آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ , Tuesday 12 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 12753
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۰
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  توافق نهایی با ایران به شورای امنیت سازمان ملل می‌رود

  آوای شمال/ به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خبرهای منتشرشده درباره ارجاع توافق احتمالی هسته‌ای شش قدرت جهانی و ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد را تایید کرد و آن را رویه‌ای معمول دانست. ( آغاز مذاکرات ۱+۵ برای لغو تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران) به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جن […]

  آوای شمال/ به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خبرهای منتشرشده درباره ارجاع توافق احتمالی هسته‌ای شش قدرت جهانی و ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد را تایید کرد و آن را رویه‌ای معمول دانست. ( آغاز مذاکرات ۱+۵ برای لغو تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران)

  به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جن ساکی روز جمعه گفت که اگر توافق نهایی با ایران تا مهلت تعیین شده حاصل شود، آن وقت برای تصویب به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع داده خواهد شد.

  خانم ساکی تاکید کرد اما این اقدام ارتباطی با آن‌چه شورای امنیت در رابطه با رفع تحریم‌های ایران انجام خواهد داد، ندارد.

  به نوشته سایت رادیو فردا، این اظهارات، سخنان اخیر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه هفته‌نامه «صدا»، چاپ ایران، را تایید می‌کند.

  آقای ظریف گفته بود که توافق احتمالی کشورهای گروه ۱+۵ با ایران در قطعنامه‌ای بر اساس فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد مورد تایید قرار خواهد گرفت و در نتیجه به توافقی بین‌المللی و الزام‌آور برای همه دولت‌ها تبدیل می‌شود، به‌طوری که دولت‌های فعلی و آتی ایران و آمریکا نیز ملزم به رعایت مفاد آن خواهند بود.

  به دنبال این بحث خبرگزاری رویترز گزارش داد که قدرت‌های جهانی در حال مذاکره با یکدیگر هستند که در صورت دستیابی به توافق جامع هسته‌ای با ایران، شورای امنیت قطعنامه‌ای در این باره صادر کند.

  به نوشته رویترز، این قطعنامه احتمال اخلال کنگره آمریکا در روند اجرای چنین توافقی را کاهش می‌دهد.

  ۴۷ سناتور جمهوری‌خواه آمریکا به تازگی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رهبران ایران هشدار دادند که اگر توافق هسته‌ای احتمالی این کشور با دولت باراک اوباما به تایید کنگره آمریکا نرسد، این توافق دوام نخواهد داشت.

  در نامه این سناتور‌ها آمده است: «رییس جمهوری بعدی می‌تواند چنین توافقنامه‌ای را با یک چرخش قلم باطل کند و کنگره آینده می‌تواند مفاد این توافقنامه را در هر زمانی تغییر دهد.»

  باراک اوباما اما در واکنش به این اقدام سناتورهای آمریکایی گفت که «من به جای سناتور‌ها از نامه به رهبران ایران خجالت کشیدم.»

  برچسب ها :

  نظرات