آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ , Friday 22 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 15079
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ فروردین, ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۸
 • شما اینجا هستید :حوادث
 •   

  احتلال صفوی و امپراتوری فارسی یعنی چه؟

  آوای شمال/ در خوزستان، اخلالگرانی که به احتمال قوی از سوی کشورهای مرتجع منطقه تحریک و تغذیه می‌شوند به یکی از ۱۸۰ چادر پلیس که در ایام عید در آن استان نصب می‌شود با سلاح گرم حمله‌ور شدند و سه پلیس را کشته، دو پلیس را مجروح کردند. اندک زمانی بعد در منطقه سومار، مرز […]

  آوای شمال/ در خوزستان، اخلالگرانی که به احتمال قوی از سوی کشورهای مرتجع منطقه تحریک و تغذیه می‌شوند به یکی از ۱۸۰ چادر پلیس که در ایام عید در آن استان نصب می‌شود با سلاح گرم حمله‌ور شدند و سه پلیس را کشته، دو پلیس را مجروح کردند. اندک زمانی بعد در منطقه سومار، مرز ایران و کردستان عراق پنج مرزبان جوان ایرانی به دست عواملی که از آن سوی مرز آمده بودند  به ضرب سلاح گرم به شهادت رسیدند.

  در جراید عربی که این روزها خوشبختانه به وسیله یکی از دوستانم که به سفرهای کاری به خارج می‌رود به دستم می‌رسد تیترهای درشتی درباره احتلال الصفویه و… به چاپ می‌رسد.

  در روزنامه‌هایی چون شرق الاوسط که به وسیله دربار سعودی همه روزه در لندن به چاپ می‌رسد و نیز الحیاه که پس از ترور کامل مروه مدیر لبنانی آن در دهه ۱۹۸۰، محل تولید و نشر آن از بیروت به لندن منتقل شده اشعاری درباره عربستان (منظورشان خوزستان یعنی گاهواره تمدن و فرهنگ و تاریخ ایران است) به چاپ می‌رسد. چندی پیش که آقای یونسی مشاور رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌ها، کلامی از دهانش در رفت و به جای  آنکه بگوید تیسفون از پایتخت‌های کهن ایران، در بین النهرین قرار داشته، بغداد را که در سال ۱۳۸ هـ.ق در زمان خلیفه المنصور دومین خلیفه عباسی برای پایتختی امپراتوری عباسی ساخته شد، پایتخت ایران قدیم خواند، مقامهای ارتجاعی عرب بویژه سعودی ها، هیاهوها و جنجانهای سرگیجه آوری به راه انداختند و ایران را درصدد تجدید امپراتوری ساسانی خواندند و روزهای متمادی تیترهای جراید معلوم الحال لندنی مزدور عرب، چه در لندن و چه در بیروت، به گفته‌های نسنجیده آقای یونسی اختصاص یافت.

  آقای یونسی توضیح کافی در این باره نداد و عده‌ای از نمایندگان مجلس در نامه‌ای خواهان برکناری یونسی شدند و با مطبوعات ومحافل ارتجاعی عرب همداستان گشتند. در حالی که مسأله این چنین دارای  اهمیت نبود.

  مسأله یمن سبب اتحاد و همبستگی بیشتر محافل ارتجاعی عرب شده است که تحریکات اسراییل و سعودی نیز دوباره کلماتی چون «احتلال صفوی» و نیز «امبراطوریه الفارسی» را در جراید عرب با تیترهای درشت ظاهر کرده است.

  متأسفانه حوادثی که در چادرهای پلیس خوزستان و نیز سومار رخ داد و از چند سال پیش نمونه‌های آن چندین بار در بلوچستان رخ داده، در تهران چندان جدی انگاشته نمی‌شود. سالهاست ارتجاع پوسیده عرب که در برابر اسراییل و جنایات آن جز سکوت ومماشات چاره‌‌ای ندارد می‌کوشد یک دشمن فرضی به نام «ایران» در برابر اعراب ایجاد کند. این ماجرا از دوران حکومت قاسم در عراق آغاز شد که یک مجنون واقعی بود و خواهان تصرف خرمشهر وبخشهای شرقی اروندرود بود. روابط غیرضروری رژیم شاه با اسراییل که نتیجه فشار آمریکایی‌ها بود، عبدالناصر رئیس جمهوری وقت مصر را به مخالفت با ایران برانگیخت، اما مخالفت او جدی نبود. درحالی که قاسم و چندی پس از اعدام او، رهبران حزب بعث از در مخالفت با ایران و حقوق حقه کشتیرانی ایران در رود مرزی بین‌المللی اروندرود برآمده و میراث خوار تحمیل قرارداد ننگین ۱۹۳۷ شده بودند که انگلیس به زور و با ترساندن رضاشاه در سال ۱۳۱۶ به ایران قبولانده و تحمیل کرده بود و چون طرف عراقی هیچ یک از مواد آن را رعایت نمی‌کرد در سال ۱۳۴۸ از سوی ایران ملغی اعلام شد و سازمان ملل هم حق به جانب ایران داد. متأسفانه سالهاست دولت به مسایل ژئوپلتیک توجه نشان نمی‌دهد و این سهل انگاری سبب گستاخی همسایگان ایران شده است.

  مقامهای باکو ظاهراً دم از دوستی می‌زنند، ولی تلویزیون جاسوس و خائن پرور گو نیاز را حمایت می‌کنند. مقامهای اقلیم کردستان عراق اذعان دارند که اگر کمکهای نظامی و پشتیبانی ایران نبود داعش همه کردهای عراق را که هم نژاد آریایی ما هستند قتل عام می‌کرد، اما چند فرستنده در خاک اقلیم کردستان یا جاهایی که اعلام نمی‌شود شب وروز درباره جمهوری کذایی مهاباد که روسها آن را در سالهای ۱۳۲۴- ۱۳۲۵ راه‌اندازی کردند و مانند برف در تموز آب شد، سخن پراکنی می‌کنند و نسل جوان و ناآگاه را با شعرخوانی و دروغپردازی اغوا می‌کنند.

  از سوی دیگر عده‌ای از واخوردگان جاه طلب دم از «الاحواز» و «جبهه التحریر العربستان محتله» زده، همواره با عوض کردن اربابان انگلیسی، مصری و عراقی و بتازگی عربستانی، خیال تجدید غائله‌های شوم سال ۱۳۵۸ هـ.ش را دارند.

  من در رادیوها وتلویزیونهای مرزی ایران برنامه‌هایی نمی‌شنوم و نمی‌بینم که جواب این خزعبلات را بدهد. این حرکات در ایران به علت فقر تاریخی صاحبان مقام، بی‌جواب می‌ماند. دولت صفویه بدان جهت مورد بغض و کین است که در قرن شانزدهم میلادی (۱۵۰۰-۱۶۰۰ م) اجازه نداد خلافت عثمانی ایران را به تصرف درآورد و ضربات محکمی به پوزه سلاطین فاسد و خونخوار عثمانی وارد ساخت . پاسخ، تهیه برنامه‌های تاریخی در رادیو و تلویزیون و نوشتن مقالات در روزنامه‌ها ومجلات است.

  برچسب ها :

  نظرات