آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ , Friday 22 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 13285
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ فروردین, ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۵
 • شما اینجا هستید :فضای مجازی
 •   

  علم ثابت می‌کند چرا سوپرماریو از چپ به راست می‌دود

  آوای شمال/ مسلما شما نیز بازی مشهور سوپرماریو را انجام داده‌اید، این بازی که در سطح عمومی جامعه ما با نام قارچ‌خور شناخته می‌شود، باید یکی از موفق‌ترین بازی‌های کامپیوتری تاریخ دانست زیرا علاوه بر فروش بسیار بالا در بازار، محدوده‌ای وسیع از مخاطبین را از نظر رده‌بندی سنی پوشش می‌دهد و از کودکان ۵ […]

  آوای شمال/ مسلما شما نیز بازی مشهور سوپرماریو را انجام داده‌اید، این بازی که در سطح عمومی جامعه ما با نام قارچ‌خور شناخته می‌شود، باید یکی از موفق‌ترین بازی‌های کامپیوتری تاریخ دانست زیرا علاوه بر فروش بسیار بالا در بازار، محدوده‌ای وسیع از مخاطبین را از نظر رده‌بندی سنی پوشش می‌دهد و از کودکان ۵ ساله تا افراد ۶۰ ساله می‌توانند به یک اندازه از این بازی لذت ببرند.

  اما موردی که در این مقاله مورد توجه ما قرار دارد به مکانیزم گیم‌پلی این بازی باز می‌گردد و المان‌های جذابیت آن مدنظر ما قرار ندارد. یک بررسی علمی درباره جهت حرکت این شخصیت مشهور انجام شده است و متخصصان سعی کرده‌اند تا دلیلی ساده را بیابند که نشان بدهد چرا این سیبیلوی دوست داشتنی از سمت چپ به راست حرکت می‌کند.

  پاسخ این سوال در نخستین گام بسیار پیچیده به‌نظر می‌رسد ولی محققان دلیلی بسیار ساده برای آن کشف کرده‌اند: ماریو از چپ به راست حرکت می‌کند زیرا مغز برنامه‌نویسان این بازی در این جهت عمل می‌کرده است. تمامی زبان‌های برنامه‌نویسی از ساختار کدنویسی و اجرای دستورات چپ به‌راست تبعیت می‌کنند و به همین دلیل نیز ماریو از چپ به راست حرکت می‌نماید.

  دکتر پیتر واکر که یک روانشناس برجسته در دانشگاه لنکستر است مدت‌ها را به بررسی و جستجو در بخش تصاویر موتورهای جستجوی گوگل اختصاص داده است تا بتواند گزینه مناسبی را در زمینه حرکت از راست به چپ بیابد ولی نتایج او نشان داده است که تعداد این حرکات در مقایسه با تعداد حرکات چپ به راست شخصیت اصلی در بازی‌های کامپیوتری به‌اندازه‌ای اندک است که می‌توان آن را ندیده گرفت.

  او دراین‌باره می‌گوید: «شخصیت‌ها از چپ به راست حرکت می‌کنند زیرا ساختار نوشتار زبان انگلیسی در دفاتر از چپ به راست است. این موضوع مبنای حرکت از چپ به راست را توجیه می‌نماید و به ما کمک می‌کند نشان بدهیم چرا ماریو از چپ به راست و نه در جهت دیگری حرکت می‌کند.»

  حال که این سوال مهم پاسخ یافته است تنها یک سوال باقی می‌ماند: چرا پرنسس پیچ همیشه در قلعه دیگری حضور دارد؟

  برچسب ها :

  نظرات