معاون رییس جمهوری: دولت موانع سرمایه گذاری خارجی را برطرف می کند

چاپ

آوای شمال/ به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد شریعتمداری سه شنبه شب در نشست تخصصی گیلانیان مقیم خارج از کشور که در هتل کادوس رشت برگزار شد، افزود: دولت یازدهم، ابتدا در امور خارجی، سیاست عقلانی در پیش گرفت و ماشین تولید قطعنامه های ظالمانه علیه ایران را متوقف کرد و طی دو سال مذاکرات، قطعنامه جدیدی علیه ایران صادر نشد و شکافی در دیوار ظالمانه قطعنامه ها ایجاد کرد.

وی ادامه داد: در این مذاکرات، در کلیاتی توافق شده و دنیا حق دستیابی ایران اسلامی به فناوری صلح آمیز هسته ای را به رسمیت شناخته است.

معاون رییس جمهوری تصریح کرد: نظر ما این نیست که حل شدن این مشکلات، رافع همه تنگناها خواهد بود ولی زمینه های همکاری فراهم شده و این تلاش و همدلی خود ایرانیان است که به توسعه کشور شتاب می بخشد.

وی گفت: حرکت دولت در جهت تک نرخی کردن ارز آغاز شده و ضمانتنامه های دولتی برای تضمین سرمایه گذاری در ایران وجود دارد و مشکلی در خصوص تعرفه واردات ماشین آلات کشاورزی و کالاهای سرمایه گذاری وجود ندارد.

به گفته شریعتمداری؛ زمینه های توسعه در همه بخش ها در کشور فراهم شده و استان گیلان، جایگاه بالاتری برای سرمایه گذاری و توسعه دارد.

معاون اجرایی رییس جمهوری اضافه کرد: سرمایه گذاری در بخش هایی همچون صنایع سازگار با محیط زیست و صنایع حافظ محیط زیست و دفع زباله، زمینه های خوبی برای سرمایه گذاری در گیلان هستند.

استاندار گیلان نیز در نشست اظهار داشت: فضایی که پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و انتخاب خوب مردم ایران ایجاد شده، زمینه را برای سرمایه گذاری خارجی فراهم کرده و در این فضای جدید، موفقیت در مذاکرات هسته ای نیز اثرگذار بوده است.

محمدعلی نجفی افزود: بسیاری از تنگناها در ارتباط با سرمایه گذاری خارجی در ایران، در حال رفع شدن است و اراده دولت تدبیر و امید بر این است که اگر مشکلاتی هم وجود دارد، برطرف شود.

وی ضمن برشمردن توانمندی های استان گیلان برای سرمایه های خارجی تصریح کرد: آمادگی کافی وجود دارد تا از فرصت های پیش آمده در سرمایه گذاری و رفع مشکلات مردم، به صورت بهینه استفاده کنیم.

سید جواد قوام شهیدی دبیرکل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور نیز در سخنانی؛ از ایرانیان ساکن خارج از کشور به عنوان سرمایه های علمی و معنوی یاد و بیان کرد: دولت تدبیر و امید، دو هدف رویکرد خدمت محور و فرصت محور در خصوص ایرانیان خارج از کشور را دنبال می کند.

وی ادامه داد: بزرگترین و موثرترین اقلیت مهاجر خارج از کشور، ایرانیان هستند و بیشترین متخصص و کارشناس سازمان فضایی آمریکا را ایرانیان تشکیل می دهند.

وی افزود: شبکه نخبگان ایرانیان خارج از کشور تشکیل می شود تا بتوان همکاری نخبگان ایرانی را ساماندهی کرد.

معاون برنامه ریزی استاندار گیلان نیز در این نشست گفت: استان گیلان در زمینه های راه آهن رشت – انزلی و انزلی – آستارا، به دنبال سرمایه گذار است و زیرساخت های بنادر انزلی و چمخاله فراهم شده و آماده واگذاری به بخش خصوصی است.

محمدحسین اصغریان طرح های پرورش ماهی در قفس و پروژه هایی در بخش های صنعتی و هتل سازی را از دیگر زمینه های سرمایه گذاری در گیلان ذکر کرد.

منصور مولایی پور مدیرکل امور اقتصادی و دارایی گیلان و نایب رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان نیز گفت: یکصد فرصت یا بسته سرمایه گذاری در گیلان فراهم شده است.

وی افزود: منطقه آزاد انزلی، یک فرصت بسیار مهم برای سرمایه گذاری است که در نیم کره شمالی چنین فرصتی وجود ندارد و بزودی بازار بین المللی مالی در منطقه آزادانزلی تشکیل می شود .

نشست تخصصی گیلانیان مقیم خارج از کشور، سه شنبه شب و در آستانه پانزدهمین سفر استانی رییس جمهوری و کاروان تدبیر و امید به گیلان، با حضور محمد شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهوری در رشت برگزار شد.

شخصیت های علمی، پزشکان بنام، چهره های بازرگانی و سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور نیز در این نشست حضور داشتند که هریک از شرکت کنندگان، نظرات خود را بیان کردند.

رییس جمهوری و هیأت دولت، چهارشنبه بیست و ششم فروردین ماه پانزدهمین سفر استانی را به گیلان انجام می دهند.