آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ , Monday 22 July 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 11530
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۷:۲۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  خرازی: ندا هیچ انشقاقی در اصلاحات ایجاد نکرد

  آوای شمال/ سید محمد صادق خرازی، دیپلمات خوش پوش و معتبر ایرانی است که در سال جاری به فعالیت حزبی هم روی آورد. تجربه‌ای که می‌تواند به تشکل‌یابی و سازماندهی اصلاح طلبان کمک بیشتری کند. خاصه آنکه هم خرازی و هم اعضای شورای مرکزی حزب ندا بارها اعلام کرده‌اند که نمی‌خواهند حرکتی بر خلاف رای […]

  آوای شمال/ سید محمد صادق خرازی، دیپلمات خوش پوش و معتبر ایرانی است که در سال جاری به فعالیت حزبی هم روی آورد. تجربه‌ای که می‌تواند به تشکل‌یابی و سازماندهی اصلاح طلبان کمک بیشتری کند. خاصه آنکه هم خرازی و هم اعضای شورای مرکزی حزب ندا بارها اعلام کرده‌اند که نمی‌خواهند حرکتی بر خلاف رای جمعی اصلاح‌طلبان و البته رییس دولت اصلاحات انجام دهند. آنها بی‌تفاوت نسبت به القای اختلاف میان اصلاح‌طلبان، درخواست ورود به شورای هماهنگی اصلاحات را هم ارایه کردند تا به عنوان تشکلی ذیل این مجموعه کار خود را ادامه دهند. خرازی روز گذشته پاسخگوی برخی سوالات پایگاه خبری ندای ایرانیان بود:

  پس از انتخابات ۹۲ میان من و برخی دوستان و بزرگان، از جمله ریاست محترم دولت اصلاحات، بحث‌های متعددی درخصوص شرایط سیاسی کشور و ضرورت انسجام یافتن بدنه جوان اصلاح‌طلبان مطرح شد. انسدادی که در رابطه با کار تشکیلاتی پدید آمده بود مشکلاتی جدی در میان اصلاح‌طلبان به ویژه بدنه جوانان این جریان به وجود آورده و مشکلات در بحث‌ها مطرح می‌شد موضوع بسیاری از بحث‌های ما فقد جریان و تشکیلاتی منسجم بود؛ نتیجه‌اش مذاکراتی تدریجی شد که با برخی دوستان اصلاح‌طلب داشتم. با برخی از این دوستان که بعد‌ها با هم ندای ایرانیان را پدید آوردیم، همدیگر را قبلا در جمع‌های اصلاح‌طلبی دیده بودیم و تقریبا یکدیگر را می‌شناختیم. منتها از‌‌ همان اول هدف از جمع شدن ما تشکیل حزب نبود؛ واقعیت این است که به طور تدریجی و در طول مذاکرات مختلف با دغدغه‌های هم آشنا شدیم؛ در ‌‌نهایت به یک دغدغه مشترک که نبود حزب بود، رسیدیم. مذاکراتی میان ما شروع شد و نتیجه مذاکرات پایه‌ریزی تشکیل یک حزب بود.
  همگان دیدند که با تاسیس ندا هیچ اختلاف و انشقاقی در جریان اصلاحات پدید نیامد. اینکه برخی نتوانستند اثبات کنند ندای ایرانیان به دنبال انشقاق از جریان اصلاح‌طلبی بوده است، این امر نشان‌دهنده حقانیت گفتمان ندای ایرانیان است.

  برخی اصولگرایان به من تاخته‌اند و گفته‌اند که بدنه مشارکت و بدل مشارکت را فعال کرده‌ام که آنها هم اشتباه می‌کنند. ما دوست داریم مشارکت و مجاهدین انقلاب اسلامی فعال شوند اما این حزب بدل هیچ کدام از این احزاب نیست. من بار‌ها و بار‌ها گفته‌ام که ما نه با یک زندانی سیاسی موافقیم و نه با حصر؛ البته چارچوب قانون را برای اظهارنظر خودپذیرفته‌ایم؛ چرا که اصلاح‌طلب واقعی بیش از هر چیز قانون مدار است. ما به عنوان اصلاح‌طلب با تخریب و توطئه مخالفیم نه با اظهارنظر آزادانه.

  ما اول در داخل ایران تلاش می‌کنیم، نسلی از فعالان سیاسی که معتقد به گفتمان اصلاح‌طلبی هستند را متشکل کنیم و بعد منطقه‌ای و بین‌المللی کار خواهیم کرد. گفتمان اصلاح‌طلبی توان بسط پیدا کردن و منطقه‌ای و بین‌المللی شدن را دارد؛ معتقدم اصلاح‌طلبی تنها یک گفتمان مخصوص همین زمان نیست. بلکه گفتمان جامع و کاملی است. من از بچه‌های ندای ایرانیان چیزهای زیادی یاد گرفتم، حقیقتا تا امروز نمی‌دانستم که پتانسیل جوانان اصلاح‌طلب ایران آنقدر بالاست. من در طول جلسات مختلف تحت‌تاثیر شخصیت، هویت، نوع فکر و چالش ذهن قرارمی گیرم، آنها مرا جوان‌تر می‌کنند شاید به لحاظ سنی از بقیه پیر‌تر باشم اما واقعا احساس می‌کنم در کنار این جوانان، جوان‌تر از گذشته شده‌ام. این تشکل با این پتانسیل‌های بالقوه قطعا آینده موفقی خواهدداشت.

  منبع روزنامه اعتماد

  برچسب ها :

  نظرات