آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 21 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 13175
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ فروردین, ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  شرط وزیر خارجه فرانسه برای توافق

  آوای شمال/  لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه گفت که کشورش خواهان توافقی با ایران است که تضمین کند این کشور به بمب اتمی دست پیدا نمی‌کند. به گزارش بی بی سی، لوران فابیوس امروز (شنبه) به رادیو اروپا۱ گفت: “فرانسه خواهان رسیدن به توافق است، اما توافقی واقعا محکم که تضمین کند ایران به انرژی […]

  آوای شمال/  لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه گفت که کشورش خواهان توافقی با ایران است که تضمین کند این کشور به بمب اتمی دست پیدا نمی‌کند.

  به گزارش بی بی سی، لوران فابیوس امروز (شنبه) به رادیو اروپا۱ گفت: “فرانسه خواهان رسیدن به توافق است، اما توافقی واقعا محکم که تضمین کند ایران به انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز دست پیدا می‌کند اما به بمب اتمی نه.”

  فابیوس گفت: “توافق ما باید محکم باشد. چرا؟ چون ما مجبوریم که از خود در مقابل احتمال ایران مسلح به بمب اتمی محافظت کنیم.”

  او گفت اگر شرایط توافق به اندازه کافی محکم نباشد دیگر کشورهای منطقه آن را جدی نمی‌گیرند و به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای می‌روند که این به یک مسابقه تسلیحاتی خطرناک می‌انجامد.

  ایران و گروه کشورهای ۱+۵، شامل اعضای دائم شورای امنیت و آلمان، هفته گذشته دور دیگری از مذاکرات را انجام دادند و بنا است که گفتگوها، چهارشنبه هفته جاری مجددا از سر گرفته شود.

  ابراز موضع سخت‌تر از سوی فرانسه پیش از این هم سابقه دارد. بناست که وزرای خارجه آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا امروز در لندن دیدار کنند تا اختلاف‌نظرهای خود را پیش از رسیدن به مهلت رسیدن به توافق کلی (پایان مارس) برطرف کنند.

  گفته می‌شود که فرانسه خواهان دوره طولانی‌تری از محدودیت برای فعالیت‌های هسته‌ای ایران است. این کشور همچنین با لغو فوری برخی از تحریم‌های وضع‌شده از طرف شورای امنیت سازمان ملل نیز مخالفت کرده است.

  حسن روحانی  رئیس جمهور ایران امروز گفته است: “در این دور از مذاکرات در برخی از موارد که اختلاف نظر وجود داشت، نقطه نظرات مشترکی به وجود آمد که می‌تواند مبنای توافق نهایی باشد، اما همچنان برخی موارد و اختلاف نظرها باقی مانده است.”

  روحانی گفت: “معتقدم حصول توافق ممکن است و چیزی وجود ندارد که قابل حل و فصل نباشد و طرف مذاکره هم باید تصمیم نهایی را برای این کار بگیرد.”

  محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم در فیسبوک خود نوشت: “راه حل‌های مناسب فنی و سیاسی برای موضوعاتی که غیرقابل حل می‌نمود، پیدا شده است.”

  با این حال برخی از ناظران می‌گویند فرانسه ممکن است با موضع انعطاف‌ناپذیر خود مذاکرات را به بن‌بست بکشاند.

  گزارش شده که لوران فابیوس در جریان مذاکرات هفته قبل در مقطعی به دیپلمات‌های فرانسوی تلفن زده است تا مطمئن شود امتیاز بیشتری به ایران داده نشود.

  برچسب ها :

  نظرات