آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ , Sunday 7 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 112518
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۰
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  ترکیه:

  فرانسه حمایت از حفتر را متوقف کند

  وزارت امور خارجه ترکیه به فرانسه اعلام کرد اگر این کشور خواستار ایجاد صلح در لیبی است باید حمایت از خلیفه حفتر را متوقف کند.

  ترکیه: فرانسه حمایت از حفتر را متوقف کند

  آوای شمال/ وزارت امور خارجه ترکیه درباره مشارکت فرانسه در ایجاد صلح در لیبی واکنش نشان داد.

  در بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه آمده است: «اگر فرانسه خواستار ایجاد صلح در لیبی است باید حمایت از “خلیفه حفتر” (فرمانده نیروهای شرق لیبی) را متوقف کند.»

  کنفرانس برلین برای لیبی یکشنبه گذشته برگزار شد و نمایندگانی از آمریکا، روسیه، فرانسه، بریتانیا، چین، آلمان، ترکیه، ایتالیا، مصر، امارات، الجزایر، کنگو و چهار سازمان بین‌المللی و منطقه‌ای شامل سازمان ملل، اتحادیه اروپا، اتحادیه آفریقا و اتحادیه عرب در آن حاضر شدند.

  تصمیماتی که در این کنفرانس برای حل بحران لیبی اتخاذ شد شامل حوزه‌ها و مسائلی مثل اقتصاد و نفت، توقف دخالت خارجی، احترام به تحریم صدور یا استفاده از سلاح، آتش‌بس، منحل شدن شبه‌نظامیان فعال، و از سرگیری روند صلح در لیبی بود.

  هم‌اکنون لیبی تحت اداره دو قدرت است. یکی پارلمان طُبرُق در شرق لیبی و دیگری دولت وفاق ملی در طرابلس (پایتخت) در غرب این کشور که به ترتیب، نیروهای شرق تحت حمایت عربستان، مصر، امارات، فرانسه و روسیه هستند و دولت در طرابلس تحت حمایت ترکیه، قطر و ایتالیاست.

  سازمان ملل، دولت وفاق ملی به ریاست فائز السراج، مستقر در طرابلس را به رسمیت می‌شناسد اما شبه‌نظامیان شرق، تحت فشار عربستان و مصر سعی دارند، با زور نظامی، پایتخت را تصرف کنند. جنگ شرق و غرب لیبی از بهار گذشته آغاز شده و تاکنون ادامه یافته و صدها نفر از طرفین کشته شده‌اند.

  برچسب ها :

  نظرات