آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ , Thursday 18 July 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 15573
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ فروردین, ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  عراق: ما به سردار سلیمانی نیاز داریم / مستشار ایرانی در میدان جلوتر از دیگران حرکت می‌کند

  آوای شمال/ به گزارش نامه نیوز، الجعفری گفت: گفت: سیاست خارجه عراق از مسایل داخلی و اوضاع جهانی و منطقه جدا نیست. عراق باید در مورد منطقه و جهان هم اعلام دیدگاه و مواضع داشته باشد. مثلا امروز، یمن با دخالت نظامی روبرو شده است. ما در این خصوص باید موضعی دیپلماتیک و صریح داشته […]

  آوای شمال/ به گزارش نامه نیوز، الجعفری گفت: گفت: سیاست خارجه عراق از مسایل داخلی و اوضاع جهانی و منطقه جدا نیست. عراق باید در مورد منطقه و جهان هم اعلام دیدگاه و مواضع داشته باشد. مثلا امروز، یمن با دخالت نظامی روبرو شده است. ما در این خصوص باید موضعی دیپلماتیک و صریح داشته باشیم. در نشست اتحادیه عرب اعلام کردیم که ما با دخالت سیاسی کشورها در امور کشور دیگر موافق نیستیم چه رسد به دخالت نظامی.

  وی افزود: ما در حالی که خواستار رابطه با کشورها هستیم خود را از محورهای درگیری و نزاع دور نگه می داریم. ما هم رابطه با ایران را می خواهیم و هم رابطه با عربستان را. همانگونه که با ترکیه رابطه برقرار کردیم بدون اینکه به رابطه ما با سوریه ضربه ای وارد شود.

  الجعفری درباره نقش ایران و آمریکا در مبارزه با تروریسم در عراق گفت: بار دیگر تاکید می کنم که حضور ایران و آمریکا یا هر کشور دیگر در عراق تحت عنوان مستشاران نظامی صورت می گیرد. در ابتدا، کشورهای ائتلاف بین المللی در حمله به موصل به ما کمک نمی کردند و اولین کشوری که ما را یاری داد، ایران بود. مقامات کشور عراق باید در زمانی که دومین شهر بزرگ عراق اشغال شده بود چه اقدامی می کردند؟ باید سکوت می کردند تا الانبار و صلاح الدین و شهرها و استانهای دیگر هم اشغال می شد؟ بسیار عادی بود که ما مستشاران ایرانی را بپذیریم. پس از آن بود که ائتلاف بین المللی تشکیل شد و آنها به کمک ما آمدند. برخی از کشورها هم خارج از این ائتلاف به ما یاری رساندند. مانند چین و روسیه. ما در پذیرش این کمکها شرایط را که ذکر کردم اعلام کردیم. زمانی که مستشار ایرانی در زمان و در میدان جلوتر از دیگران حرکت می کند بی شک میزان کمک گرفتن ما از او بیشتر خواهد بود اما در مجموع، ما از همه مستشاران که به کمک ما آمده اند کمک می گیریم.

  ابراهیم الجعفری در پاسخ به این سوال که مستشاران ایرانی چه تعداد هستند، گفت: صراحتا بگویم که شمار مستشاران نظامی کشورها به تفکیک را نمی دانم.

  وی در مورد نیروهای مردمی و سردار سلیمانی گفت: ما به اینگونه مستشار نظامی نیاز داریم. چرا در مورد مستشاران آمریکایی و انگلیسی حساسیت وجود ندارد؟ ما در مورد ایران هم اجازه نمی دهیم پایگاه نظامی و نیروی نظامی به عراق وارد کند. اما از مستشاران نظامی استقبال می کنیم.

  برچسب ها :

  نظرات