آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ , Saturday 14 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 15112
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ فروردین, ۱۳۹۴ - ۰۳:۳۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  اد رویس: آژانس باید بتواند در هر زمان و هر مکان از تأسیسات نظامی ایران بازرسی کند

  آوای شمال/ به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «اد رویس»، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در یادداشتی خواستار آن شده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هر زمان و هر مکان از تأسیسات نظامی ایران بازرسی به عمل آورد. وی با نگارش یادداشتی در شبکه خبری «سی‌ان‌ان» با انتقاد از تفاهم به دست […]

  آوای شمال/ به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «اد رویس»، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در یادداشتی خواستار آن شده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هر زمان و هر مکان از تأسیسات نظامی ایران بازرسی به عمل آورد.

  وی با نگارش یادداشتی در شبکه خبری «سی‌ان‌ان» با انتقاد از تفاهم به دست آمده در هفته گذشته در لوزان سوئیس نوشته این سند «فاقد پادمان‌های سخت‌گیرانه برای جلوگیری از تقلب ایران است.»

  وی در ادامه در توضیح درباره این پادمان‌های سخت‌گیرانه که می‌تواند تفاهم مورد نظر را به سندی مطلوب تبدیل کند، پرسیده است: «آیا به بازرس‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه داده خواهد شد بدون هشدار از این مراکز نظامی بازرسی به عمل آید؟ زیر اگر آژانس نتواند بازرسی‌های خود را “در هر زمان و هر مکان” انجام دهد، ایران خواهد توانست پنهانی به بمب دست پیدا کند.»

  هیأت‌های دیپلماتیک ایران و کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ پنجشنبه (۱۳ فروردین ماه) اعلام کردند به تفاهمی بر سر چارچوب توافق نهایی رسیده‌اند که قرار است زیربنای ادامه رایزنی‌ها تا ضرب‌الاجل خودخوانده ۳۰ ژوئن (۹ تیرماه) باشد.

  بیانیه مشترکی که «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران و «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لوزان قرائت کردند به مشخص کردن رئوس چارچوبی می‌پردازد که طرفین برای توافق نهایی به آن رسیده‌اند.

  علاوه بر این، ایران و آمریکا همزمان سندهای جداگانه و متفاوتی منتشر کرده‌اند که به شرح جزئیاتی از مفاد مورد توافق طرفین می‌پردازد. محمد جواد ظریف سند طرف آمریکایی (فکت‌شیت) را رد کرده و آن را تلاش طرف آمریکایی برای مصادره به مطلوب تفاهم یاد شده خوانده است.

   

  برچسب ها :

  نظرات