آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ , Monday 21 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 12344
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۶:۵۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  اعتراف وزیر خارجه دولت سایه انگلیس به اشتباه در تاریخ روابط با ایران

  آوای شمال/ داگلاس الکساندر در دیدار هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران که در لندن به سر می‌برد با ابراز خرسندی از حضور آنان گفت: افزایش تبادل هیات‌ها میان دو کشور می‌تواند دیدگاهها را به هم نزدیک و به درک مشترکی از مسائل برساند. وی با بیان اینکه به فوریت و با جدیت بازگشایی سفارت انگلیس […]

  آوای شمال/ داگلاس الکساندر در دیدار هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران که در لندن به سر می‌برد با ابراز خرسندی از حضور آنان گفت: افزایش تبادل هیات‌ها میان دو کشور می‌تواند دیدگاهها را به هم نزدیک و به درک مشترکی از مسائل برساند.

  وی با بیان اینکه به فوریت و با جدیت بازگشایی سفارت انگلیس در ایران را پیگیری می‌کند، افزود: این موضوع ربطی به مسائل هسته‌ای ایران نیز ندارد.

  وزیر امور خارجه دولت سایه انگلیس با تاکید بر اینکه در موضوع هسته‌ای آماده‌ایم نقش مثبتی برای حل مشکلات ایفا کنیم گفت: تلاش می‌کنیم نتایج مثبتی در این زمینه حاصل شود.

  وی افزود: می دانیم در تاریخ روابط با ایران دچار اشتباه شدیم اما می خواهیم آینده را خوب بسازیم و با حسن نیت کارهای سازنده و مثبتی انجام دهیم.

  داگلاس الکساندر خطاب به هیات پارلمانی کشورمان افزود: بریتانیا به عنوان همراه قابل اعتماد به شخصیت و هویت شما احترام می گذارد، نقش مهم ایران را در منطقه و جهان به رسمیت می‌شناسد و مشتاق است با ایران در زمینه‌های مختلف و چالش‌های موجود همکاری کند.

  رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس نیز در این نشست با اشاره به تاریخ روابط دو کشور و اقدامات انگلیس در سالهای گذشته، به ویژه روی کار آوردن رژیم پهلوی و نقش آن در کودتای ۲۸ مرداد گفت : ملت ایران ذهنیت مثبتی از تاریخ روابط با انگلیس ندارد اما در عین حال ما نیز نمی‌خواهیم در گذشته بمانیم و در آن زندگی کنیم .

  عباسعلی منصوری آرانی افزود: علاقه‌مندیم با بهره‌گیری از تجارب گذشته و بر اساس حفظ منافع ملی روابط و همکاری مشترک داشته باشیم .

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت : جمهوری اسلامی ایران به ویژه در منطقه مهم خاورمیانه از توانمندی و ظرفیت های فراوانی برخوردار است و هیچ کشوری نمی‌تواند نقش و جایگاه آن را نادیده بگیرد .

  وی با اشاره به حمایت‌ها و نقش غرب در به وجود آمدن گروه‌های افراطی و تروریستی اظهارداشت : اینها با کمک سرویسهای اطلاعاتی غرب به وجود آمده‌اند و امروز به تهدیدی برای کل جهان تبدیل شده‌اند.

  منصوری، داعش را معلول سیاستهای نادرست غرب دانست و با اشاره به سیاستهای اصولی کشورمان در مبارزه با تروریسم به ویژه القاعده و گروهک تروریستی داعش گفت : فرزندان ایران همچنان در مبارزه با تروریسم به شهادت می‌رسند.

  معاون وزیر امور خارجه انگلیس نیز ، ایران را کشوری مهم با تمدنی کهن خواند و گفت: جایگاه مهم ایران به ویژه در منطقه خاورمیانه غیر قابل انکار است.

  توماس ال وود معاون وزیر امورخارجه انگلیس روز سه‌شنبه در دیدار هیات پارلمانی ایران در لندن که با حضور حبیب الله زاده کاردار غیر مقیم کشورمان در انگلیس برگزار شد، با ابراز خرسندی از سفر هیات پارلمانی ایران به کشورش افزود: امیدوارم با حل مشکلات موجود، روابط دو کشور هرچه سریعتر عادی شود.

  عباسعلی منصوری آرانی رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس نیز در این دیدار که بدون حضور خبرنگاران و در محل وزارت امور خارجه انگلیس انجام شد،گفت: مردم ایران دارای یک ذهنیت منفی نسبت به دولت انگلیس هستند و تجربه تاریخی خوبی در رابطه با این کشور ندارند.

  وی گفت: انگلیس باید با اتخاذ سیاستی مناسب مسایل گذشته را جبران و به نحوی این ذهنیت منفی را تغییر دهد.

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: ایران نقش بی بدیلی به ویژه در منطقه خاورمیانه دارد و هیچ کشوری نمی‌تواند نقش ایران را در برقراری ثبات و امنیت منطقه نادیده بگیرد.

  عباسعلی منصوری آرانی با اشاره به خطرها و زیان تروریسم برای منطقه و جهان و حمایت تسلیحاتی ، اطلاعاتی و مالی غرب از گروه تروریستی داعش گفت: این گروه در حال حاضر به تهدیدی بزرگ برای امنیت جهانی تبدیل شده است.

  وی افزود: ایران در طول سالهای گذشته همواره و به صورت جدی و مستمر با ترور و تروریسم مبارزه کرده است.

  برچسب ها :

  نظرات