آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ , Friday 13 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 13781
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ فروردین, ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  سی ان ان: مشکلی غیرمنتظره در مذاکرات بوجود آمده است / گاردین: نگرانی دیپلمات ها از «دروغ اول آوریل» خوانده شدن توافق

  آوای شمال/ به گزارش نامه نیوز، فرانس پرس نوشت: وزیران امور خارجه قدرت های بزرگ قرار است امروز در تلاش برای تحرک بخشیدن به گفتگوهای پایان ناپذیر مربوط به برنامه هسته ای ایران که هدف از آن دستیابی به توافق پیش از سی و یکم مارس است ،‌ نشستی برگزار کنند. جان کری وزیر امور […]

  آوای شمال/ به گزارش نامه نیوز، فرانس پرس نوشت: وزیران امور خارجه قدرت های بزرگ قرار است امروز در تلاش برای تحرک بخشیدن به گفتگوهای پایان ناپذیر مربوط به برنامه هسته ای ایران که هدف از آن دستیابی به توافق پیش از سی و یکم مارس است ،‌ نشستی برگزار کنند.

  جان کری وزیر امور خارجه آمریکا سفری را که قرار بود دوشنبه به بوستن انجام دهد لغو کرد و در تلاش برای حل وفصل مشکلاتی که هنوز جلوی رسیدن به توافق را گرفته است در لوزان باقی ماند.

  به جز سرگئی لاوروف و فیلیپ هاموند وزیران امور خارجه روسیه و انگلیس که قرار است دیرتر وارد لوزان شوند ،‌همه وزیران امور خارجه کشورهای گروه پنج بعلاوه یک (‌آمریکا ،‌انگلیس ،‌روسیه ،‌فرانسه ،‌چین و آلمان ) یکشنبه برای پایان این مجموعه طولانی در محل بودند.

  وانگ یی وزیر امور خارجه چین صبح به هتل مشرف بر دریاچه لمان که در آن همه این گفتگوها برگزار می شود ، وارد شد.

  روز قبل ، لوران فابیوس و فرانک والتر اشتاینمایر وزیران امور خارجه فرانسه و آلمان به گفتگوهایی که دو طرف مهم این مناقشه یعنی جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف همتای ایرانی او از چند ماه پیش با سروصدای فراوان انجام می دهد ،‌ پیوستند.

  این دو تن که از یک سال و نیم گفتگوهای طاقت فرسا و سختی آغاز کرده اند به توافقی مرحله ای نیاز دارند که بتواند به آنان امکان دهد به این مسیر ادامه دهند و در برابر جناح های افراطی دو طرف و همچنین قدرت های منطقه ای مخالف این تفاهم زمان بخرند.

  در میان این قدرت های مخالف ،اسرائیل است که یکشنبه هشدار داد فشار را ادامه خواهد داد.

  گلعاد اردانا وزیر امور داخلی اسرائیل در گفتگو با رادیو نظامی اعلام کرد:« احتمال زیادی وجود دارد که تا دو روز دیگر به توافقی اصولی دست یابند اما تا زمان امضای توافقنامه نهایی که که قرار است تا پایان ژوئن امضا شود ،‌به حد کافی زمان برای فعالیت های دیپلماتیک وجود دارد.»

  شمار زیادی از دیپلمات ها اذعان کردند تاریخی که برای توافقنامه نهایی تعیین شده است و شامل همه الحاقات فنی این پرونده بسیار پیچیده است ،‌برای سی ام ژوئن تعیین شده است اما پایان مارس مرحله بسیار مهمی است تا زمینه گفتگوها ادامه یابد.

  اما در عین حال هیچ کس نمی داند این تفاهم در صورتی که منعقد شود چه شکلی خواهد داشت .

  این توافق فهرستی از متغیرهای مربوط به نکات اصلی گفتگو خواهد بود یا یک سند غیر علنی و امضا نشده ای است که به شکلی نسبتا دقیق اهداف مورد انتظار را تعیین می کند؟

  یک منبع ایرانی گفت :« این توافق شکل اعلامیه ای را به خود می گیرد که طرف ها اعلام خواهند کرد.»

  علی واعظ کارشناس اندیشکده موسوم به گروه بین المللی بحران می گوید:« من فکر می کنم محتمل ترین گزینه این است که آنها اعلامیه ای خواهند داد و اعلام خواهند کرد به توافقی در خصوص عناصر کلیدی دست یافته اند و آنها تا سه ماه آینده وارد مرحله نوشتن پیش نویس این توافق و و طرح اجرای آن خواهند شد .

  شمار زیادی از گفتگو کنندگان شنبه از خود نوعی اطمینان درباره احتمال رفع آخرین موانع نشان دادند .

  محمد جواد ظریف شنبه در گفته ای خوشبینانه این مسئله را محتمل دانست که همه مشکلات را بتوان حل وفصل کرد. وی البته سپس درباره این سخنان خود در توییتر توضیحاتی داد.

  سی ان ان: مشکلی غیرمنتظره در مذاکرات هستهای

  شبکه سی ان ان به نقل از مقامات آمریکایی و غربی اعلام کرد مذاکرات هسته ای ایران در لوزان سوئیس با مشکل غیرمنتظره ای مواجه شده است.

  شبکه تلویزیونی سی ان ان اعلام کرد در چهارمین روز از مذاکرات هسته ای در لوزان مقامات آمریکایی و غربی اعلام کردند ایران حاضر نیست از مسائل حیاتی در بخش تحقیقات هسته ای و موضوع لغو تحریم ها عقب نشینی کند.

  شبکه سی ان ان افزود مذاکره کنندگان تلاش می کنند تا سه شنبه به توافق دست یابند.

  نگرانی دیپلمات ها از تداوم مذاکرات تا روز چهارشنبه

  روزنامه گاردین نوشت: دیپلمات‌های غربی نگران‌اند که اگر مذاکرات شامگاه سه‌شنبه ادامه پیدا کرده و کار به ساعات بامدادی چهارشنبه بکشد، هرگونه توافقی که اعلام شود از سوی برخی به عنوان «دروغ اول آوریل» به حساب بیاید.

  روز اول آوریل در بسیاری از کشورها به عنوان یک روز ویژه با گفتن دروغ‌هایی به شوخی همراه است.

   

  برچسب ها :

  نظرات