آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ , Wednesday 15 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 112527
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۴
 • شما اینجا هستید :اخبار استان > اقتصادی
 •   

  لزوم توجه به صادرات و نگهداشت سرمایه‌گذاران داخلی و جوانان از مازندران

  نماینده ولی فقیه در مازندران بر توجه به صادرات توسط نمایندگی وزارت امور خارجه استان تأکید کرد: ارتباط با ۱۵ کشور همسایه می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

  آوای شمال/ آیت‌الله محمدباقر محمدی‌لایینی ظهر امروز در دیدار با مسؤولان وزارت امور خارجه مازندران اظهار کرد: اگر نمایندگی‌های وزارت امور خارجه در استان‌ها فعال باشد می‌توانیم پیشرفت خوبی در خصوص پیشبرد اهداف استان و حتی کشور داشته باشیم.

  وی افزود: در همسایگی ایران ۱۵ کشور وجود دارد که می‌توان از ظرفیت‌شان استفاده کرد و دیگر نیازی به انگلیس و آلمان و فرانسه و غیره خواهیم داشت،توجه به این نکته که فعالیت شما چه تاثیری در روابط تجاری دارد، ضروری است.

  محمدی‌لایینی خاطرنشان کرد: در مازندران بیش از ۳ میلیون تن محصولات باقیمانده داریم باید بدانیم چه مقدار در صادرات موفق بودیم؟ هنوز مشکل زباله استان حل نشده است چرا یک راهکار در خصوص همین زباله‌ها در خارج از منطقه و کشورهایی که همین مشکل را دارند  پیدا نمی‌کنید تا مشکل حل شود؟

  این مسؤول عنوان کرد: سرمایه‌گذران بزرگ در حال خروج از کشور هستند و ما همچنان به‌دنبال سرمایه‌گذار خارجی هستیم که باید پیگیر سرمایه‌گذاران داخلی هم باشیم تا شرکت‌های تولیدی ایجاد بکنند، این کار باید جدی گرفته شود و نمایندگی‌ها در کشورهای همسایه نیز باید فعال باشند.

  وی گفت: ما نباید فقط به واردات فکر کنیم باید به صادرات هم بی‌اندیشیم، صادرات ما در عراق ۱۳.۵ میلیارد دلار است و بسیاری از کشورها علیه ما کارشکنی می‌کنند، ما باید طرحی داشته باشیم تا این کارشکنی‌ها کمترین اثر را داشته باشد.

  محمدی‌لائینی خواستار شد: نمایندگی وزارت خارجه باید کمبودهای استان را بداند و  بتواند با رایزنی‌هایی که وجود دارد مشکلات را کم کند و بداند کسانی که از این استان می‌روند برای چه کاری رفتند؟

   نماینده ولی فقیه در مازندران عنوان کرد‌: باید ظرفیت‌های تحصیلات را در کشور به وجود بیاوریم تا از خروج جوانان جلوگیری شود، متأسفانه جوانان ما به کشورهایی می‌روند که از نظر علمی سطح پایینی دارند، باید بدانیم مشکلات جوانان برای تحصیل در اینجا چیست و آن را حل بکنیم.

  وی یادآور شد: اول باید موضوع صادرات حل شود، با توجه به اوضاع اقتصادی کنونی صادرات که ارزآوری دارد را بیشتر انجام دهیم،توریسم سلامت باید افزایش پیدا کند، چون ما ظرفیت آن را داریم،  ما استعداد خوب پزشکی داریم ولی فضای مناسب برای توریسم سلامت نداریم، در شوراهای راهبردی در امور بین‌الملل از مشاوره شما استفاده خواهیم کرد.

  در ادامه اسرافیل امیری نمایندگی وزارت خارجه در مازندران بیان کرد: ما اگر بتوانیم روابط خود را در حد همسایه‌های دریای خزر محکم کنیم می‌توان رونق خوبی در کشور و منطقه ایجاد کنیم، مازندران با توجه به ظرفیتی که دارد می‌تواند در روابط تجاری با کشورهای همسایه نقش مهمی ایفا کند.

  وی افزود: اکثر‌ افرادی که از مازندران به خارج رفتند بیشتر برای تحصیل بوده است، دو مرکز پزشکی برای توریسم پزشکی در مازندران وجود دارد که یکی مرکز ناباروری حضرت مریم و دیگری بیمارستان حضرت فاطمه‌الزهرا(س)، ما باید به عنوان یک بازیگر مهم در استان نقش مهمی داشته باشیم.

  امیری تأکید کرد: ما می‌توانیم به عنوان مشاوره در امور جهانی و امورخارجه در خدمت شما باشیم، پیشنهاد شورای روابط خارجی و همچنین طرح تهاتر برای کشورهای منطقه با توجه به تحریم به استاندار محترم دادیم.

  برچسب ها :

  نظرات