آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 21 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 12201
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۵:۵۱
 • شما اینجا هستید :ورزشی
 •   

  از انحلال سرخابی‌ها تا دغدغه‌ دولت‌ برای‌ واگذاری

  آوای شمال/ برنامه گفت‎وگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دوی سیما به بحث واگذاری استقلال و پرسپولیس مربوط بود. در ابتدای این برنامه عبدالله پورحسینی به روی خط برنامه آمد و در خصوص لغو مزایده دوم اظهار داشت: این دو باشگاه متقاضی نداشتند و مانند بسیاری از مزایده‎های که متقاضی ندارند، مزایده‌ آنها لغو شد. […]

  آوای شمال/ برنامه گفت‎وگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دوی سیما به بحث واگذاری استقلال و پرسپولیس مربوط بود. در ابتدای این برنامه عبدالله پورحسینی به روی خط برنامه آمد و در خصوص لغو مزایده دوم اظهار داشت: این دو باشگاه متقاضی نداشتند و مانند بسیاری از مزایده‎های که متقاضی ندارند، مزایده‌ آنها لغو شد.

  مجری برنامه از وی در خصوص اظهارات اخیرش در مورد اینکه برخی تمایل به واگذاری این دو تیم ندارند و می‎خواهند به نوعی مانع چنین کاری شوند سوال پرسید. مجری پرسید که این نفرات چه کسانی هستند که رئیس سازمان خصوصی سازی، گفت: کسانی که شرکت را مدیریت می‎کنند، مدیران بالاتر یا بالاتر از آنها می‎توانند چنین افرادی باشند. نمی‎گویم که در این دو تیم شرایط بدین صورت است اما چنین افرادی شاید مانع شوند.

  وی ادامه داد: مدیری از سوی دولت انتخاب شده و پولی از خود برای باشگاه صرف نمی‎کند. در واقع یک مدیر در جایگاهی قرار دارد که بدون پول در حال مدیریت است. با این حال شاید تمایلی برای واگذاری از سوی برخی وجود نداشته باشد.

  رئیس سازمان خصوصی سازی عنوان کرد: از دید ما واگذاری چیزی است که در هیئت رئیسه اعلام شده است. همه آن چیزی که قانون خواسته است را اجرا کردیم، قانون از ما واگذاری برند، ورزشگاه و ساختمان خواسته است. چندین سال است که این دو باشگاه در لیست واگذاری هستند و هیچ وقت پای مزایده نرفته بودند اما در دولت تدبیر و امید وارد مزایده شدند. یعنی دولت از این دو تیم دل کند. اما اینکه بخواهیم به هر قیمتی بفروشیم چنین نیست.

  در ادامه برنامه امیررضا خادم، نماینده تام الاختیار وزیر ورزش و جوانان در بحث خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس که در استودیوی شبکه دو حضور داشت در مورد قیمت تعیین شده گفت:  خیلی‎ها خواستار خرید این دو تیم هستند اما می‎گویند با توجه به شرایط کنونی قیمت تعیین شده منطقی نیست. افراد زیادی در اقصی نقاط دنیا وجود دارند که برند دو باشگاه را خریداری کنند به شرط اینکه فعالیت‎های اقتصادی این دو تیم چهارچوب دارد باشد. خیلی بر این باور هستند در صورت مهیا بودن چنین شرایطی رقم تعیین شده یعنی ۲۹۰ میلیارد می‎تواند خیلی بالاتر هم باشد.

  وی در خصوص بحث بدهی‎های این دو تیم گفت: خریدار فقط برند، ساختمان و استودیوم را خریداری می‎کند و بدهی‎ها ارتباطی با او نخواهد داشت.

  حسین هدایتی یکی دیگر از میهمانان این برنامه بود. او به روی خط تلفن آمد و در خصوص مشکلات این واگذاری اظهار داشت: ابتدا جا دارد از اراده دولت و مجلس برای خصوص سازی این دو تیم تشکر کنم. مشکلاتی عمده‎ای در راه خصوصی سازی این دو تیم و خرید آن از سوی افراد وجود دارد.  ساختار درآمدی خاصی وجود نداشته و اصولا فوتبال ایران چنین ساختاری را ندارد. این دو تیم با شرایط کنونی حتی نمی‎توانند خرج یک روز خود را در بیاورند. اگر ساختاری حرفه‎ای برای درآمد‎زایی وجود داشت، قیمت ۲۹۰ میلیارد تومان ایده‎آل است. باید در قیمت و نحوه پرداخت آن تجدید نظر شود.

  پس از اظهارات هدایتی، رئیس سازمان خصوصی سازی خاطرنشان کرد: بخشی از صحبت‎های هدایتی درست است. مشکل بزرگی در فوتبال داریم که درآمدزایی در این خصوص خیلی شفاف نیست. درآمدزایی باشگاه‌ها شفاف نیست اما این دلیل نمی‌شود برند را ارزان قیمت‌گذاری کنیم. باید بگویم به جز هدایتی با چند تن از عزیزان صحبت کردم. آنها به قیمت ۲۹۰ میلیارد تومان معترض نبودند.

  در این لحظه هدایتی عنوان کرد: کشور ما در شرایط بحران اقتصادی قرار دارد. اگر فرد یا گروهی ۲۹۰ میلیارد تومان را بدهد و این باشگاه را خریداری کند، حواشی زیادی برایش پیش می‎آید. ممکن است بگویند چرا این پول را خرج تولید و کار‎آفرینی نکردید یا بگویند این پول از کجا آمده است. حواشی‎های زیادی در این خصوص ممکن است وجود داشته باشد. نگرانی‎های امنیتی یک سرمایه‎گذار باید مد نظر قرار بگیرد.

  مجری برنامه از هدایتی در خصوص استیل آذین سوال کرد و گفت که این تیم چقدر هزینه داشته است؟ هدایتی در پاسخ به او یادآور شد: در طول ۱۱ سال ۱۴۰ میلیارد تومان هزینه صرف استیل آذین شده است.

  پس از این صحبت‌ها خادم در خصوص بحث اهلیت و صلاحیت خریداران تصریح کرد: کسانی که این دو باشگاه را می‌خرند باید اهلیت امنیتی، قضایی و مالی داشته باشند. البته افرادی که علاقه‌مند به خرید باشگاه هستند ممکن است با مشکلاتی روبه‌رو باشند.  تمام پایه‎های واگذاری را شورای واگذاری تعیین و در خصوص آن تصمیم گیری کرده است. دولت دغدغه واگذاری این دو تیم را دارد. سه وزیر ورزش، اقتصاد و دادگستری در این مورد تصمیم‌گیری کردند. ما در وزارت ورزش و جوانان در جایگاهی قرار نداریم که قیمت تعیین شده را تایید یا رد کنیم و باید در این مورد حمایت کنیم.

  پس از اظهارات خادم، علی فتح الله‎زاده روی خط آمد و گفت: آقای پورحسینی و دوستانش کار را در بخش خصوص سازی به نحو خوبی پیش برده‎اند اما در این مورد موقعیت سنجی مناسبی صورت نگرفته است. در تمام دنیا درآمدهایی واضح از فوتبال وجود دارد؛ اما به طور مثال ما در قانون خود درآمد حاصل از تلوزیون را منع کرده‎ایم. برای واگذاری این دو تیم خیلی قوانین را سخت گرفته‎ایم. در صنعت به کدام صنعتگر برای تشکیل کاری، مجوزهای مختلف را می‎دهند؟

  سپس خادم با بیان اینکه حدود یک سال از فعالیت وزارت ورزش و جوانان می‎گذرد و شرایطی فراهم شده است که این دو تیم واگذار شوند گفت: طبیعی است که اهلیت را مد نظر قرار بدهیم. ما به قول خودمان و ادعایی که با گذشت یکسال از فعالیت وزارت ورزش می‌گذرد، عمل کردیم؛ اما مسئله‌ای که وجود دارد این است که تیم‌ها و باشگاه‌هایی که تا حالا واگذار شده‌اند نتیجه خوبی نداشته‌اند طبیعی است که اهلیت را به عنوان اولویت در نظر بگیریم. اکثر تیم‎هایی که به بخش خصوصی واگذار شدند، امروز شرایط خوبی ندارد. اینکه فقط واگذار کنیم درست نیست چراکه این دو تیم بسیار محبوب و ما نمی‎خواهیم شرایطی مانند آن تیم‎ها پیدا کنند.

  وی در خصوص اینکه آیا فرد می‎تواند این دو تیم را خریداری کند یا حتما باید به شرکتی واگذار شود؟ عنوان کرد: تفاوتی بین شرکت و فرد وجود ندارد.

  در ادامه برنامه پورحسینی در تکمیل صحبت‎های خادم یادآور شد: ممنوعیتی برای واگذاری به فرد وجود ندارد. برخی از افراد نگرانی‎های بیخودی را ایجاد می‎کنند. آقای فتح الله زاده مصوبه‎ای وجود ندارد که بگوید وزارت ورزش باید در انتخاب مدیران دخالت کند یا وزارت باید آنها را انتخاب کند. موارد مد نظر در مورد اهلیت سو سابقه، عدم محکومیت کیفری و بدهکاری مالی است. قطعا همه تایید می‎کنند که خریداری استقلال و پرسپولیس نباید چنین فردی باشد.

  پیروانی با آمدن بر روی خط تلویزیونی برنامه گفت: ما باید آسیب شناسی کنیم و ببینیم که هویت باشگاه چه بوده است. باید راهکاری برای برون رفت از این شرایط مهیا کنیم. پرسپولیس باید به یک نهاد مردمی سپرده شود. نباید به اشخاص منعفت طلب واگذار شود. باید صد در صد آن سهامی عام شده و بین تماشاگران و طرفداران واگذار شود.

  سپس خادم یادآور شد: نظر پیروانی منطقی است. البته این دو تیم شرکت زیاده هستند و هنوز هم صورت مالی مشخصی ندارند. فردی که صد درصد سهام را می‌خرد باید ۲۰ درصد از آن را به نام هواداران و باشگاه کند. حداقل ۱۰۰ پیشکسوت باید در آن ۲۰ درصد سهیم باشند. به دلیل اینکه دو باشگاه فوق زیان‎ده هستند، امکان عرضه در بورس وجود ندارد. مصوبه مجلس هم گفته است که مزایده باید صورت بگیرد.

  وی در پاسخ به این سوال که «اگر در مزایده کسی باشگاه را نخرید منحل می‎شوند؟ » گفت:از لحاظ چهارچوب قانونی چنین است اما از این جهت که دو تیم سرمایه ملی هستند و میلیون ها طرفدار دارند، وزارت ورزش و جوانان تلاش می‎کند که دو تیم حفظ شوند. ما قولی دادیم و به آن عمل کردیم. وزارت ورزش و جوانان در قیمت تعیین شده نقشی ندارد.

   

  برچسب ها :

  نظرات