آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ , Tuesday 11 August 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 11755
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۷:۰۳
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  آیا توافق هسته‌ای نزدیک است؟

  آوای شمال/ محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه گفت مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵، در آستانه اتخاذ تصمیم سیاسی است. آقای ظریف که با شبکه ان‌بی‌سی گفت‌وگو می‌کرد، در مورد تفاهم سیاسی گفت: «ما بسیار نزدیک هستیم، بسیار نزدیک، و می‌توانستیم بسیار دور باشیم، اما اگر بشود […]

  آوای شمال/ محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه گفت مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵، در آستانه اتخاذ تصمیم سیاسی است.

  آقای ظریف که با شبکه ان‌بی‌سی گفت‌وگو می‌کرد، در مورد تفاهم سیاسی گفت: «ما بسیار نزدیک هستیم، بسیار نزدیک، و می‌توانستیم بسیار دور باشیم، اما اگر بشود همانطور که رئیس‌جمهور اوباما گفت، تصمیم سیاسی برای رسیدن به آری را بگیریم، بسیار نزدیک هستیم.»

  وی افزود: «اما این تصمیم سیاسی را باید همه بگیرند، نه اینکه فقط توسط یک کشور اتخاذ شود و همه هم باید از اعمال فشار غیرضروری برای جلوگیری از یک تصمیم سیاسی که باید از سوی همه برای رسیدن به یک توافق اتخاذ شود، خودداری کنند.»

  ظریف ابراز داشت: ما نشان دادیم که جدی هستیم و می‌خواهیم به نتیجه برسیم. ما پیشنهاد دادیم که می خواهیم سطح فنی گفت‌وگوها را ارتقا دهیم و به همین دلیل رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و وزیر انرژی ایالات متحده به این مذاکرات پیوستند که به خوبی از مسائل فنی هسته‌ای اطلاع داشتند تا بتوانند به درک فنی برسند.

  وی با اشاره به اینکه حضور علی اکبر صالحی و مویز امری مهم و سودبخش در مذاکرات بود ابراز داشت که این گام مهمی بود و اکنون ما می‌توانیم با استفاده از مسائل فنی که حل شدند، به سمت جلو حرکت کنیم.

  وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه با بیان اینکه برنامه هسته‌ای ایران کاملا صلح امیز است تصریح کرد که من خیلی خوشحالم که امور به خوبی پیش می‌رود ولی این به معنی حل تمام مسائل نیست. هنوز ما مسائل متعددی داریم که هم فنی است و هم سیاسی و می‌بایست حل شوند اما ما یک روند خوب داریم ولی راه زیادی برای رفتن مانده است.

  وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سوال «ان کوری» مجری ان‌بی‌سی درباره موانع نهایی شدن و رسیدن به توافق تاکید کرد که اصلی‌ترین مانع یک تصمیم سیاسی است که باید اتخاذ شود و باید میان فشار و یا توافق یکی را انتخاب کرد.

  وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات دو روز پیش بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کنگره آمریکا گفت: نتانیاهو در سال ۲۰۱۲ در مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود که ایران تا یک سال دیگر به سلاح هسته‌ای دست پیدا می‌کند.

  ظریف با اشاره به اینکه نتانیاهو از سال ۱۹۹۲ میلادی همواره مدعی بود که ایران طی چند سال آینده به سلاح هسته ای دست پیدا می‌کند، اظهار داشت: ایران نمی‌خواهد که سلاح هسته‌ای بسازد.ما باور داریم که سلاح هسته‌ای نمی‌تواند امنیت را برای هیچکس تامین کند.

  وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه توان هسته ای ایران یک پیشرفت علمی و مایه غرور ایرانیان است، ابراز داشت که ما باید درک کنیم که این نگرانی‌ها بیهوده است و پس از آن است که می‌توانیم به توافق برسیم.توافقی که به هیچکس ضربه نمی‌زند. این توافق کمک می‌کند تا اطمینان خاطر درباره اینکه برنامه هسته‌ای ایران صلح آمیز است و همیشه صلح آمیز می‌ماند، ایجاد شود.

  برچسب ها :

  نظرات