آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ , Sunday 20 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 13243
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ فروردین, ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  رییس سیا: داعش و ایران تهدید یکسانی برای آمریکا هستند

  آوای شمال/ رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا اعلام کرد ایران و داعش هر دو برای منافع آمریکا تهدید به شمار می روند. به گزارش عصر ایران جان برنان رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در مصاحبه روز یکشنبه با شبکه خبری فاکس نیوز آمریکا تاکید کرد حتی در صورت حصول به توافق هسته ای با […]

  آوای شمال/ رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا اعلام کرد ایران و داعش هر دو برای منافع آمریکا تهدید به شمار می روند.

  به گزارش عصر ایران جان برنان رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در مصاحبه روز یکشنبه با شبکه خبری فاکس نیوز آمریکا تاکید کرد حتی در صورت حصول به توافق هسته ای با ایران، ایالات متحده آمریکا همچنان فشار بر ایران را حفظ خواهد کرد.

  این مقام آمریکایی در اظهاراتی که مشخص نیست تا چه میزان با سیاست های اعلامی دولت آمریکا در قبال ایران همخوانی دارد، با ادعای حمایت ایران از تروریسم گفت: موضوع هسته ای مساله ای است که ما امیدواریم  آن را متوقف کنیم ، ما همچنان ایران را دولتی حامی تروریسم می دانیم و صرف نظر از اینکه توافقی حاصل بشود یا نه به فشار بر ایران ادامه خواهیم داد تا مطمئن شویم که قادر به بی ثبات سازی کشورهای منطقه نیست.”

  برنان با اشاره به اینکه آمریکا از اشتباهات گذشته خود در قبال ایران درس های لازم را گرفته است ، افزود:” من فکر می‌کنم ما درباره برخی تحولات در دهه گذشته درس خود را یاد گرفته‌ایم بنابراین اکنون می‌توانیم برنامه و فرصت بهتری داشته باشیم تا آنچه را آنها می‌گویند که می خواهند انجام بدهند یا انجام ندهند، بهتر ارزیابی کنیم.”

  برنان همزمان با اشاره به نقش ایران در مبارزه با داعش در عراق و اذعان به این نکته که آمریکا و ایران داعش را تهدیدی در عراق و سوریه ارزیابی می کنند ، اما در عین حال تاکید کرد که از نظر او ایران متحد آمریکا در مبارزه با داعش در عراق نیست.

  برنان مهم ترین مساله حال حاضر آمریکا در مذاکره هسته ای با ایران را کسب اطمینان از عدم ساخت سلاح هسته ای از سوی ایران دانست.

  جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده است که هدف برنامه هسته ای این کشور صلح آمیز بوده و کسب سلاح هسته ای جایگاهی در دکترین دفاعی آن ندارد. ایران اتهام تلاش برای دست یابی به سلاح هسته ای را قویا رد می کند.

  برنان در عین حال تاکید کرد عناصری در داخل حکومت ایران هستند که عمگلرا تر بوده و خواهان بازگرداندن ایران به جامعه جهانی و بهبود روابط این کشور با جهان خارج هستند.

  او گفت:” من عناصری در داخل حکومت ایران از جمله حسن روحانی و دیگران می بینم که نشان داده اند احساس مسئولیت و  عملگرایی بیشتری دارند تا ایران را به جامعه جهانی بازگردانند.

  برنان گفت: “رییس جمهور اوباما مشخص ساخته است که هدف آمریکا جلوگیری از نزدیک شدن ایران به دست یابی به سلاح هسته ای است، بنابراین آنها (ایران) می دانند اگر بخواهند مسیر دیگری بروند ، خود را در خطر خواهند انداخت.”

  برنان مدعی شد آمریکا هنوز سلاح هایی در اختیار دارد که این توانایی را دارند که برنامه هسته ای ایران را هدف قرار داده و آن را از مسیر دست یابی به سلاح هسته ای بازدارند.

  سخنان برنان در حالی ایراد شده است که از چهارشنبه هفته جاری آخرین دور از مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه ۱+۵ در شهر ژنو سوییس به منظور دست یابی به یک توافق پیش از پایان ضرب الاجل پایان ماه مارس (۱۱ فروردین) انجام خواهد شد.

  برچسب ها :

  نظرات