آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 13 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 1150
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ آذر, ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۵
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  ساکی: ایران به تمامی تعهدات خود طبق توافق ژنو عمل کرده است

  آوای شمال/ «جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روزانه خود تصریح کرد: ایران به تمامی تعهدات خود طبق توافق موقت ژنو (برنامه اقدام مشترک) عمل کرده است. اعتقاد ما همچنان بر این امر است. اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حالی مطرح شد که یکی از خبرنگاران در خصوص ادعاهای نشریه فارن […]

  آوای شمال/ «جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روزانه خود تصریح کرد: ایران به تمامی تعهدات خود طبق توافق موقت ژنو (برنامه اقدام مشترک) عمل کرده است. اعتقاد ما همچنان بر این امر است.

  اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حالی مطرح شد که یکی از خبرنگاران در خصوص ادعاهای نشریه فارن پالیسی از ساکی سوال کرد.

  نشریه آمریکایی فارن پالیسی در مقاله‌ای مدعی شد که ایالات متحده در گزارش به پنل نظارت بر اجرای تحریم‌های ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد مدعی شده که ایران در طی یکسالی که مشغول مذاکره با ۱+۵ بوده در حال تلاش غیرقانونی برای خرید تجهیزات رآکتور آب سنگین اراک نیز بوده است.

  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال تأکید کرد: من این گزارش را دیدم، همه ما این گزارش را صبح امروز مشاهده کردیم. این یک خبر فوری نبود که ما بخواهیم از فعالیت‌های خرید ایران نگران شویم. من معتقدم که این مسئله در گزارش مورد اشاره قرار گرفته است. ما کمتر به جزئیات آن می‌پردازیم. ما مباحثاتی با سازمان ملل و گروهی از سازمانها درباره نگرانی‌هایمان داشته‌ایم. ما به طور دائم درباره این نگرانی خود صحبت کرده‌ایم. ما تحریم‌هایی را در ارتباط با نگرانی‌های خود (علیه ایران) قرارداده‌ایم بنابراین فکر نمی‌کنم اطلاعات جدیدی در این گزارش وجود داشته باشد.

  جن ساکی مجدداً در پاسخ به خبرنگاران که تأکید می‌کرد که ایران توافق موقت ژنو را نقض کرده است، تأکید کرد: ایران به تعهدات خود پایبند بوده است. من درباره جزئیات این گزارش هیچ بحثی نمی‌کنم.

  وی در ارتباط با مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) گفت: همانطور که بارها گفتیم، همانطور که جان کری بارها گفته است، موضوع اعتماد در میان نیست. ایران بارها گفته است و گام‌هایی را برای پیشبرد برنامه‌های خود برداشته‌اند. به همین دلیل برنامه اقدام مشترک حائز اهمیت است زیرا این برنامه (هسته‌ای ایران) را متوقف کرده است و چندین مرحله آن را به عقب رانده است و به همین دلیل توافق جامع حائز اهمیت است.

  ساکی تأکید کرد: به طور قطع نه فقط آمریکا بلکه فرایندی وجود دارد که بر پیروی آنها از توافقات صورت گرفته در برنامه اقدام مشترک نظارت دارد. اگر اینطور نبود ما با قاطعیت درباره این موضوع (سرپیچی ایران از توافق ژنو) حرف می‌زدیم. اما مباحثات خصوصی نیز در حال انجام است. در این گزارش (فارن پالیسی) همچنین آمده است که پیشرفت‌هایی درحوزه دیگر رخ داده است بنابراین این یک داستان طولانی و بلند است و ما به جزئیات آن نمی‌پردازیم.

  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر در زمینه همکاری با رژیم صهیونیستی درباره موضوع ایران تأکید کرد و گفت: به طور قطع ما تعاملات بسیار نزدیکی با شرکای خود در اسرائیل و بنیامین نتانیاهو و همچنین دیگر شرکای خود در سراسر جهان داریم. وزیر خارجه آمریکا و رئیس‌جمهور این کشور به وضوح گفته‌اند که آنها با یک توافق بد (با ایران) موافقت نمی‌کنند.

  ساکی تصریح کرد: «اسرائیل همچنان یک شریک مهم است. ما توافق داریم که به دنبال یک توافق بد نیستیم. در واقع، وزیر خارجه آمریکا اولین کسی بود که این اظهارات را بیان کرد.»

  سخنگوی وزارت خارجه ایران با تأکید بر پایبند بودن ایران به تمامی تعهداتش در قبال توافق موقت ژنو، گزارش فارن پالیسی در خصوص عمل نکردن ایران به برنامه اقدام مشترک را رد کرد.

  نویسنده مقاله فارن پالیسی نتیجه گیری کرده بود که با آشکار شدن اطلاعات پایبند نبودن ایران به توافق موقت ژنو، جبهه مخالف مذاکرات هسته‌ای در ایالات متحده، از جمله اعضای جمهوری خواه کنگره، بر شدت انتقادات خود به مذاکرات دولت اوباما با ایران خواهند افزود. آنها این سوال را مطرح خواهند کرد که در حالیکه ایران در یک سال گذشته و در حین مذاکرات به تعهدات خود پایبند نبوده است، چطور می‌توان به آن اعتماد کرد و انتظار داشت که در دوره طولانی یک توافق جامع به تعهدات خود عمل کند.

  برچسب ها :

  نظرات