آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ , Tuesday 14 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 112327
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۳
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  مرگ خاموش در بهشت پرندگان/ ممنوع شدن خرید و فروش پرندگان مهاجر

  چهار روز از مرگ مشکوک و دسته‌جمعی پرندگان مهاجر در تالاب بین‌المللی میانکاله می‌گذرد با وجود تلاش‌ها برای پیدا کردن دلیل مرگ پرندگان، هنوز علت قطعی مشخص نشده است اما محیط زیست مازندران با صدور اطلاعیه‌ای از ممنوع شدن خرید و فروش پرندگان مهاجر و تصمیم برای تعطیلی بازار فروش پرندگان در فریدونکنار خبر داده است.

  آوای شمال/ تراژدی غم‌انگیزی در تالاب میانکاله رقم خورد که طی روزهای گذشته نگرانی‌های بسیاری به وجود آورد.

  همه ساله این ایام تالاب میانکاله غرق در هیاهوی آواز خوش پرندگان بود اما الان تنها با حزن و اندوه عجین است، اندوهی به مرگ خاموش به هر گوشه که نگاه می‌کنید یا لاشه پرنده‌ای بوده؛ پرنده‌ای که زیبایی‌اش خیره‌کننده بود و انسان با خیره شدن در آن تنها به قدرت خداوند می‌رسید که چگونه پرنده‌ای به این زیبایی همانند سایر موجودات خلق کرده است اما الان چه؟ نه تنها خبری از پرندگان نیست بلکه طبیعت میانکاله غرق در حزن و اندوه است و این را نه تنها ما انسان‌ها بلکه همه پرندگان نیز درک کردند.

  از روز پنج‌شنبه سوم بهمن ماه امسال تلفات غیرعادی پرندگان مهاجر در میانکاله گزارش شده که روز جمعه با حضور ماموران محیط زیست و دامپزشکی مازندران نسبت به جمع‌آوری پرندگان اقدام شد.

  از روز جمعه تعداد لاشه پرندگان به ۵۰۰ قطعه رسید که برخی از مسؤولان از قطع مشاهده لاشه خبر داده بوده این درحالی بوده که نه تنها تعداد لاشه‌ها کم نشده بلکه هر لحظه درحال افزایش است به‌طوری‌که روز گذشته به یک‌هزار و ۸۵۰ قطعه رسیده و براساس گزارش‌ها همچنان ماموران محیط زیست و دامپزشکی مازندران درحال جمع‌آوری و دفن بهداشتی پرندگان هستند.

  از همان پنج‌شنبه نمونه‌برداری انجام و به آزمایشگاه ارسال شد و مشخص بود که نگرانی در ارتباط با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بی‌مورد بوده و تمام فکرها به سمت مسمومیت رفت که گزینه مهم مرگ مشکوک پرندگان بوده است اما هنوز نتیجه نهایی اعلام نشده است.

  در این میان که مرگ مشکوک پرندگان مهاجر نگرانی‌های بسیاری به دنبال داشته است بحث شکار تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شده است و توصیه مسؤولان متولی بر این بوده تا مشخص شدن علت دقیق تلفات، از ورود به تالاب‌ها و شکار پرندگان مهاجر خودداری کرده و همچنین از خرید پرنده پرهیز کنند.

  در چنین شرایطی شنیده شده امروز استاندار مازندران، معاون سیاسی امنیتی استاندار، مدیرکل مدیریت بحران و مسؤولان استانی بازدیدی از میانکاله داشتند اما سؤال این است ماحصل این بازدید چه بوده و همچنین توصیه مسؤولان مبنی بر پرهیز از خرید پرندگان بوده آیا سازوکار هم برای برخورد با فروش پرندگان اندیشیده شده است ؟

  با وجود همه مسائل تنها شکار در شرق استان ممنوع اعلام شده و بازار فروش پرندگان دایر بوده باید دید مرگ مشکوک بیش از ۲ هزار پرنده مهاجر در تالاب میانکاله آیا مسؤولان را به فکر چاره‌ای خواهد انداخت یا خیر؟

  به نظر می‌رسد در چنین شرایطی که همه از تلفات غیرعادی پرندگان مهاجر نگران هستند مسؤولان به جای اینکه اطلاع‌رسانی دقیق و درستی داشته باشند، اطلاع‌رسانی دقیق را بزرگ‌نمایی جلوه داده و به فکر عادی جلوه دادن شرایط موجود هستند به‌طوری‌که مسؤولان پاسخ به سؤال رسانه‌ها را به زمین یک‌دیگر پاس می‌دهند.

  حسینعلی ابراهیمی‌کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران  امروز درباره وضعیت لاشه‌های پرندگان مهاجر در شرق مازندران در گفت‌وگو با  فارس ، اظهار کرد: تعداد لاشه‌های پرندگان مهاجر در حال افزایش است‌.

  وی افزود: چنگر معمولی، کشیم، اردک، باکلان و فلامینگو از گونه‌های تلف شده پرندگان هستند.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران بیان کرد: با توجه به این شرایط شکار تا اطلاع ثانوی در شرق مازندران ممنوع اعلام شده است.

  ابراهیمی‌کارنامی تصریح کرد: همچنین با حضور ماموران محیط زیست و دامپزشکی مازندران بحث جمع‌آوری و دفن بهداشتی لاشه‌های پرندگان در دستور کار قرار دارد.

  مسؤول اداره حیات‌وحش محیط زیست مازندران نیز با بیان اینکه ۱۵ گونه پرنده تلف شدند، افزود: تلفات عمده مربوط به گونه چنگر معمولی بوده در رتبه بعد فلامینگو و هشت نوع مرغابی نیز تلف شدند.

  کوروس ربیعی خاطرنشان کرد: هنوز نظر قطعی در ارتباط با این تلفات غیرعادی اعلام نشده است ولی همچنان درحال جمع‌آوری لاشه‌های پرندگان هستیم.

  مدیرکل دامپزشکی مازندران نیز پیش از این در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به منفی بودن مرگ مشکوک پرندگان به‌دلیل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و نیوکاسل، اظهار کرد: نظر قطعی را نمی‌توان اعلام کرد ولی باتوجه به بررسی‌ها مسمومیت می‌تواند یکی از گزینه‌ها باشد.

  به گزارش فارس، باید دید چه تعداد پرنده دیگر باید جان دهند تا با اندیشیدن چاره‌ای درست برای همیشه به نگرانی‌ها پایان دهیم؟!

  ممنوع شدن خرید و فروش پرندگان مهاجر

  روابط عمومی محیط زیست مازندران نیز دقایق قبل با ارسال اطلاعیه‌ای اعلام کرد؛
  خرید و فروش هرگونه پرنده مهاجرآبزی و کنار آبزی در سطح استان مازندران ممنوع شده  است.

  در این اطلاعیه آمده است؛ با توجه به تلفات غیرعادی پرندگان مهاجر در تالاب بین‌المللی میانکاله و نامشخص بودن علت این تلفات، بنابر تصمیمات اتخاذ شده از سوی ستاد مدیریت بحران مازندران، هر گونه شکار پرندگان مهاجر در شرق استان تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شد.

  توقف فعالیت بازار فریدونکنار

  همچنین به منظور حفظ بهداشت و سلامت انسانی، فعالیت بازار عرضه پرندگان مهاجر در فریدونکنار تا مشخص شدن علت دقیق تلفات، متوقف شده است لذا از تمامی هم‌استانی‌های عزیز درخواست می‌شود، جهت حفظ سلامت خود از خرید و مصرف هرگونه لاشه پرندگان وحشی جداً خودداری کنند.

  برچسب ها :

  نظرات