آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ , Tuesday 11 August 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 15308
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ فروردین, ۱۳۹۴ - ۰۴:۲۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  حاکمان جدید عربستان نسبت به آقای هاشمی رویکرد متفاوتی دارند

  آوای شمال/ محمد هاشمی در گفتگو با نماینده در خصوص اهانت سعودی ها نسبت به زوار ایرانی تصریح کرد: نظر شخصی من اینست که با این وضعیتی که عربستان ایجاد کرده آدم می تواند بگوید عمره حرام است. در دستورات عبادی اسلامی گفته می شود اگر عمل واجبی برای شخصی ضرر داشته باشد و حتی […]

  آوای شمال/ محمد هاشمی در گفتگو با نماینده در خصوص اهانت سعودی ها نسبت به زوار ایرانی تصریح کرد: نظر شخصی من اینست که با این وضعیتی که عربستان ایجاد کرده آدم می تواند بگوید عمره حرام است. در دستورات عبادی اسلامی گفته می شود اگر عمل واجبی برای شخصی ضرر داشته باشد و حتی احتمال ضرر داشته باشد، انجام آن فعل واجب حرام می شود. عمره با این مفاسدی که در حال حاضر از طرف این افراد وحشی دارد، چون احتمال ضرر و خطر وجود دارد (خطری که تنها خطر جانی نیست و بحث ناموسی و خلاف شرع است) شاید شرعا حرام باشد. البته من مجتهد نیستم ولی در مقایسه با تکالیف واجب می توان این نتیجه را گرفت.

  وی ضمن ابراز تاسف از اتفاقات رخ داده اظهار داشت: یک مسئله ای هم که اخیرا دیده ام اینست که برخی مفتی های عربستان فتاوی بسیار بدی را علیه شیعه داده اند، احتمالاً منشاء چنین جنایتی می تواند همین فتاوای وهابیت باشد.

  هاشمی همچنین ابراز امیدواری کرد که مسئولین عربستان به خودشان بیایند و بفهمند که چه دارند می کنند و از ملت عذرخواهی کنند و همچنین مفسدینشان را که ادعا می کنند در زندان هستند را مجازات کنند.

  مسئول دفتر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص اخبار سال گذشته مبنی بر سفر آیت الله هاشمی به عربستان تصریح کرد: نه دیگر. در حال حاضر شرایط عربستان نسبت به سال قبل عوض شده است. بهرحال ملک عبدالله نگاه دیگری به ایران و آقای هاشمی داشت. می بینیم این گروه جدید که آمدند رفتارهای مناسبی با ایران ندارند و نسبت به آقای هاشمی هم رویکردی متفاوت دارند. ما هیچ آثار و پیام مثبتی نسبت به آقای هاشمی از آن طرف ندیدیم.

  محمد هاشمی در ادامه واکنش دولت در مواجهه با رفتارهای شنیع عربستان را مثبت ارزیابی کرد و اشاره داشت: ممکن است برخی انتظارشان این باشد که فوری عمره را تعطیل کنند.نمی دانم لابد معذورات و مسائلی دارند که ما از مشکلات آنها اطلاعی نداریم. اما در اظهارنظرها و پیگیری ها، واکنش ها خوب بوده است. البته بحث خیلی پیچیده است. مجلس هم طرح یک فوریتی برای توقف عمره گذاشت ولی ظاهراً هنوز وارد این طرح نشده اند. باید کسانی که نسبت به این مسئله آگاهی دارند با توجه به آن مسائل تصمیم بگیرند.

  وی ضمن اشاره به جنایات اخیر عربستان در رابطه با یمن، تأکید کرد: در مورد عربستان تنها بحث در مورد مفاسد و توهین های اخیرش به زائران ایرانی نیست. به واقع جنایات عربستان در یمن مطابق رفتارهای اسرائیل در غزه است. بیمارستان، مدارس، مراکز مسکونی و زیر بناها را بمباران می کند و از طرف دیگر از ورود کمک های صلیب سرخ جلوگیری می کند یعنی دقیقاً کپی برداری از اعمال اسرائیل و آنقدر شباهت ها زیاد است که انسان تصور می کند اسرائیل دارد این جنایات را می کند. عربستان اشتباه بزرگی انجام داده که وارد کشوری مانند یمن شده است. اینها همه مسائلی است که هیچ توجیهی ندارد. این رفتار به عنوان جنایتگر بین المللی قابل پیگیری است.

  محمد هاشمی در نهایت تصریح کرد: متاسفانه در مجموع عربستان در مقطع جدید هم در یمن و هم نسبت به زوار ایرانی خیلی بد عمل کرده است. نمی دانیم این نوع سیاست ها از کجا ناشی می شود.

  برچسب ها :

  نظرات