آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ , Friday 13 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 11836
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۵:۵۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  خواب آشفته سران عرب از آینده مذاکرات هسته‌ای و سیاست‌های منطقه‌ای تهران/ صدای تیک تاکِ «توافق‌ هسته‌ای» به گوش می‌رسد!

  آوای شمال/ خدیجه غبیشاوی: کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس همزمان با سخنرانی ضد ایرانی نتانیاهو نتوانستند نگرانی خود را از مذاکرات هسته ای ایران و غرب پنهان کنند و وزیر خارجه آمریکا ساعتی پس از پایان دیدار با همتای ایرانی‌اش، راهی خاورمیانه و نشست مشترک با ۶ وزیر خارجه کشورهای حاشیه خلیج فارس شد. این […]

  آوای شمال/ خدیجه غبیشاوی: کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس همزمان با سخنرانی ضد ایرانی نتانیاهو نتوانستند نگرانی خود را از مذاکرات هسته ای ایران و غرب پنهان کنند و وزیر خارجه آمریکا ساعتی پس از پایان دیدار با همتای ایرانی‌اش، راهی خاورمیانه و نشست مشترک با ۶ وزیر خارجه کشورهای حاشیه خلیج فارس شد.

  این در حالی است که ایران و گروه ۱+۵ هفته گذشته سری نشست های مذاکرات هسته ای با هدف حل و فصل اختلافات موجود میان طرفین بر سر فعالیت های هسته ای ایران را برگزار کردند و طرفین نسبت به حصول توافق نهایی ابراز امیدواری کرده و آن را نزدیک عنوان داشتند. بر همین اساس ایران و غرب ماه مارس (اسفند-فروردین) را زمانِ نهایی دست یابی به توافق جامع اعلام کردند.

  اما همزمان با برگزاری فشرده این گفت‌وگوها و مذاکرات پی‌در پی وزرای خارجه ایران و آمریکا در مونتروِ سوئیس، جهان در شرق و غرب متاثر بر این گفت‌وگوها بود. در غرب نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل برای ممانعت از امضای توافق نهایی هسته ای میان ایران و آمریکا و با وجود مخالفت کاخ سفید و شخص اوباما راهی کنگره شد و لفاظی کرد. از سوی دیگر در خاورمیانه کشورهای عربی منطقه به ویژه کشورها حاشیه خلیج فارس، نشست و میتینگ برگزار کردند و ابراز نگرانی کردند.

  ایران و توافق هسته‌ای، در کنار داعش و خلافت اسلامی!

  خبرگزاری رویترز، روز جمعه خبر داد که عربستان سعودی از کشورهای عربی منطقه خواسته است تا با کنار گذاشتن اختلافات خود علیه تهدید مشترک داعش و ایران متحد شود؛ خبرگزاری رویترز در این گزارش، می نویسد که «ایران» اکنون بزرگترین نگرانی عربستان سعودی آن هم در زمان پادشاه جدید این کشور به شمار می رود.

  جایگاه ایران در شرایط کنونی منطقه و شرایط این کشور پس از برداشته شدن تحریم های غرب و به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای با قدرت های جهانی شاید امروز خواب بسیاری از کشورهای منطقه و سران را آشفته کرده است تا جایی که هواپیمای «جان کری» وزیر خارجه آمریکا بلافاصله پس از پایان مذاکرات هسته ای با وزیر خارجه ایران در فرودگاه ریاض فرود می آید.

  هرچند گزارش کار و اطمینان خاطر واشنگن به متحدان عربی آمریکا برای اولین بار نیست که مقامات این کشور را راهی خاورمیانه می کند اما اکنون که زمان زیادی تا رسیدن تهران و غرب به خط نهایی مذاکرات هسته ای باقی نمانده است، صدای تندروها در منطقه علیه ایران و توافق هسته ای با تهران هم بلندتر شده است.

  از یک سو، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان پس از پایان این دور از مذاکرات از آمادگی ایران برای پذیرش موقت محدودیت های بین المللی بر فعالیت های هسته ای ایران گفت و تاکید کرد که همه باید آماده توافق نهایی باشیم و از سوی دیگر، اوباما و کاخ سفید تمام قد در قبال تندروهای این کشور و متحد دیرینه خود در خاورمیانه بر سر دیپلماسی با تهران ایستاند، نشانه هایی که همگی در کنار هم صدای تیک تاک پایان بحران غیرضرروی بر سر برنامه هسته ای ایران را بلندتر کرده است.

  نگرانی از برداشته شدن تحریم ها و بهبود روابط ایران و غرب را اگر بگذاریم کنار موفقیت های استراتژیک تهران در منطقه خاورمیانه در حمایت و پشتیبانی از متحدان خود، خواهیم دید که نگرانی کشورهای عربی همچون عربستان، قطر، بحرین جای خود دارد؛ ایران در جبهه پیروزی و کشورهای حاشیه خلیج فارس امروز در جبهه شکست ایستاده اند، نه در سوریه، نه در عراق و نه در یمن و لبنان موفقیتی حاصل نکردند تا جایی که وزیر خارجه عربستان می گوید تهران پایتخت های عربی را یکی پس از دیگری می بلعد، اکنون که تحریم است اینگونه عمل می کند وای به روزی که دیگر تحریم نباشد.

  جدای از شاناژ خبری و تبلیغاتی ریاض اما باید گفت به ضن رسانه ها و محافل سیاسی و خبری منطقه و جهان، ایران بازوی اصلی و بازیگر کلیدی منطقه به شمار می رود؛ موفقیتی که تهران را بیش از هر زمان دیگری بالاتر از رقبای منطقه ای خود قرار داده است، هرچند تهران به ویژه پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی بارها، بر حسن همجواری و دوستی خود با کشورهای همسایه و منطقه تاکید کرده است.

  جدای از شاناژ خبری و تبلیغاتی ریاض، اما باید گفت که به باور رسانه ها و محافل سیاسی و خبری منطقه و جهان، ایران بازوی اصلی و بازیگر کلیدی منطقه به شمار می رود؛ موفقیتی که تهران را بیش از هر زمان دیگری بالاتر از رقبای منطقه ای خود قرار داده است، آن هم در شرایطی که تهران بارها به ویژه پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی بارها، بر حسن همجواری و دوستی خود با کشورهای همسایه و منطقه تاکید کرده است.

  اما در نهایت می توان گفت که دیدار وزیر خارجه آمریکا با وزرای خارجه کشورهای حاشیه خلیج فارس ساعاتی پس از دیدار با مقامات ایرانی با هدف اطمینان خاطر دادن به آنها، نشان می دهد که توافق بیش از هر زمان دیگری نزدیک است.

  برچسب ها :

  نظرات