آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ , Friday 18 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 15738
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ فروردین, ۱۳۹۴ - ۰۴:۴۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  پایداری‌ها؛ یازدهمین کارت زرد را در جیب دولت گذاشتند /وزرای روحانی، برنده دریافت «کارت زرد» در مقایسه با وزرای احمدی‌نژاد

  آوای شمال/ به گزارش نامه نیوز، یازدهمین کارت زرد مجلس به وزیر ارتباطات دولت یازدهم تعلق گرفت. محمود واعظی که برای پاسخ به سوال نصرالله پژمان‌فر نماینده مشهد و چهره شاخص جبهه پایداری در پارلمان، در جلسه علنی دیروز مجلس حضور پیدا کرده بود، به سوال وی درباره توسعه باند اینترنت و شبکه ملی اطلاعات […]

  آوای شمال/ به گزارش نامه نیوز، یازدهمین کارت زرد مجلس به وزیر ارتباطات دولت یازدهم تعلق گرفت. محمود واعظی که برای پاسخ به سوال نصرالله پژمان‌فر نماینده مشهد و چهره شاخص جبهه پایداری در پارلمان، در جلسه علنی دیروز مجلس حضور پیدا کرده بود، به سوال وی درباره توسعه باند اینترنت و شبکه ملی اطلاعات پاسخ داد، اما با توجه به اینکه نماینده سوال کننده از پاسخ‌های وی قانع نشد، سوال به رأی گذاشته شد که از مجموع ۱۹۵ نماینده حاضر با ۷۰ رأی موافق، ۹۹ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع مجلس از پاسخ‌های وی قانع نشد.

  واعظی یازدهمین وزیر دولت تدبیر و امید بود که شامل کارت زرد مجلس شد. پیش از او نمایندگان مجلس به علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی (یک کارت)، رضا فرجی‌دانا وزیر سابق علوم (یک کارت)، علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی (دو کارت)، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (یک کارت)، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور (یک کارت) و محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجات (۲ کارت) و نیز کارت زرد داده‌ بودند.

  همانطور که مشاهده می‌شود، پارلمان نشینان طی۲۰ ماه سپری شده از دولت،به ۱۱ وزیر روحانی مستحق دریافت کارت نشان داده‌اند و این درحالی است که مجالس هشتم و نهم، طی چهارسال فعالیت دولت محمود احمدی نژاد تنها هشت وزیر را مستحق دریافت کارت زرد دانستند. به عبارتی دیگر وزرای دولت دهم در طول ۴۸ ماه فعالیت این دولت در مجموع ۸ کارت زرد از نمایندگان مجلس دریافت کردند که به طور میانگین هر ۶ ماه یک کارت زرد بوده است، این در شرایطی است که وزرای دولت یازدهم در۲۰ ماه فعالیت ۱۱ خود کارت زرد از مجلس دریافت کرده اند یعنی هر دوماه یکبار یک کارت زرد!

  بسیاری از کارشناسان این نحوه برخورد مجلس با دولت را ناصحیح و از نگاه سیاسی و جناحی می‌دانند که با هدف سنگ اندازی در کار دولت است.

  نکته قابل توجه در این میان نقش تاثیرگذار پایداری‌های مجلس در به ثمر رساندن کارت زردها بوده است. چه آنکه نگاهی به اسامی سوال کنندگان از وزرا نشان دهنده وزنه سنگین نماینده های منسوب به جبهه پایداری در طرح این سوالات است. از سوی دیگر بررسی آراء منفی داده شده به وزرا بیانگر تاثیرگذار بودن آن ۱۰۰ رایی است که به ۱۰۰ رای مخالف دولت روحانی در مجلس معروف است. منتقدانی که با داشتن ۱۰۰ رای در پارلمان بازی سازی سیاسی علیه دولت را همچون یک سال گذشته دنبال می کنند و اینبار قرعه به نام محمود واعظی افتاد تا کارت زردی دولت شود.

  در جدول زیر با وزرای کارت زرد گرفته دولت دهم آشنا شوید:

  اسامی تاریخ سوال کننده سوال
  مسعود میرکاظمی- وزیر نفت ۲۰ دی ماه ۸۸ احمد توکلی علت واردات غیرقانونی بنزین و عدم توقف آن
  حمیدرضا بهبهانی-  وزیر  راه و ترابری ۳۱ فروردین ماه ۸۹ گئورک وراطان و ۱۲ نماینده دیگر علل بنیادین سقوط هواپیمای توپولوف ۱۵۴ پرواز تهران- ایروان
  صادق محصولی- وزیر رفاه و تامین اجتماعی ۲۳  خرداد ماه ۸۹ نادر قاضی پور عملکرد وزارت رفاه در اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴
  مهدی غضنفری- وزیر بازرگانی ۲۷ تیر ماه ۸۹ سیدحسین نقوی حسینی” و “امین حسین رحیمی واردات بی رویه
  منوچهر متکی – وزیر خارجه شهریور ماه ۸۹ الیاس نادران آزادی معصومی نژاد و دمیرچی در ایتالیا؛ عملکرد شورای عالی ایرانیان و حواشی اجلاس اخیرش از رقص مختلط گرفته تا سرو مشروب
  محمد علی حسینی – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ۲ آبان ماه ۸۹ علی مطهری عدم اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه توسط وزارت ارشاد
  مجید نامجو -وزیر نیرو ۲۶مهرماه ۹۰ موسی الرضا ثروتی لزوم اجرای برنامه چهارم توسعه و مصوبات سفرهای استانی
  سیدشمس‌الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی ۲۹ فروردین ماه ۹۱ ابوالفتح نیکنام درباره مأموریت اداره نظارت بر امور بانک‌های تجاری

   

  ماجرای شمشیر کارت زرد در دست نمایندگان چیست؟

  طبق آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، استفاده از ظرفیتهای ماده ۲۳۳ یکی از مواردی است که دست نمایندگان را برای برخورد قانونی با قوه مجریه باز گذاشته است.
  بر اساس این ماده «هرگاه حداقل ۱۰‌نفر از نمایندگان و یا هرکدام از کمیسیونها، عدم رعایت شؤونات و نقض یا استنکاف از اجراء قانون یا اجراء ناقص قانون توسط رئیس جمهور و یا وزیر و یا مسؤولین دستگاههای زیرمجموعه آنان را اعلام نمایند، موضوع بلافاصله از طریق هیأت رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون ذی‌ربط ارجاع می‌گردد. کمیسیون حداکثر ظرف مدت ده‌روز موضوع را رسیدگی و در صورت وارد بودن با اظهارنظر صریح، گزارش خود را از طریق هیأت‌رئیسه به مجلس ارائه می‌دهد».

  در تبصره های ماده ۲۳۳ است که تاکید دارد: «در صورتی که مجلس در مورد رئیس‌جمهور یا هر یک از وزیران سه نوبت ‌رأی به وارد بودن گزارش بدهد طرح استیضاح درصورت رعایت مفاد اصل هشتاد و نهم(۸۹) قانون اساسی در دستورکار مجلس قرار خواهد گرفت.»
  اصل ۸۹ قانون اساسی نیز حاکی از این است که « در صورتی‏ که‏ حداقل‏ یک‏ سوم‏ از نمایندگان‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ رییس‏ جمهور را در مقام‏ اجرای‏ وظایف‏ مدیریت‏ قوه‏ مجریه‏ و اداره‏ امور اجرایی‏ کشور مورد استیضاح‏ قرار دهند، رییس‏ جمهور باید ظرف‏ مدت‏ یک‏ ماه‏ پس‏ از طرح‏ آن‏ در مجلس‏ حاضر شود و در خصوص‏ مسایل‏ مطرح‏ شده‏ توضیحات‏ کافی‏ بدهد. در صورتی‏ که‏ پس‏ از بیانات‏ نمایندگان‏ مخالف‏ و موافق‏ و پاسخ‏ رییس‏ جمهور، اکثریت‏ دو سوم‏ کل‏ نمایندگان‏ به‏ عدم‏ کفایت‏ رییس‏ جمهور رای‏ دادند مراتب‏ جهت‏ اجرای‏ بند ده‏ اصل‏ یکصد و دهم‏ به‏ اطلاع‏ مقام‏ رهبری‏ می‏ رسد.»

  برچسب ها :

  نظرات