آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ , Tuesday 12 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 12756
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  آیا مصباح یزدی در مجلس خبرگان به آیت‌الله یزدی رای داده است؟/ عبای زعامت اصولگرایان بر دوش رئیس جدید مجلس خبرگان

  آوای شمال/ انتخاب آیت‌الله یزدی به عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری با ۴۷ رای نمایندگان این مجلس، می‌تواند تاثیر بسیاری زیادی بر روی استراتژی آینده اصول گرایان برای انتخابات مجلس دهم بگذارد. بخشی از جریان اصول گرایی به مدیریت سید رضا تقوی بعد از درگذشت آیت‌الله مهدوی کنی، سخت به دنبال ایجاد یک رابطه دو […]

  آوای شمال/ انتخاب آیت‌الله یزدی به عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری با ۴۷ رای نمایندگان این مجلس، می‌تواند تاثیر بسیاری زیادی بر روی استراتژی آینده اصول گرایان برای انتخابات مجلس دهم بگذارد. بخشی از جریان اصول گرایی به مدیریت سید رضا تقوی بعد از درگذشت آیت‌الله مهدوی کنی، سخت به دنبال ایجاد یک رابطه دو سویه با آیت‌الله مصباح یزدی و جبهه پایداری هستند. سید رضا تقوی به همراه جبهه پیروان به مدیریت باهنر و موتلفه با دبیرکلی حبیبی سخت به دنبال کشاندن پای آیت‌الله مصباح یزدی به بازی وحدت اصول گرایان هستند. وحدتی که به نظر آنها با دیدار مصباح یزدی با آیات یزدی و موحدی کرمانی محقق خواهد شد.

  بعد از این تلاش‌ها رئیس موسسه امام خمینی و جبهه پایداری پالس‌های مثبت به این درخواست‌ها نشان دادند. جبهه پایداری در این مدت تلاش کرد تا آیت‌الله مصباح یزدی در کنار جامعتین ضلع سوم رهبری اصول گرایی باشد. دراین میان سکوت آیت‌الله یزدی به عنوان رئیس جامعه مدرسین به شیوه وحدت و رضایت آیت‌الله موحدی کرمانی از تلاش‌های سید رضا تقوی، باعث شد تا استراتژی جبهه پایداری برای جا انداختن رهبری آیت‌الله مصباح در جریان اصول گرایی به حقیقت نزدیک شود.

  انتخابات ریاست مجلس خبرگان اما می‌تواند این بازی سیاسی را دچار یک تحول بزرگ کند. تحولی که با حضور رئیس جدید مجلس خبرگان شکل می‌گیرد. آیت‌الله یزدی به عنوان رئیس جامعه مدرسین و یکی از زعمای اصول گرایی، از منتقدان اصلی روش سیاسی آیت‌الله مصباح یزدی است و حتی بارها به اختلاف‌های خود با او اشاره کرده است.

  داستان اختلاف این دو آیت‌الله به ادوار گذشته انتخابات مجلس و ریاست جمهوری و به ویژه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم باز می‌گردد. آیت‌الله یزدی بعداز نومید شدن از احمدی نژاد، برای دوره بعدی ریاست جمهوری خواستار وحدت اصول گرایان شد و با حمایت از دکتر علی اکبر ولایتی از دیگر جریان‌های اصولگرایی خواست تا از وزیر سابق وزارت خارجه حمایت کنند، تا بازهم شاهد به قدرت رسیدن جریان اصلاحات نباشیم. اما اصول گرایان به ویژه اعضای جبهه پایداری به ریاست آیت‌الله مصباح مسیر دیگری رفتند، تا یزدی بعد از انتخابات از احتمال تجزیه جامعه مدرسین سخن به میان آورد.

  آیت‌الله یزدی در گفت‌وگویی با اشاره به این اختلاف می‌گوید «نزدیک بود در جامعه مدرسین یک تشکل جدیدی شکل بگیرد. چه توسط کسانی که در جلسات جامعه شرکت می‌کنند و چه آنهایی که شرکت نمی‌کنند. خوشبختانه به دلایل مختلف و به‌خواست خداوند متعال جلوی این تجزیه گرفته شد و خدا را شکر می‌کنیم که در حال حاضر هیچ‌ تجزیه‌ای در جامعه مدرسین وجود ندارد. همه اعضای محترم چه کسانی که در جلسات جامعه شرکت می‌کنند و چه کسانی که شرکت نمی‌کنند، همه را محترم می‌شماریم.» به گفته وی «خوب است طلاب محترم ما بدانند، بنده خدا را گواه می‌گیرم ما برای جلوگیری از تفرقه به همراه چند تن از دوستان جلسه‌ای کاملاً خصوصی تشکیل دادیم و از تعدادی از اعضای مجلس خبرگان دعوت کردیم. هدف اصلی این بود که انعطاف بیشتری بین روحانیون باشد تا شکاف جدیدی به وجود نیاید و به این امید که روحانیت مبارز و جامعه مدرسین درخصوص مسائل سیاسی کشور همراهی و همدلی د اشته باشند که این وحدت و همدلی امر بسیار مفیدی است.»

  آیت‌الله یزدی، به طور مشخص آیت‌الله مصباح یزدی را عامل اصلی این اختلاف‌ها می‌داند و حالا این معنا که برای رسیدن به وحدت با او پشت یک میز بنشیند کمی سخت است.

  آیت‌الله یزدی به دلیل ملاحظاتی طی سال‌های گذشته کمی از سیاست فاصله گرفته بود اما امروز و بعد از رای نمایندگان مجلس خبرگان می‌تواند تجدید نظر بزرگی در فعالیت‌های سیاسی خود انجام دهد. رئیس مجلس خبرگان همیشه مورد احترام تمام جریان‌های سیاسی کشور بوده است و آیت‌الله یزدی می‌تواند از این ویژگی برای ایجاد سازوکار وحدت در میان اصول گرایان استفاده کند.

  حمایت ۴۷ نفر از اعضای جامعتین در مجلس خبرگان رهبری از ریاست آیت‌الله یزدی، حکایت از این دارد که این گروه تصمیم گرفته است عبای زعامت اصول گرایان را بر دوش آیت‌الله یزدی بیندازد. آیت‌الله یزدی می‌تواند با ورد مستقیم به ماجرای وحدت اصول گرایی، تغییر بزرگی در شیوه رسیدن به وحدت ایجاد کند.

  ناگفته نماند بسیاری از چهره‌های شناخته شده اصول گرایی همچون لاریجانی که در مورد سازوکار وحدت اصول گرایی سکوت اتخاذ کرده بودند با حضور آیت‌الله یزدی به عنوان محور اصول گرایان، می‌تواند نقش مهمی در آینده سیاسی اصولگرایان بازی کنند.

  با توجه به اختلاف سلیقه دو آیت‌الله یزدی در نحوه رسیدن به وحدت می‌توان حدس زد  که آیت‌الله مصباح یزدی، رای خود در مجلس خبرگان را به گلدان فردی به غیر از شیخ محمد یزدی انداخته است. رئیس موسسه امام خمینی بهتر از هرکس دیگری می‌دانست که ریاست آیت‌الله یزدی بر مجلس خبرگان، یعنی تغییر در زمین بازی وحدت اصول گرایی و این به معنای به پایان رسیدن رویای اعضای جبهه پایداری برای ریاست آیت‌الله مصباح یزدی بر جریان اصول گرایی است.

  بعد از تکیه زدن آیت‌الله یزدی بر صندلی آیت‌الله مهدوی کنی، اصول گرایان به سخنان یزدی به عنوان یک حجت سیاسی نگاه می‌کنند شاید بتوان گفت عدم رای به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، پیرو همین استراتژی سیاسی بوده است.

  به نظر می‌رسد اعضای جامعه مدرسین در مجلس خبرگان با این رای خود پیام روشنی به جریان اصول گرایی و آیت‌الله مصباح یزدی فرستادند و آنهم اینکه زین پس مسیر وحدت از وادی آیت‌الله یزدی و جامعتین می‌گذرد نه فرد دیگری.!

  برچسب ها :

  نظرات