باید به‎دنبال منافع ملی باشیم نه جشن و پایکوبی!/دولت پاسخی در خور به آل‌سعود در قبال حادثه اخلاقی دهد

چاپ

آوای شمال / عبدالوحید فیاضی در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ، با بیان ایکه نظام جمهوری اسلامی الگو و رهبری دارد که با تیزبینی و به‌درستی در گذشته و حال اتفاق‌ها را رصد کرد و پیش‌بینی درستی نیز از آینده داشت، اظهار کرد: در مسئله مذاکرات هسته‎ای نیز به همین شکل بوده، ایشان بارها تأکید کرده‎اند که نمی‎توان به‎طرف مقابل اعتماد کرد و مذاکرات لوزان همین مسئله را ثابت کرد.

وی با بیان اینکه پس از بیانیه مطبوعاتی لوزان آمریکا بی‌صداقتی خود را نشان داد، افزود: اعتماد نداشتن به آمریکا از اصول ما است و دیدیم در همین بیانیه‌ای که در سوئیس امضا شد، چه تفسیرهای مختلفی خوانده شد که این نشان‎دهنده حیله‎گری طرف مقابل است، در صورتی که باید به‎دنبال منافع ملی باشیم اما عده‌ای به‌دنبال جشن و پایکوبی بودند.

نماینده نور و محمودآباد با اعلام اینکه مذاکرات باید در چارچوب تذکرات رهبر معظم انقلاب ادامه پیدا کند، بیان کرد: لغو تمام تحریم‌ها در روز اول توافق و دخالت نکردن طرف مقابل در مسائل خارج از هسته‌ای یعنی اتفاقات منطقه و نظامی است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید از خط قرمزها گذشت، خاطرنشان کرد: اصل توافق نظر مثبتی است و مقام معظم رهبری فرمودند که به تیم مذاکره‌کننده اعتما دارند اما طرف مقابل قابل اطمینان نیست.

فیاضی با اشاره به حوادث فرودگاه جده، گفت: ایران و عربستان به‌واسطه حضور آل‌سعود و تفکر افراطی‌گری این حکومت، هرگز رابطه مناسبی نداشته‌اند و قطعاً به واسطه جایگاه ایران، عربستان مادام متضرر می‌شود.

وی با بیان اینکه آل‌سعود باید به واسطه اینکه ایران اسلامی به‎عنوان علمدار توحید و بزرگ‌ترین و قدرت‌مندترین کشور شیعی در جهان است، در پی بالا بردن سطح روابط باشد، تصریح کرد: به‌گفته مقام معظم رهبری این حکومت به‌دست جوانان جاهلی افتاده و نتایج اعمال آنها هم دخالت در یمن، حمایت از جریان تکفیری و بی‌احترامی به زائران ایرانی شد.

نماینده نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: حادثه قبیح و زننده فرودگاه جده به غیر از جنبه شرعی، قطعاً باید از نظر دیپلماتیک پیگیری شود و دولت و شخص رئیس جمهور باید پاسخی در خور شأن آل‌سعود در برابر این بی‌احترامی دهند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعرض به دو جوان ایرانی امری حیثیتی است، گفت: عوامل آن باید پس از اثبات جرم به مجازات شرعی و قانونی برسند و این خواسته مردم و نمایندگان آنها از وزارت خارجه است.