آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ , Friday 22 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 12321
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۶:۳۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  امام خمینی(ره) موجب تحول در معادلات جهانی و عرصه بین‌الملل شد

  آوای شمال/ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه هماهنگی برگزاری «همایش بزرگداشت بانوی بزرگ انقلاب اسلامی»، برگزاری همایش تجلیل از بانو خدیجه ثقفی همسر گرانقدر امام خمینی(ره) را کاری بزرگ و پراهمیت توصیف کرد و گفت: حضرت امام و بیت ایشان حق بزرگی بر گردن ملت ایران دارند […]

  آوای شمال/ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه هماهنگی برگزاری «همایش بزرگداشت بانوی بزرگ انقلاب اسلامی»، برگزاری همایش تجلیل از بانو خدیجه ثقفی همسر گرانقدر امام خمینی(ره) را کاری بزرگ و پراهمیت توصیف کرد و گفت: حضرت امام و بیت ایشان حق بزرگی بر گردن ملت ایران دارند و معتقدم انجام کاری که به نام امام و بیت ایشان باشد، افتخارآمیز است.

  وی افزود: امام خمینی(ره) انقلاب اسلامی را در مقطع حساسی به پیروزی رساند و موجب تحول در جهان اسلام و در معادلات جهانی و عرصه بین‌الملل شد.

  معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به نقش پراهمیت و اثرگذار همسر امام راحل در مبارزات و به ثمر رسیدن پیروزی انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: معمولا گفته می‌شود موفقیت‌های هر مدیر یا انسان بزرگ، مرهون همراهی و زحمات همسر و خانواده اوست و بی تردید نهضت بزرگ امام خمینی( ره) نیز با همراهی، مقاومت و فداکاری بانو خدیجه ثقفی توانست زمینه شکل‌گیری انقلاب اسلامی و اثرگذاری در عرصه جهانی را فراهم کند.

  جهانگیری همچنین از اعضای دولت و به خصوص دستگاه‌های مرتبط با امور فرهنگی و اجتماعی خواست همکاری و هماهنگی‌های لازم را برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر این همایش انجام دهند.

  وی افزود: متأسفانه درگذشت همسر امام در سال ۸۸ به دلیل حوادث و مسائل آن روزها، بسیار غریبانه برگزار شد و لازم است همایش بزرگداشت این بانو به گونه‌ای مناسب و در خور شخصیت والا و جایگاه ایشان برگزار شود.

  معاون اول رئیس‌جمهور اظهار امیدورای کرد که بازتعریف زندگی پربار، سلوک انسانی و رفتار ایمانی و اخلاقی بانو خدیجه ثققی در این همایش بتواند سرمشق و الگویی عملی از سبک زندگی یک بانوی مسلمان، فرهیخته، مسئولیت‌شناس و درد آشنا برای دختران و زنان ایران اسلامی باشد.

  جهانگیری همچنین برگزاری این همایش را پاسداشت بیش از نیم قرن همراهی و همرازی بانو خدیجه ثقفی در زندگی پرفراز و نشیب رهبر کبیر انقلاب اسلامی دانست و گفت: خدمات بی نظیر این بانو در آرامش‌بخشی و پشتیبانی بی دریغ و همه‌جانبه از امام در همه ادوار نهضت، دوران تبعید، شکل‌گیری انقلاب اسلامی و استقرار جمهوری اسلامی انکارناپذیر است.

  همچنین حجت‌الاسلام شهیدی معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیادشهید و امور ایثارگران نیز در این جلسه، برگزاری چنین همایشی را اقدامی مثبت و ابتکاری شایسته دانست و با تأکید بر اینکه امام خمینی( ره) و خانواده ایشان به گردن همه ما حق دارند، تصریح کرد: بنیاد شهید به صورت همه‌جانبه آماده همکاری برای برگزاری این مراسم و هر چه بهتر انجام شدن برنامه‌های آن خواهد بود.

  در این نشست که وزرای آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، فاطمه طباطبایی عروس امام خمینی(ره) و علی ثقفی برادر همسر امام خمینی نیز حضور داشتند، انصاری قائم مقام مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) هدف از برگزاری این همایش را انتقال ارزش‌ها و سجایای اخلاقی بانو خدیجه ثقفی به جامعه دانست و گفت: متأسفانه عموم آحاد جامعه از ارزش‌ها و فضائل فراوان ایشان بی اطلاع هستند و تنها نزدیکان بیت امام خمینی(ره) از ویژگی‌های منحصربه فرد این بانو آگاهی دارند.

  وی با تأکید بر لزوم اطلاع‌رسانی و آگاهی جامعه از منش و فضائل اخلاقی بانو ثقفی، خاطرنشان کرد: ایشان نقش و جایگاه رفیعی در نهضت امام خمینی(ره) و پیروزی انقلاب اسلامی داشته است و در این همایش تلاش خواهیم کرد، گوشه‌ای از همراهی و فداکاری‌های این بانو را تشریح کنیم.

  قائم مقام مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) همچنین، گفت: بانو خدیجه ثقفی فارغ از اینکه همسر امام خمینی(ره) بود، از ویژگی‌ها و فضائل اخلاقی منحصربه فردی برخوردار بود و آشنایی با ادبیات، هنر و زبان فرانسه از جمله ویژگی‌های ایشان است.

  انصاری با اشاره به روحیه مقاوم و پایداری همسر بنیانگذار انقلاب اسلامی در سختی‌ها و ناملایمات، خاطرنشان کرد: ویژگی‌های بانو خدیجه ثقفی می‌تواند از جهات مختلف برای جامعه و به خصوص بانوان کشور آموزنده و به عنوان یک الگو مطرح باشد.

  وی در ادامه با تأکید بر نقش بی بدیل همسر امام خمینی(ره) در حفظ و قوام کانون خانواده و جلوگیری از ورود تلاطم‌های سیاسی و مشکلات فراوان به محیط خانواده، تصریح کرد: تدابیر بانو ثقفی در کانون خانواده، محور اصلی آرامش امام(ره) در فراز و نشیب‌ها و مشکلات متعدد بود.

  قائم مقام مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) با بیان اینکه عمده مسئولیت تربیت فرزندان امام بر دوش بانو ثقفی بود، گفت: به دلیل مشغله‌های فراوان امام خمینی(ره)، همسر ایشان فرزندان را به گونه‌ای تحت تعلیم و تربیت قرار دادند که هر یک از مفاخر علمی و ادبی جامعه خود باشند.

  همچنین در ادامه این جلسه، درباره جزئیات برگزاری هر چه مناسب‌تر همایش بزرگداشت بانوی انقلاب اسلامی بحث و تبادل نظر شد.

  در این نشست زمان برگزاری این همایش روز ۲۲ فروردین ماه سال آینده( بیستم جمادی‌الثانی) همزمان با ایام ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا(س)، روز زن و میلاد امام خمینی(ره) اعلام و مقرر شد معاونین دستگاه‌های اجرائی متولی امور فرهنگی نظیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت کشور، بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان اسناد و کتابخانه ملی، جلساتی را با مؤسسه تنظیم و نشر اثار امام خمینی(ره) برگزار کنند و تمهیدات لازم را برای هر چه بهتر انجام شدن این همایش بیندیشند.

  برچسب ها :

  نظرات