آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ , Tuesday 14 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 112525
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  احداث ۱۲ بند مشبک سرشاخه‌گیر در شمال کشور بری مدیریت سیلاب

  مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها،مراتع و آبخیزداری کشور گفت: از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، امسال 12 بند مشبک سرشاخه‌گیر در شمال کشور در حال احداث است.

  آوای شمال/به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی نوشهر، ابوالقاسم حسین‌پور اظهار کرد: از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، امسال  ۱۲ بند مشبک سرشاخه‌گیر در شمال کشور در حال احداث است و از این تعداد ۱۰ بند در مرحله بهره‌برداری کامل است.

  وی با اشاره به اینکه حدود ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار از صندوق توسعه ملی برای ساخت این بندها در نظر گرفته شد، افزود: بندهای مشبک سرشاخه گیر یکی از موثرترین سازه‌های مدیریت سیلاب در حوزه‌های آبخیز جنگلی شمال کشور به شمار می‌رود که با کارکرد مناسب، نقش مطلوبی در فیلتر کردن سیلاب، کنترل مواد محموله و بار جامد همراه سیل بویژه کُنده‌ها و پایه‌های ریشه‌کن شده و سرشاخه درختان جنگلی و نیز ترسیب آبرفت‌ها و بار بستر مسیل‌ها دارد.

   مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: سازه‌های مشبک سرشاخه گیر با جلوگیری از انسداد معابر سیلاب و حفظ ظرفیت آب‌گذری پل‌ها، کانال‌ها و مسیل‌ها، عامل مهمی در کاهش خسارات سیل در پایین دست، بویژه در مسیرهای عبوری سیلاب از کانون‌های جمعیتی شهری و روستایی است.

  حسین‌پور منابع طبیعی و آبخیزداری غرب مازندران (نوشهر) بعنوان یکی از ادارات کل فعال در این زمینه که بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است نام برد و افزود: اداره کل منابع طبیعی نوشهر امسال ساخت چهار بند مشبک سرشاخه گیر را در دست احداث دارد.

  وی خاطرنشان کرد: این عملیات در سطح حدود ۱۰۰ هزار هکتار از حوزه های جنگلی سیل خیز شمال کشور قرار دارد.

   مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگلها بیان کرد: حوزه‌های تحت فعالیت سازه‌های مذکور از جمله مناطقی است که در سیل‌های سال گذشته از جمله سیل مهرماه شمال کشور دچار خسارت شده بودند و پیرو بررسی و آسیب‌شناسی در اولویت برنامه مدیریت سیلاب در قالب طرح آبخیزداری و آبخوانداری قرار گرفت و عملیات اجرایی ساخت بندهای مشبک سرشاخه گیر در آن صورت گرفته است.

  وی تصریح کرد: توسعه ساخت اینگونه سازه‌های مدیریت سیلاب در نقاط سیل‌خیز و سیل‌گیر در دستور کار دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها قرار دارد و با توجه به کارآیی و اثربخشی اقدامات صورت گرفته، اعتبارات لازم برای سرمایه‌گذاری در این بخش در سال آینده تقویت می‌شود.

  برچسب ها :

  نظرات