انقلاب پرسشها و گزینه‌هایی را برای تنویر مردم، دولت و منتقدان این مذاکرات و بیانیه صادر شده مطرح کردند که پاسخ به آنها می‌تواند بسیاری از ابهامها را بر طرف کند. از سوی دیگر توضیح ایشان درباره اینکه چرا درمورد بیانیه لوزان موضعگیری نکرده‌اند […]

  آوای شمال/ موضع ایشان با گذشته هیچ تفاوتی ندارد. البته رهبر انقلاب پرسشها و گزینه‌هایی را برای تنویر مردم، دولت و منتقدان این مذاکرات و بیانیه صادر شده مطرح کردند که پاسخ به آنها می‌تواند بسیاری از ابهامها را بر طرف کند.

  از سوی دیگر توضیح ایشان درباره اینکه چرا درمورد بیانیه لوزان موضعگیری نکرده‌اند و تأکیدشان بر این امر که هنوز هیچ اتفاقی رخ نداده و آینده‌ای معلوم نیست که لازم به موضعگیری رهبری باشد، روشی هوشمندانه، جالب و منحصر به فرد در تشریح وضعیت جاری بود که بسیاری از مخاطبان را که مردم و مسؤولان مذاکرات و منتقدان است، به خود جذب می‌کند.

  سخنان حضرت آیت ا… خامنه‌ای نشان داد که خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران در موضوع مذاکرات هسته‌ای هیچ تغییری نکرده و هیچ عقب‌نشینی صورت نگرفته و نخواهد‌گرفت و حقوق حقه ملت ایران در هر توافقی باید تأمین ‌شود.

  مقام معظم رهبری در حالی که دست دولت و تیم ایران را برای مذاکرات باز گذاشتند، هم تکالیفی را برای تیم مذاکره کننده کشورمان در تأمین منافع کشور تعیین کردند و هم بر حق منتقدان برای اعلام نظر خود و شنیده شدن این نقدها از سوی مسؤولان و متولیان مذاکرات و به کارگیری نکات مثبت و معقول آن صحه گذاشتند.

  نقشه راهی که رهبر معظم انقلاب برای مسیر پایانی مذاکرات هسته‌ای تعیین کردند، بر همدلی و همزبانی و تعامل به جای جبهه‌بندی در داخل نظام و کشور تأکید داشت. بدین معنا که نه فتح الفتوحی شده و نه شکستی رخ داده، بلکه یک توفیق نسبی پدید آمده که مسیر آن باید تکمیل شود.

  رهبر انقلاب در جریان قرار دادن مردم و نخبگان از جزئیات مذاکرات هسته‌ای را مصداق همدلی مسؤولان با مردم خواندند و یادآور شدند که این همدلی دستوری و صوری نیست و بسادگی فراهم نمی‌شود و شرایط کنونی فرصت مناسبی است که دولت این همدلی را با مردم به وجود آورده و تقویت کند.

  این توصیه رهبری در حقیقت نوعی اعتراض به عقب ماندن مذاکره‌کنندگان ما در رقابتهای رسانه‌ای و تبلیغاتی با طرف آمریکایی بود، چرا که دولت آمریکا با برنامه‌ریزی و آمادگی قبلی، بلافاصله بعد از مذاکرات بیانیه و فکت شیت مطلوب خود را به نحوی متقلبانه منتشر می‌کنند، اما دولت ایران حاضر نیست فکت شیت مورد نظر خود را برای مردم و جهان ارایه دهد و موجب می‌شود افکار عمومی و اذهان تشنه مردم به سوی رسانه‌های بیگانه و خوراکی که دولتمردان غربی برای آنها تدارک دیده‌اند، سوق داده شود.اگر فکت شیت ایرانی علنی و منتشر نشود، رسانه‌ها و مردم ناخودآگاه به سوی ، اطلاعات و ادعاهایی که کشورهای غربی ارایه می‌دهند، جلب خواهد شد و این وضعیت بر ادعاهای آنان صحه خواهد گذاشت و هر آنچه دولت از مردم بخواهد به او و نیروهایش اعتماد کنند، این اعتماد مستحکم نخواهد شد.

  در مجموع به نظر می‌رسد مسیری که تاکنون طی شده از سوی رهبری تأیید می‌شود و معظم‌‍‌له اعتماد کاملی به تیم مذاکره کننده دارند، همچنان که ایشان خطوط کلی را برای دولت ترسیم کرده و جزییات را به دولت واگذار کرده‌اند، اما این اعتماد بی شک نباید دستاویزی قرار گیرد که دولت از پذیرش نقدها و مشاوره‌های دیگر خودداری کند و دیدگاه خود را دیدگاه کل نظام جلوه دهد.

  مقام معظم رهبری با ترسیم نقشه راه مذاکرات، بستر مذاکرات آینده و تدوین توافقنامه نهایی را بر مبنای منافع کشور و نظام فراهم کردند و البته به طرفهای ما این پیام را دادند  که این مذاکرات یک تجربه و آزمون یا مدلی است که در صورت اثبات تغییر رویه غرب و در رأس آن آمریکا می‌تواند به مسایل دیگر هم تسری پیدا کند، اما اگر دیوار بی اعتمادی میان دو طرف را بلندتر کند، معبری را که باز شده، خواهد بست.

  برچسب ها :

  نظرات