آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ , Friday 22 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 13566
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ فروردین, ۱۳۹۴ - ۰۷:۲۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  وزیر خارجه چین وارد لوزان شد/ هفتمین دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار اعزامی شبکه اطلاع رسانی راه دانا از لوزان سوئیس، تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران به ریاست محمدجواد ظریف چهارشنبه شب به منظور شرکت در دور جدید مذاکرات هسته‌ای وارد شهر لوزان شد. سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران و وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه شب در […]

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار اعزامی شبکه اطلاع رسانی راه دانا از لوزان سوئیس، تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران به ریاست محمدجواد ظریف چهارشنبه شب به منظور شرکت در دور جدید مذاکرات هسته‌ای وارد شهر لوزان شد.

  سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران و وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه شب در شهر لوزان بر سر یک میز به گفت‌وگو نشستند.

  اخبار مرتبط با روز یکشنبه ۹ فروردین ماه  در بخش زیر قابل مشاهده است.

  ***

  ۰۰:۱۹ وزیر خارجه کشورمان گفت:‌ در مسیر رسیدن به راه حل‌های قابل قبول پیشرفت داشته‌ایم ولی هنوز باید در مورد چند موضوع مهم کار کنیم. کلید رسیدن به توافق انتخاب راهبردی بین فشار و تحریم یا تعامل و توافق از سوی طرف مقابل است.

  ۰۰:۱۷ وزرای امور خارجه ایران و آمریکا شنبه شب برای هفتمین بار و البته به صورت دوجانبه به مدت ۴۵ دقیقه در لوزان به گفت‌وگو پرداختند. صالحی و مونیز دیدارهای دو جانبه خود را انجام می‌دهند.

  ۲۳:۲۶ سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که در برخی موارد فنی مفاهمه بیشتری حاصل شده است.

  ۲۲:۴۰ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دقایقی پیش وارد هتل محل مذاکرات در لوزان شد.

  ۲۱:۱۰ نشست معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا

  وزیر خارجه چین برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای وارد لوزان شد

  وزیر خارجه چین برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه موسوم به ۱+۵ وارد شهر «لوزان» سوئیس شد.

  وزارت خارجه چین پیش از این در بیانیه‌ای اعلام کرده بود «وانگ یی» روز یکشنبه در نشست وزرای خارجه کشورهای ۱+۵ حضور خواهد یافت.

  وزیران خارجه فرانسه و آلمان روز شنبه برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای به «محمدجواد ظریف» و «جان کری»، همتایان ایرانی و آمریکایی خود در شهر لوزان پیوستند.

  خبرگزاری رویترز روز شنبه از قول مقام های حاضر در مذاکرات گزارش داد دو طرف به نهایی کردن سند مختصری که اساس چارچوب این توافق خواهد بود، نزدیک شده‌اند. مقامات ایران این گزارش را رد کرده‌اند و فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس از احتمال تمدید مذاکرات تا دو هفته آینده خبر داده است.

  گفته می‌شود لغو تحریم‌ها و برنامه تحقیقات و توسعه (R&D) کماکان اصلی‌ترین موضوعات محل اختلاف دو طرف هستند.

  «حسن روحانی»، رییس جمهور ایران روز پنجشنبه با روسای‌جمهوری روسیه، فرانسه و چین و نخست‌وزیر انگلیس تلفنی صحبت کرد. وی خواستار لغو کامل تحریم‌های ایران شد و گفت که این «اساسی‌ترین» عنصر مذاکرات کشورهای ۱+۵ بوده است.

  محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز شنبه گفت رسیدن به توافق نهایی «به این بستگی دارد که آنها (۱+۵) بین فشار و به کار گرفتن اراده سیاسی، کدام را انتخاب کنند.»

  سه شنبه این هفته، (۱۱ فروردین، ۳۱ مارس) به عنوان آخرین مهلت طرف‌های مذاکره برای رسیدن به تفاهم سیاسی که زیربنای توافق جامع خواهد بود، تعیین شده است.

  دور جدید رایزنی‌های هسته‌ای چهارشنبه شب (پنجم فروردین) در شهر «لوزان» سوئیس و در سطح معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا آغاز شد.

  این گفت‌وگوها برای حل و فصل مناقشات  ۱۲ ساله پیرامون برنامه هسته‌ای ایران انجام می‌شوند. کشورهای غربی به رهبری آمریکا، برنامه هسته‌ای ایران را لفافه‌ای برای پیگیری اهداف نظامی و دست‌یابی به سلاح‌های اتمی می‌دانند.

  جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) ضمن رد این ادعاها بر مصارف دارویی و انرژی برنامه هسته‌ای خود تأکید کرده است.

  منبع نزدیک به مذاکرات: تحریم‌ها و تحقیق و توسعه از موضوعات مهم اختلافی/ راه‌حل‌هایی ارائه شده ولی تاکنون اجماعی وجود نداشته/ تلاش برای یافتن راه‌حل

  در ارتباط با موضوعات اختلافی در روزهای پایانی مذاکرات لوزان عنوان کرد: دو موضوع تحریم ها و تحقیق و توسعه همچنان از موضوعات مهم اختلافی است.

  وی ادامه داد: البته در این موضوعات تاکنون راه حل هایی ارائه شده است که در مورد هیچکدام تاکنون اجماعی وجود نداشته است و دو طرف امروز تمام تلاش خود را در جهت پیداکردن راه حل برای این موضوعات بکار خواهند گرفت.

  وی همچنین در ارتباط با هدف ادعای‌های اخیر برخی رسانه‌های غربی در ارتباط با چگونگی توافق و یا ارائه برخی آمار و ارقام گفت: طرف مقابل مذاکرات، با این گونه جهت‌دهی‌های خبری، سعی دارند، اختلافات داخلی خودشان را با فشار بر ایران و یا با دادن اخبار نادرست مخفی کنند.

  برچسب ها :

  نظرات