آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ , Tuesday 15 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 11545
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۷:۴۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  مسئولان از فتوای رهبری استفاده ابزاری نکنند / آوازخوانی عمومی بانوان غالباً با مفسده همراه است

  آوای شمال/ صبح امروز سایت خامنه ای دات آی آر پیامکی برای مشترکین پیامکی خود با مضمون ذیل ارسال کرد: «حجت الاسلام فلاح زاده، عضو دفتر استفتائات رهبر انقلاب: مسئولان نباید از فتوای مراجع به ویژه رهبر انقلاب استفاده ابزاری کنند / آوازخوانی بانوان در مجامع عمومی غالباً با مفسده همراه است.» این پیامک را […]

  آوای شمال/ صبح امروز سایت خامنه ای دات آی آر پیامکی برای مشترکین پیامکی خود با مضمون ذیل ارسال کرد: «حجت الاسلام فلاح زاده، عضو دفتر استفتائات رهبر انقلاب: مسئولان نباید از فتوای مراجع به ویژه رهبر انقلاب استفاده ابزاری کنند / آوازخوانی بانوان در مجامع عمومی غالباً با مفسده همراه است.»

  این پیامک را می توان واکنش دیرهنگام دفتر رهبری به نقل چند باره ی علی جنتی، وزیر ارشاد از بی اشکال دانستن تک خوانی بانوان طبق فتوای رهبری دانست. پیش از این وزیر ارشاد در پاسخ به انتقادات نمایندگان مجلس در این زمینه گفته بود: «در بحث تک خوانی بانوان نیز اعتراضاتی شد، اما فتوای رهبر معظم انقلاب این است که فرقی بین جمع‌خوانی و تک‌خوانی زنان نیست و اگر مفسده‌انگیز نباشد مشکلی ندارند.» او در صحن علنی مجلس هم گفته بود که در این زمینه مطابق فتوای رهبر انقلاب عمل کرده است.

  با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای (دامه برکاته) متن کامل مصاحبه ی حجت الاسلام و المسلمین فلاح زاده با خبرگزاری رسا در این زمینه به چشم می خورد.

  حجت ‏الاسلام والمسلمین محمدحسین فلاح زاده، رییس ستاد ترویج احکام دین، در گفت‏ وگو با خبرگزاری رسا، با اشاره به صدور مجوزهای وزارت ارشاد به کنسرت‏ های موسیقی با خوانندگی زنان گفت: در ایام گذشته سؤال ‏های بسیاری مبنی بر تک خوانی و آواز‏خوانی بانوان در مجامع عمومی شده است که لازم است به آنها پاسخ داده شود.

  وی افزود: با توجه به این‏که نیمی از جمعیت جهان را بانوان تشکیل می‏ دهند، لازم است شخصیت زن را از دیدگاه فقهی اسلام بررسی کنیم، بدیهی است که بین زن و مرد تفاوت‏ هایی در خلقت و طبیعت موجود است که البته به معنای تبعیض بین این دو در احکام اسلامی نیست.

  رییس مرکز موضوع شناسی فقهی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: خداوند برای بانوان و آقایان تکالیفی قرار داده است که شکستن این حدود الهی به کمال بشر ضربه خواهد زد، زیرا که احکام الهی بر اساس مصالح انسان وضع شده است. وی افزود: ارتباط بین زن و مرد مسلمان دارای محدودیت‏ هایی است که البته به معنای ممنوعیت نیست فقط چارچوبی را بین این دو جنس مشخص می‏کند که در دید اسلام رعایت آنها لازم و واجب است. اما به طور اجمال می‏توان گفت که اصل در تکالیف برای زن تستر و پرهیز نامحرمان در ارتباط‏‏ های غیر ضروری از یکدیگر است، چرا که بسیاری از ارتباطات زن و مرد نامحرم دارای مفسده است.

  عضو ستاد پاسخگویی به استفتائات دفتر رهبر معظم انقلاب با اشاره به فتوای کتاب اجوبه‏ الاستفتائات به نشانی سوال ۱۱ص ۴۶ در بحث خوانندگی بانوان گفت: ایشان در پاسخ به این سؤال آوازخوانی برای بانوان در مجامع عمومی را اگر غنایی نباشد و شنونده نیز به قصد لذت و ریبه به آن گوش ندهد و مفسده ‏ای نیز بر آن مترتب نباشد، حلال می‏ دانند. اما همه آگاه هستند که آوازخوانی بانوان در مجامع عمومی غالبا با مفسده همراه است بنابراین مسؤولان ذی ربط باید در ترویج این نوع فعالیت‏ها تأمل کنند.

  رییس ستاد ترویج احکام با اشاره به فتوای امام خمینی(ره) در این موضوع خاطر نشان کرد: امام خمینی(ره) نیز همین سؤال را در کتاب استفتائات خود جلد سوم صفحه ۲۷۱ به وجود مفسده معلق کرده ‏اند و اگر مفسده ‏ای در بین باشد، بدون تردید حرام است.

  استاد حوزه علمیه قم با اشاره به فتوای دیگر مراجع مبنی بر آوازخوانی بانوان تصریح کرد: بقیه علما و مراجع عظام تقلید نیز در استفتائات خود این حکم را منوط بر نبود مفسده و ریبه دانسته ‏اند. این مبلغ احکام فقهی تصریح کرد: صدور مجوز و درآمد ناشی از این کنسرت‏ها نیز منوط به حکم خود کنسرت است؛ بنابراین اگر کنسرت طبق حکم شرعی حرام باشد صدور مجوز و درآمد ناشی از آن نیز حرام و در غیر این صورت حلال خواهد بود.

  وی در پایان گفت: مسؤولان نباید با استفاده ابزاری از فتوای برخی مراجع به ویژه رهبر معظم انقلاب اهداف خود را پیش ببرند.  

  برچسب ها :

  نظرات