آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ , Tuesday 12 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 11869
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۶:۱۲
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  روحانی ۳۳ سال پیش در چنین روزی چه گفت؟

  آوای شمال/ به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا،  رخدادهای ۱۶ اسفند ۱۳۶۰ چکیده حجت الاسلام دکتر حسن روحانی:  اگر سریالی بود و لو غربی و در بعضی شرایط آمریکایی ولی محتوای آن انتقاد از سرمایه داری، داعیه ای نداریم که پخش نشود.   صدا و سیما در برابر جوسازی گروه ها اغفال نمی شود […]

  آوای شمال/ به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، 

  رخدادهای ۱۶ اسفند ۱۳۶۰

  چکیده

  • حجت الاسلام دکتر حسن روحانی:  اگر سریالی بود و لو غربی و در بعضی شرایط آمریکایی ولی محتوای آن انتقاد از سرمایه داری، داعیه ای نداریم که پخش نشود.

   

  • صدا و سیما در برابر جوسازی گروه ها اغفال نمی شود و این جوسازی ها در خط و مشی ما تاثیری ندارد .

   

  • صبح امروز اعضای تیم های فوتبال منتخب تهران برنده جام قائد اعظم پاکستان ، پرسپولیس فاتح جام وحدت ، شاهین برنده جام حذفی ۲۲ بهمن و تعدادی از بازیکنان تیم استقلال به حضور امام خمینی رهبر انقلاب رسیدند.

   

  • سومین سمینار شوراهای سرپرستی کمیته های امداد امام خمینی سراسر کشور صبح دیروز با پیام آیت الله خامنه ای رئیس جمهور آغاز به کار کرد .

   

  • آیت الله خامنه ای : وقتی این نهاد انقلابی نام عزیز و ارجمند امام را برگزیده بدون شک حرمت و قداست این نام مسئولیت برادران را مضاعف می کند.

   

  • مهدی کروبی عضو شورای مرکزی کمیته امداد : ریشه فقر وقتی کنده می شود که ریشه ابرقدرت ها ، استعمار ، استثمار و نظام های طاغوتی از کشورها کنده شود.

   

  • میرحسین موسوی نخست وزیر: طبقات مستضعف کشور کسانی هستند که بزرگترین بارهای مسئولیت محاصره اقتصادی بر دوش آن ها است و علی رغم تمام توطئه ها استوارترین ارکان این انقلاب هستند.

   

  • دادگاه عالی نظامی قاهره سرانجام پس از گذشت ۴ ماه در یک جلسه سری ده دقیقه ای به محاکمه ۲۴ تن از عاملان اعدام انقلابی انورسادات رئیس جمهور پیشین مصر خاتمه داد.

  حسن روحانی  : معیار پخش سریال ها اسلامی بودن آنان است

  حجت الاسلام دکتر حسن روحانی نماینده قوه مقننه در شورای سرپرستی سازمان صدا و سیما در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت : جوسازی گروه ها در خط مشی صدا و سیما تاثیری ندارد.

  وی در پاسخ به انتقادهای مطرح درباره پخش برخی سریال ها اظهار داشت : برای ما مهم نیست که یک سریال چقدر موافق یا مخالف دارد بلکه ما تابع معیارها و اصولی هستیم که هرگز از آن ها تخطی نخواهیم کرد . برای ما پیش از هر چیز معیار های اسلامی مطرح است یعنی چنان چه فیلم یا سریالی با موازین اسلام مطابقت نداشته باشد از نمایش آن جلوگیری به عمل خواهد آمد.

  پخش سریال های غربی و شرقی منوط به انتقاد از نظام های غربی و شرقی

  وی شرط پخش سریال های غربی و شرقی را انتقاد این سریال ها از فرهنگ موجود در کشورهای خود دانست و گفت : در اینجا ناچارم اعتراف کنم که وقتی شما سریال یا فیلمی از غرب یا شرق پخش می کنید این چنین نیست که هیچ مایه ای از آن ها تراوش نکند و کاملا بی تاثیر باشد اما به هر حال اگر سریالی بود و لو غربی و در بعضی شرایط آمریکایی ولی محتوای آن انتقاد از سرمایه داری یا شرقی بود و محتوایش انتقاد از شرق داعیه ای نداریم که پخش نشود.

   

  منتقدین صدا و سیما منحرفند

  روحانی در ادامه با انتقاد شدید از نهضت آزادی و جبهه ملی گفت : البته گاهی متاسفانه درگیر جوسازی ها نیز می شویم که نظرات واقعی مردم نیستند ، به طور مثال فیلمی پخش می شود ضد سرمایه داری یا ضد فئودالی ، خب عده ای در جامعه ما هستند که دلشان می خواهد همان تفکر سرمایه داری و فئودالی در جامعه ما ادامه پیدا کند بنابراین بر علیه این برنامه دست به کار می شوند نمونه آن نهضت آزادی و جبهه ملی است که نمی توانیم بگوئیم کاملا مرده اند درست است که نیمه جان هستند ولی این ها در جوسازی قادرند طومار درست کنند ، قادرند سیستماتیک ۵۰ نفر یا ۱۰۰ نفر را وادار کنند تلفن بزنند و هجوم تلفنی به این جا بشود و به ما فشار بیاورند که آقا این فیلم فیلم توده ای بود و  در صدا و سیما توده ای ها رخنه دارند.

  روحانی گفت : صدا و سیما در برابر جوسازی گروه ها اغفال نمی شود و این جوسازی ها در خط و مشی ما تاثیری ندارد .

  نمی توان همه را راضی کرد / به برخی مراجع تقلید اصلا ارزش قائل نیستیم !

  عضو شورای سرپرستی صدا و سیما در ادامه با اشاره به این که صدا و سیما نمی تواند همه را راضی کند گفت : حداقل همیشه باید گروه های منحرف ناراضی باشند حالا آن هایی که انحراف دارند بعضی کارشان آشکار است و بعضی انحرافشان مخفی است آن هایی که انحرافشان آشکار است به عنوان خودشان جوسازی نمی کنند یعنی حزب توده یا نهضت آزادی به عنوان خودش جوسازی نمی کند بلکه همه به عنوان اسلام و انقلاب شروع به جوسازی می کنند این جو سازی ها تازه مخصوص این گروه ها نیست ما افرادی در جامعه داریم که تفکرات مذهبی خاصی دارند ممکن است عده ای هنوز در جامعه ما باشند که مقلد آقای ایکس و ایگرگی باشند که ما نه تنها برای این تقلیدشان ارزشی قائل نیستیم بلکه نسبت به آن مراجعی هم که آن ها دارند حرف و بحث داریم خب ممکن است عده ای مقلد یک آقایی باشند که در نجف هست و عقایدی و افکاری دارد که ما برای آن زیاد ارزشی قائل نیستیم ما در ماده ۳ اصول کلی خط مشی صدا و سیما هم این را نوشته ایم که برنامه اسلامی که ما می گوئیم در صدا و سیما باید حاکم باشد چه برنامه ای است .

  اسلام با قرائت رهبر و ولایت فقیه در صدا و سیما باید حاکم شود

  وی ادامه داد : در ماده ۲ گفتیم حاکمیت روح انقلاب و قانون اساسی بر کلیه برنامه ها که در شعار استقلال آزادی جمهوری اسلامی متبلور است و در ماده ۳ گفتیم که عینیت بخشیدن به اصل ولایت فقیه و حاکمیت بینش مقام رهبری در تمام ابعاد آن در برنامه های رادیو و تلویزیون در جهت اجرای اصول یاد شده یعنی اگر ما می گوئیم انقلاب ، اسلام کدام اسلام کدام انقلاب ، آن اسلام و انقلابی که ولایت فقیه گفته آن که بینش مقام رهبری است و الا ممکن است چند جور اسلام داشته باشیم یک تفکرات دیگری راجع به اسلام باشد ما ملزم نیستیم به آن تفکرات اهمیتی دهیم.(۱)

  امام خمینی : ورزشکار نیستم ولی ورزشکارها را دوست دارم

  صبح امروز اعضای تیم های فوتبال منتخب تهران برنده جام قائد اعظم پاکستان ، پرسپولیس فاتح جام وحدت ، شاهین برنده جام حذفی ۲۲ بهمن و تعدادی از بازیکنان تیم استقلال به حضور امام خمینی رهبر انقلاب رسیدند.(۲) امام خمینی در این دیدار اظهار داشتند : من خودم ورزشکار نیستم اما ورزشکارها را دوست دارم «احِبُّ الصّالِحینَ وَ لَسْتُ مِنهُم»

  رهبر انقلاب تاکید کردند : شما نمونه باشید در کشورهای دیگر که شماها از جمهوری اسلامی هستید. ما امروز احتیاج به این داریم که اسلام را در هر جا تقویت کنیم و در هر جا پیاده کنیم و از مملکت خودمان اسلام را به جاهای دیگر به آن معنایی که در مملکت الآن حاصل شده است صادر کنیم و یکی از وجه صدورش همین شما جوانها هستید که در سایر کشورها می‌روید و جمعیتهای زیادی به تماشای شما می‌آیند، به تماشای قدرتهای شما می‌آیند.(۳)

   

  آیت الله خامنه ای : جامعه اسلامی در اصل و اساس نباید محروم و نیازمند داشته باشد

  سومین سمینار شوراهای سرپرستی کمیته های امداد امام خمینی سراسر کشور صبح دیروز با پیام حضرت آیت الله خامنه ای رئیس جمهور آغاز به کار کرد .

  در بخشی از پیام رئیس جمهور آمده است : یکی از برکات انقلاب اسلامی ایران تشکیل نهادهای جوشیده از متن مردم است که هر چه زمان می گذرد ارزش اجتماعی این نهادها بیش از پیش آشکارتر و ضرورت وجودشان محسوس تر می شود یکی از نهادهای انقلابی کمیته امداد امام است که از نخستین روز تشکیل در خدمت محرومان و نیازمندان بوده و در حد توان و امکانات خویش کمک های ارزشمندی به قشر محروم جامعه کرده است .

  ایشان با اشاره به رشد کمی فعالیت های کمیته امداد در طول سالیان گذشته تاکید کردند : وقتی این نهاد انقلابی نام عزیز و ارجمند امام را برگزیده بدون شک حرمت و قداست این نام مسئولیت برادران را مضاعف می کند و حد انتظار و تقوع را بالا می برد و باید دقت کرد که این نام عزیز مورد عشق و علاقه دوستداران اسلام و در عین حال مورد توجه دشمنان عیب جو و ملامت گر است ، مبادا که از اعمال و تصمیمات ما به دامن پاک و کبریایی رهبر ما گردی بنشیند که هرگز مباد .

  آیت الله خامنه ای تاکید کردند : توصیه دیگر من به شما این است که در کار امداد تنها به کمک های سطحی و مقطعی دلخوش نکنید و بدانید که جامعه اسلامی نباید در اصل و اساس محروم و نیازمند داشته باشد دستگیری واقعی از محرومان و نیازمندان این است که کاری کنیم تا آن ها روی پای خود بایستند و در امور معاش خود کافی شوند . (۴)

  کروبی : تا ابرقدرت ها هستند ریشه فقر کنده نمی شود

  در ادامه این مراسم و پس از قرائت پیام رئیس جمهور مهدی کروبی سرپرست بنیاد شهید و عضو شورای مرکزی کمیته امداد طی سخنانی اظهار داشت : ریشه فقر وقتی کنده می شود که ریشه ابرقدرت ها ، استعمار ، استثمار و نظام های طاغوتی از کشورها کنده شود تا زمانی که دست ابرقدرت ها بر کشورها حاکم است نمی گذارند ملت ها به هدف های خود جامعه عمل بپوشانند.

  نخست وزیر : مدیون طبقات محروم هستیم

  در جلسه بعد از ظهر این سمینار نیز میرحسین موسوی نخست وزیر طی سخنانی اظهار داشت : یاران امام کسانی هستند که با سخاوتمندی تمام روز و شب تلاش می کنند و بیشترین مصیبت ها را تحمل می کنند طبقات مستضعف کشور کسانی هستند که بزرگترین بارهای مسئولیت محاصره اقتصادی بر دوش آن ها است و علی رغم تمام توطئه ها استوارترین ارکان این انقلاب هستند. آن ها یاران واقعی امام هستند.(۵)

  دادگاه نظامی مصر ۲۲ عامل ترور سادات را محکوم کرد

  دادگاه عالی نظامی قاهره سرانجام پس از گذشت ۴ ماه در یک جلسه سری ده دقیقه ای به محاکمه ۲۴ تن از عاملان اعدام انقلابی انورسادات رئیس جمهور پیشین مصر خاتمه داد. در این دادگاه که هیچ یگ از متهمین و وکلایشان حضور نداشتند خالد اسلامبولی و سه تن از یارانش که در اعدام سادات شرکت داشتند و همچنین عبدالسلام فراره مغز متفکر این گروه محکوم به اعدام شدند.

  دادگاه نظامی مصر همچنین ۵ تن دیگر از متهمین را به زندان با اعمال شاقه محکوم کرد .  ژنرال سمیر فاضل رئیس دادگاه فوق برای ۱۲ تن دیگر از متهمین محکومیت هایی از ۱۵ تا ۵ سال زندان با اعمال شاقه صادر کرد . (۶)

  پی نوشت:

  ۱- اطلاعات ، ۱۶ اسفند ۱۳۶۰ ، صفحه ۲
  ۲- اطلاعات ، ۱۶ اسفند ۱۳۶۰ ، صفحه ۱
  ۳- صحیفه امام ، جلد ۱۶ ، صفحه ۸۰
  ۴- جمهوری اسلامی ، ۱۶ اسفند ۱۳۶۰ ، صفحه ۱۲
  ۵- کیهان ، ۱۶ اسفند ۱۳۶۰ ، صفحه ۱۳ ، سخنان کروبی و میرحسین موسوی دو راس داخلی فتنه ۸۸ ، در سال ۶۰ و با توجه به مواضع امروز آنان عجیب و تاسف بار به نظر می رسد ، آنان در سال ۶۰ به حق از مظلومان و محرومان به عنوان صاحبان انقلاب یاد می کردند و در واقع این محرومین را خط امامی های واقعی می دانستند که بار سنگین ادامه انقلاب بر دوش آنان بوده و هست ، کروبی به حق می گفت که تا زمانی که ابرقدرت ها در جهان باشند فقر و محرومیت هم خواهد بود و همین میرحسین موسوی و مهدی کروبی در سال ۸۸ بر روی دیوار سرمایه داران لیبرال مآب خاطره نوشتند و به حمایت آنان امید بستند ، به پول های اعطایی شهرام جزایری ها دل بستند و در توجیه آن گفتند که ما بلد نیستیم ورد بخوانیم و کاغذ طلا شود و باید از این و آن پول بگیریم و این چنین رشوه گرفتن مسئولین از کلان مفسدان اقتصادی توجیه شد …به جای محرومین کارگزاران سرمایه داری داعیه دار خط امام شدند و هنوز که هنوز هست این ادعای خنده دار و برداشت کاریکاتوری از انقلاب را ادامه می دهند …
  ۶- اطلاعات ، ۱۶ اسفند ۱۳۶۰ ، صفحه ۱۶

  پژوهشگر:‌سید روح الله امین آبادی

  برچسب ها :

  نظرات