آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ , Tuesday 15 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 13279
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ فروردین, ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  گزارش گاردین از داستان مشترک روحانی و اوباما در آستانه توافق هسته‌ای/بهبود رابطه ایرن-آمریکا ثروتی بزرگ برای واشنگتن است

  آوای شمال/ به گزارش نامه نیوز، گاردین در گزارشی به وضعیت روسای جمهور ایران و آمریکا در آستانه نشست بعدی ایران و ۱+۵ در لوزان پرداخته و می نویسد: تقابل طولانی مدت ایران و آمریکا بر سر مسائل مختلف از جمله پرونده هسته ای ایران، داستان مشترکی را برای روسای جمهور ایران و آمریکا رقم […]

  آوای شمال/ به گزارش نامه نیوز، گاردین در گزارشی به وضعیت روسای جمهور ایران و آمریکا در آستانه نشست بعدی ایران و ۱+۵ در لوزان پرداخته و می نویسد: تقابل طولانی مدت ایران و آمریکا بر سر مسائل مختلف از جمله پرونده هسته ای ایران، داستان مشترکی را برای روسای جمهور ایران و آمریکا رقم زده است.

  روشن است که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به دنبال یک نتیجه مثبت در مذاکرات هسته ای هفته آینده در لوزان سوئیس است، مذاکره کنندگان ایران و غرب آخرین تلاش های خود را برای دستیابی به توافق جامع هسته ای صورت می دهند.

  اما تلاش ها برای ممانعت از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای از سوی مخالفان داخلی و خارجی به نظر می رسد که تنها عزم و اراده روسای جمهور ایران و آمریکا را تقویت کرده است و این تنها اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیست که توافق هسته ای می خواهد.

  اوباما به دنبال آن است که میان ایران و آمریکا پس از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ و حادثه تسخیر سفارت آمریکا در ایران که دوران ریاست جمهوری جیمی کارتر در آمریکا را نابود کرد، پل بزند.

  اگر اوباما موفق شود، دستاورد وی می تواند رویکرد اخیر وی در قبال کوبا که به دوره طولانی مدت تخاصم میان آمریکا و کوبا پایان داد، جلوه دیگری بدهد.

  علاوه بر این، بهبود روابط ایران و آمریکا یک عمده دلیل عملگرایانه دیگری نیز دارد و آن این است که اوباما در این موضوع یک فرصت استراتژیک مشاهده می کند که می تواند در نهایت به ثروتی برای آمریکا و غرب تبدیل شود و اهرم آمریکا را در خاورمیانه پس از بیش از یک دهه رخدادهای مصیبت بار در سیاست خارجی غرب و عقب گردها در عراق، سوریه، فلسطین، مصر و لیبی، تقویت کند.

  توافق تاریخی با ایران آن چیزی خواهد بود که اوباما به دنبال آن است تا به عنوان میراث دوران ریاست جمهوری اش بر جای بماند چرا که وی در حال نزدیک شدن به پایان دومین دور از دوران ریاست جمهوری است. منتقدان بر این باورند که وی به توافق نیاز دارد چرا که پس از هشت سال حضور در قدرت در آمریکا هیچ دستاورد دیگری از خود برجای نگذاشته است.

  از سوی دیگر اوباما و روحانی هر دو از سوی عربستان سعودی و حکومت های پادشاهی حاشیه خلیج فارس تحت فشار هستند. روحانی به دلایل تاریخی که ریاض با هر موضوعی که به بهبود و پیشرفت منافع ایران منجر شود مخالف است و اوباما به دلیل آنکه عربستان سعودی بر این باور است که در رویکردش در قبال ایران ساده لوحانه عمل می کند.

  علاوه بر این، تندروها در تهران از موفقیت روحانی واهمه دارند چرا که توافق تاریخی هسته ای هفته آینده در لوزان می تواند به برداشته شدن تحریم ها و در نهایت صادرات نفت ایران، سرویس های مالی و سرمایه گذاری های خارجی منجر شود. 

  برچسب ها :

  نظرات