آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 21 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 11438
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ اسفند, ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی > فرهنگی
 •   

  ملاک وزارت ارشاد در زمینه موسیقی فتاوا و نظرات مقام معظم رهبری است

  آوای شمال/ علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همایش ملی الگوی توسعه پایدار و متوازن منطقه‌ای که عصر امروز در تالار وزارت کشور برگزار شد، درباره انتقاداتی نسبت به برگزاری کنسرت‌های موسیقی اظهار داشت: در جمع استانداران از فرصت پیش آمده استفاده کرده و تاکید می‌کنم که متاسفانه جریانی که امروز به عنوان […]

  آوای شمال/ علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همایش ملی الگوی توسعه پایدار و متوازن منطقه‌ای که عصر امروز در تالار وزارت کشور برگزار شد، درباره انتقاداتی نسبت به برگزاری کنسرت‌های موسیقی اظهار داشت: در جمع استانداران از فرصت پیش آمده استفاده کرده و تاکید می‌کنم که متاسفانه جریانی که امروز به عنوان جریان ضدهنری در کشور به راه افتاده است و به خصوص در مسئله موسیقی و برگزاری کنسرت‌های موسیقی ما با کارشکنی و مقابله با برخی عناصر روبرو هستیم که به اتکا و استناد به ارزش‌های دینی با ما مخالفت می‌ورزند.

  وی ادامه داد: ضرورت دارد که همه ما به این نکته توجه کنیم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از متولیان امور فرهنگی وظیفه خود را حفاظت از ارزش‌های اسلامی می‌داند و در صدور مجوزهایی که برای نمایش فیلم‌های سینمایی و اجرای تئاتر و هنرهای نمایشی و برگزاری کنسرت‌ها یا اجرای موسیقی سنتی و کلاسیک و پاپ دنبال می‌کند، دقیقا به معیارهای اسلامی و ارزشی پایبند است.

  وزیر ارشاد  افزود: در حوزه موسیقی، اشعار و ترانه‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد در شورای شعر و ادب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد بررسی قرار می‌گیرد و برخی آهنگ‌ها نیز  توسط متخصص دیگری بررسی می‌شود و نهایتا اجرای این موسیقی دیده نمی‌شود و بعد از آن، مجوز لازم صادر می‌شود.

  جنتی گفت: در عین حال نکته‌ای که مورد توجه ما قرار دارد، این است که در حوزه موسیقی و هنرهای دیگر اختلاف نظرهای متعددی وجود دارد و برخی از آقایان ممکن است اگر ما قلمی را به صورت موزون بر روی میز بزنیم، بگویند اشکال شرعی دارد یا مداحی فردی را در ارتباط با ائمه معصومین به آن شبهه شرعی وارد کنند؛ من خودم در گذشته قبل از انقلاب شاهد بودم که مداحی در شب میلاد امیرالمومنین علی(ع) ازجایش بلند شد تا مداحی کند، اما یکی از آقایان علما اشاره کرد که بنشین، این شبهه شرعی دارد.

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  ادامه داد: زمانی که ما در رابطه با مدح امیرالمومنین(ع) اشکال شرعی می‌گیریم، برخی ممکن است موسیقی را حرام بدانند. اما اینجا حکومت اسلامی است و در راس این حکومت اسلامی فردی قرار دارد که مرجع تقلید، هنرشناس و ولی فقیه است و در بین روحانیت قاطعانه می‌گویم که هیچ شخصیتی را نمی‌شناسم که به اندازه مقام معظم رهبری شعر، فیلم و موسیقی بشناسد یا کتاب بخواند. بنابر این ملاک در این زمینه فتاوای سخنان مقام معظم رهبری است.

  برچسب ها :

  نظرات