آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ , Friday 13 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 11727
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۶:۴۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  نامه انتقادی نمایندگان مجلس علیه دولت جنگ روانی است

  آوای شمال/ محمدرضا صادق شامگاه چهارشنبه در نشست بزم اندیشه با موضوع فضای رسانه های جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: رئیس جمهور بارها اعلام کرده است که دولت نقد را می پذیرد البته نقدی که منصفانه  و در چارچوب نقد باشد. وی با تکذیب نامه انتقادی  ۱۰۰ نماینده مجلس به رییس جمهور اظهار داشت: این […]

  آوای شمال/ محمدرضا صادق شامگاه چهارشنبه در نشست بزم اندیشه با موضوع فضای رسانه های جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: رئیس جمهور بارها اعلام کرده است که دولت نقد را می پذیرد البته نقدی که منصفانه  و در چارچوب نقد باشد.

  وی با تکذیب نامه انتقادی  ۱۰۰ نماینده مجلس به رییس جمهور اظهار داشت: این نامه اصلا وجود خارجی ندارد و لذا بعضی از رسانه ها بخشی از سخنان رییس جمهور را برداشته و به عنوان روزنامه نگار، سرمقاله نویس و یا هر عنوان دیگری آن ها را به نفع خود لیست می کنند و باعث سوء برداشت از صحبت های ایشان می شوند.

  وی افرود: از زمان روی کار آمدن دولت اعتدال رییس جمهور به هیچ شخصی توهین نکرده است و اگر برخی ها  از روی لحن آقای روحانی اینطور برداشت می کنند که به آنان توهین شده است باید بروند و در رفتار خود تجدید نظر کنند.

  محمدرضا صادق گفت: رسانه ها در این دولت می توانند در چارچوب قانون فعالیت رسانه ای خود را داشته باشند اما جریانات سیاسی و افراد سیاس در جامعه با خدمت گرفتن برخی از رسانه ها سعی در تخریب دولت یازدهم را دارند و متاسفانه سخن این افراد به عنوان نقد در جامعه مطرح می شود که عادلانه نیست.

  وی تصریح کرد: افرادی که سعی در تخریب دولت دارند با حذف جملات و یا کلماتی از گزارشات و سخنان رئیس جمهور، مطالبی غیر واقعی را می سازند و آن را تبدیل به باور برای مردم می کنند و از رسانه ها برای این اهداف خود استفاده می کنند و لذا باید اذعان کرد گفتمانی که سال ۹۲ اجازه رای نیاورد اکنون باید گفتمان دولت یازدهم را بپذیرد.

  وی با بیان اینکه  اخلاق جزو اصلی ترین شعارهای انقلاب و دین ما است ابراز کرد: فضای رسانه ای امروز کشور باید مراقب اخلاق باشد و نقد منصفانه را با هدف تنویر افکار عمومی و افزایش دانش افکار عمومی سرلوحه کار خود قرار دهد.

  دولت از انتقاد رسانه ها استقبال می کند

  مشاور رسانه ای رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه دولت از انتقادات سازنده رسانه های اصلاح طلب و اصول گرا استقبال می کند بیان کرد: دکتر روحانی بارها و در سخنرانی های مختلف بیان داشته که دولت پذیرای نقد البته با مختصات خاص خود است.

  وی با بررسی فضای رسانه های ایران گفت: از سال ۸۴ تا کنون جریان ها و کنش‌گران سیاسی با به خدمت گرفتن رسانه‌ها و مطبوعات در تلاش هستند که خود را مطرح کنند.

  وی با انتقاد از اینکه برخی از جریانات سیاسی تلاش دارند تا با استفاده از ابزارهای رسانه‌ای، دولت تدبیر و امید را تخریب کنند تصریح کرد: بسیاری از افراد به اسم نقد سیاسی تلاش می‌کنند تا خود را در صحنه سیاسی برجسته سازند.

  مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور با تأکید بر این مطلب که گفتمان اعتدال مورد اقبال آحاد مختلف مردم است خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید رفیق خدمت به مردم و رقیب بدبختی و مشکلات مردم است.

  صادق با بیان اینکه باید در فضای رسانه ای کشور مراعات اخلاق و انصاف شود اظهار کرد: امیدوارم رسانه‌ها و مطبوعات همواره به اصول اخلاقی پایبند باشند و نقدهایی که صورت می‌گیرد بجای تخریب دولت، با هدف ارتقای دانش عمومی جامعه باشد.

  وی در ادامه سخنانش با اشاره به تاریخچه فضای رسانه ای در دنیا و ایران، گفت: تا دهه ۷۰ در کشور تنها ۵ روزنامه و دو خبرگزاری رسمی فعالیت می‌کردند و تعداد ماهنامه‌ها و نشریات بسیار محدود بود.

  به گفته این فعال رسانه ای در شرایط فعلی بیش از ۵۰ خبرگزاری، تعداد ۱۰۰ روزنامه و صدها نشریه و سایت خبری با مجوزهای رسمی مشغول فعالیت های رسانه‌ای و اطلاع رسانی هستند.

  وی افزود: در دهه ۴۰ شرایط رسانه ای در کشور بسیار محدود و کنترل شده بود اما با اعتصاب و تعطیلی روزنامه و رسانه ها در دوران اوج گیری انقلاب، در سال ۵۷ به بعد  تربیون های مختلف اطلاع رسانی، نشریات، روزنامه ها و خبرگزاری ها  در کشور شکل گرفت، بطوری که تمامی احزاب چندین نشریه و روزنامه را به خود اختصاص داده بودند.

  دولت از هیچ رسانه ای شکایت نکرده است

  صادق با اشاره به روند تعاملی دولت با رسانه ها نیز اذعان داشت: اولین دستور رییس جمهور این بود که هر شکایتی از رسانه ها وجود دارد، با کمک معاونت حقوقی رسیدگی و برطرف شود.

  مشاور رسانه ای رییس جمهور گفت: در حالی که تهمت های زیادی به دولت از سوی رسانه ها زده  شده است، اما دولت از زمان روی کار آمدن از هیچ رسانه ای شکایتی نکرده اما در عین حال، بعضی از رسانه ها مدعی هستند که مورد شکایت دولت قرار گرفتند که این کذب است.

  این کارشناس رسانه ادامه داد: هر رسانه اصلاح طلب و یا اصول گرایی اگر نقد سازنده ای داشته باشد، از آن استقبال می کنیم و بنده شهادت می دهم که از نظر آقای روحانی، بین من به عنوان یکی از اشخاص نزدیک به رییس جمهور و یک روزنامه نگار منتقد هیچ تفاوتی وجود ندارد.

  وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص تلاش های دستگاه دیپلماسی در جهت انتقال نامه اخیر مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و امریکای شمالی نیز گفت: وزارت خارجه و دستگاه دیپلماسی کشور اقدامات بسیار مناسبی در جهت انتقال پیام رهبری به مخاطب خود انجام داده اند اما به دلیل اینکه دولت سعی نکرده از رسانه ها استفاده تبلیغی کند این اقدامات پوشیده باقی مانده است.

  صادق در بخشی از سخنانش به رسانه ملی و نقش آن در جهت تبلیغ دولت نیز اشاره و بیان کرد: امیدواریم رسانه ملی فرصت بیشتری را به انتخاب مردم بدهد و تنها انتظار ما این است که در قواره رسانه ملی ظاهر شود.

  توجه روحانیت به دولت دلگرم کننده است

  وی توجه روحانیت به دولت تدبیر و امید را دلگرم کننده دانست و ابراز کرد: دولت یازدهم با شعار اعتدال مورد اقبال قرار گرفت و در سال ۹۲ نیز مردم به این گفتمان رأی دادند و خوشبختانه اکنون نیز با وجود انتقاداتی که به این دولت می شود اما مورد توجه روحانیت و مردم قرار گرفته است.

  وی با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هر دولتی که روی کار آمد برای نشر پیام انقلاب به اقتضای توانایی خود فعالیت هایی داشته است تاکید کرد: دولت تدبیر و امید نیز در انتقال پیام انقلاب براساس گفتمان اعتدال برآمده از ارزش های اصیل اسلامی توفیقات خوبی داشته است و این مسئله را بنده در استقبال و مشایعت «بانکی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد از روحانی در مجمع جهانی ملل مشاهده کردم، اقدامی که در پروتکل های بین المللی نیست و یا نظیر این مسئله در دیدارهایی که مقامات کشورهای مختلف از رئیس جمهور در حاشیه این مجمع داشته اند گواه بر این مدعاست.

  دولت از رسانه ها برای تبلیغ استفاده نمی کند

  وی اشاره ای به نامه رهبر انقلاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی داشت و ادامه داد: حضور اخیر نتانیاهو در کنگره ملی آمریکا و عدم استقبال مناسب از وی در این کنگره را می توان از آثار انتقال پیام تاریخ ساز رهبری دانست و خوشبختانه رهبر معظم انقلاب نیز سیاست خارجی دولت را به خوبی رصد می کنند و از وضعیت آن احساس رضایت مندی دارند.

  وی با اشاره به اینکه نامه مقام مظعم رهبری به جوانان غرب طی بخشنامه و ابلاغیه به تمامی نمایندگی های رسانه ای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای خارجی و سفارت خانه ها ارسال شده است گفت: یکی از وظایف رسانه ها تبلیغات است و در شرایط موجود دولت به دنبال بازگو کردن خدمات خود از طریق کانال رسانه ها نیست.

  رسانه ملی در قواره خود ظاهر شود

  وی در خصوص رسانه ملی نیز اظهار کرد: امیدوارم رسانه ملی در دوره مسئولیت جدید خود فرصت بهتری برای انتخاب به مردم بدهد و دوره مدیریت گذشته هم اقداماتی صورت گرفت و دولت نیز از رسانه ملی می خواهد که در قواره رسانه ملی ظاهر شود نه بیشتر.

  وی ارتقای دانش سواد رسانه ای برای آحاد مردم را از ضروریاتی دانست که توسط آن جایگاه تبلیغات عملیات روانی در جامعه سست و از بین خواهد رفت و ادامه داد: علاوه بر برگزاری دوره های سواد رسانه ای که از سوی دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای عموم مردم برگزار می شود رسانه ها نیز می توانند در این زمینه یاری دهنده دولت بوده و بخشی از توانشان را در این راستا هزینه کنند تا اخبار صحیح از لابه لای اخبار ناصحیح و کذب برای مردم به خوبی کشف و مشخص شود.

  وی تصریح کرد: برخی معتقدند که تیغ نقد باید به قدری تیز باشد که خونریزی ایجاد کند، اما باید در پاسخ این افراد گفت که قانون محدودیت هایی دارد و نمی توان به صرف اتهام محرز نشده فردی، نام وی را فاش کرد چرا که در این صورت تهمت و افترا به وی وارد ساخته اند.

  دولت یازدهم میراث دار تحریم ها است

  وی با اشاره به اینکه این روزها در خصوص بحث تورم صحبت ها بر سر این است که کاهش تورم چه زمانی برای مردم ملموس می شود، گفت: دولت هیچگاه ادعا نکرده است که قیمت ها را پایین آورده است بلکه وعده داده بود شیب ۴۴ درصدی تورم را به ۲۵ درصد کاهش دهد که در این مسئله موفق شد و شیب آن را به ۸/۱۵ درصد رساند.

  وی افزود: در برخی از کالاها همچون داروهای خارجی بیماران خاص و تجهیزات بیمارستانی کاهش قیمت رخ داده است و این کاهش قیمت ها نیز به سبب طرح سلامت دولت بوده که مورد استقبال مردم نیز واقع شده است.

  وی دولت یازدهم را وارث تحریم ها دانست و ادامه داد: تا زمانی که رونق تولید افزایش نیابد و توزیع درآمد در بین مردم به گونه ای نباشد که تمکن مالی مردم افزایش داشته باشد نمی توان گفت که قیمت ها کاهش داشته و رفاه زندگی مردم نسبت به گذشته بهتر شده است، البته در این رابطه نباید شرایط تحریم ها و کاهش چشمگیر قیمت نفت را نیز نادیده گرفت.

  نبود ازادی رسانه ای در کشور را قبول ندارم

  مشاور رسانه ای رییس جمهور با اشاره به اینکه بحث پیام و انتقال آن از آغاز خلقت مطرح بوده و انسان به عنوان برترین موجود در تولید و انتقال پیام راه های مختلفی را از ابتدا تجربه کرده است گفت: اختراع خط و زبان تحول عظیمی در تولید و انتقال پیام به وجود آورد.

  وی افزود: ایران نیز به دلیل دارا بودن خط و زبان روش خاص خود را برای انتقال پیام داشت که شاهنامه فردوسی در انتقال پیام و صیانت از زبان فارسی و انتقال مفاهیم اسلامی و شیعی یکی از این روش ها بوده است.

  وی تصریح کرد: بررسی رسانه های ایران در دوره مشروطه و به خصوص در دهه ۲۰ تا سال ۱۳۳۲ شمسی به گونه ای بوده که اهرم های قدرت و جریان های سیاسی کوشش کردند تا از رسانه ها برای طرح دیدگاه های خود بیشتر استفاده کنند.

  وی ادامه داد: دهه ۲۰ فرصتی بود که فضای رسانه ای در کشور با رفتن رضا خان باز شده و امکان انتقال پیام بیشتر شد اما پس  از کودتای سال ۳۲ علیه دولت ملی برخی از روزنامه ها توقیف و بسته شدند و فشار بر روی رسانه ها بیشتر شد و این روند تا حدودی تا نهضت امام خمینی در سال ۵۷ ادامه یافت.

  درخشان‌ترین فعالیت رسانه‌ای ایران

  وی با اشاره به اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی فضای رسانه ای برای انتقال پیام انقلاب باز بود به گونه ای افراد از طیف ها مختلف و با نحله های فکری مختلف در تریبون های متنوعی می توانستند بحث و گفتگو داشته باشند اظهار کرد: پس از آغاز جنگ تحمیلی مطالب نشریه انقلاب اسلامی که صاحب امتیازش رئیس جمهور وقت یعنی بنی صدر بود در مقابل آرمان های انقلاب قرار داشت و همین مسئله باعث شد تا شرایط رسانه ای بسته ای در جامعه حاکم شود.

  وی تاکید کرد: درخشان ترین فعالیت اطلاع رسانی کشور در سال های جنگ تحمیلی مربوط به عملیات والفجر ۱۰ بود که در این عملیات حدود ۳۱۹ خبرنگار خارجی برای اولین بار جنایات صدام را از نزدیک رصد کردند و همین مسئله تا حدودی باعث آشکار شدن جنایات صدام در استفاده از سلاح های غیرمجاز جنگی شد.

  وی با بیان اینکه پس از دوران دفاع مقدس تا میانه دهه ۷۰ و در دوره سازندگی شرایط نسبتا آرامی بر رسانه های کشور حاکم بود، چرا که کشور در حال بازسازی بود، ابراز کرد: از میانه دهه ۷۰ به بعد شرایط قدری آشفته شد، رسانه های تندرویی ایجاد شدند که اوضاع را ناآرام کرده بود و از سال ۸۴ به بعد نیز جریان های سیاسی این بار بیشتر از گذشته شروع به استفاده از رسانه ها برای تبلیغات سیاسی خود داشتند.

  وی تصریح کرد: اینکه عده ای می گویند ازادی رسانه ای در کشور وجود ندارد را قبول ندارم، اکنون بیش از ۵۰ خبرگزاری و ۱۰۰ روزنامه مجوزدار در کشور فعالیت می کنند، ما آزادی داریم اما در مقابلش مسئولیت اجتماعی را نیز باید در نظر گرفت و رسانه ها باید ایفا کننده مسئولیت اجتماعی نیز باشند.

  برچسب ها :

  نظرات