آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ , Saturday 14 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت





 • کد مطلب : 12335
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۶:۴۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  ایگناتیوس: نامه غیرمسوولانه سناتورها به ایران تحقیر اوباما و ۱+۵ بود

  آوای شمال/ «دیوید ایگناتیوس» تحلیلگر ارشد روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» در گزارشی به نامه هشدارآمیز ۴۷ سناتور جمهوری‌خواه سنا به مقامات ایرانی در خصوص توافق هسته‌ای با آمریکا اشاره کرد و نوشت که این نامه که روز دوشنبه هفته جاری منتشر شد، «به شدت غیرمسوولانه» بوده است. وی ادامه داد، این نامه نه تنها توانمندی «باراک […]

  آوای شمال/ «دیوید ایگناتیوس» تحلیلگر ارشد روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» در گزارشی به نامه هشدارآمیز ۴۷ سناتور جمهوری‌خواه سنا به مقامات ایرانی در خصوص توافق هسته‌ای با آمریکا اشاره کرد و نوشت که این نامه که روز دوشنبه هفته جاری منتشر شد، «به شدت غیرمسوولانه» بوده است.

  وی ادامه داد، این نامه نه تنها توانمندی «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا برای مذاکره بر سر یک توافق دیپلماتیک را  تضعیف کرد بلکه نمای توافق هسته‌ای که به طور بالقوه بسیار برای آمریکا و اسرائیل سودمند و مفید است را نیز تضعیف کرد.

  بر اساس این گزارش، از ابتدای مذاکرات هسته‌ای، هدف اصلی آمریکا رسیدن به توافقی با ایران بود که بازه زمانی آن به اندازه‌ای بلند باشد که اقدامات ایران را به نسل بعدی رهبران ایران پیوند دهد.

  ایگناتیوس همچنین در بخشی از گزارش خود به اظهارات «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اشاره کرد که تأکید کرده بود که منقضی‌ شدن توافق با ایران در آْینده یکی از نگرانی‌های مهمی بود که در حین سخنرانی در کنگره از آن سخن به میان آورد.

  وی سپس ضمن تأکید بر این مطلب نوشت که جمهوری‌خواهان با نامه خود هدف توافق بلند مدت با ایران را به چالش کشیدند زیرا دولت ایران را ترغیب کردند که هرگونه توافق هسته‌ای با گروه ۱+۵، تنها یک «توافق اجرایی» است که با تغییرات سیاسی در آمریکا ممکن است لغو شود.

  این سناتورهای آمریکایی در نامه خود تصریح کردند: رئیس‌جمهور بعدی آمریکا احتمالاً چنین توافق اجرایی را با حرکت یک قلم لغو کند و کنگره بعدی آمریکا می‌تواند هر زمان که بخواهد، مفاد توافق با ایران را اصلاح کند.

  طبق این گزارش، مقامات ایرانی می‌توانند از این نامه سناتورهای جمهوری‌خواه بعنوان یک دلیل منطقی برای رها کردن توافقی که از نظر آنها بسیار محدود کننده است، استفاده کنند و این مسئله آمریکا را وادار می‌کند که گزینه اقدام نظامی علیه ایران را بررسی کند.

  این اقدام جمهوری خواهان در راستای پاشیدن بذر تردید در زمین تهران در خصوص توافق هسته‌ای، بعد از دعوت بدون هماهنگی با کاخ سفیید «جان بینر» رئیس اکثریت جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا از نتانیاهو برای سخنرانی علیه توافق هسته‌ای در کنگره صورت گرفت و احتمالاً همپیمانان آمریکا اینگونه اقدامات را ژستی از تحقیر برای اوباما و همچنین گروه ۱+۵ می‌دانند.

  برخی از وبلاگ‌نویسان لیبرال استدلال کردند که این نامه سناتورهای جمهوری‌خواهان آمریکا نقض قانون لوگان است.

  قانون لوگان می‌گوید: «هر شهروند آمریکایی….در صورتیکه بدون اجازه دولت آمریکا به طور مستقیم و یا غیرمستقیم با هر دولت خارجی و یا مقام خارجی یا عناصر یک دولت خارجی ارتباط و یا مکاتبه داشته باشد و هدف آن تحت تأثیر قرار دادن تدابیر دولت آمریکا باشد ……می‌بایست به پرداخت جریمه نقدی و یک تا سه سال زندان و یا هر دو محکوم شود.»

  این گزارش در پایان نوشت که دولت اوباما به طور قطع قرار نیست که منتقدان جمهوری خواه را به دادگاه بکشاند اما این ژست تقابلی اخیر این سناتورها باید جمهوری‌خواهان را به تفکر وادارد زیرا اینگونه تبلیغات حزبی آنها در زمینه سیاست خارجه از محدوده حزبی خارج شده است و خطرات فراوانی را به همراه داشته است.

  برچسب ها :

  نظرات