آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ , Friday 5 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 112325
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۶
 • شما اینجا هستید :اخبار استان > اقتصادی
 •   

  مبارزه زمستانه با آفات و بیماری‌های سیاه ریشه از ۱۰ بهمن ماه

  مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به شرایط آب و هوایی امسال، زمان مناسب شروع مبارزه زمستانه در باغ های سیاه ریشه استان را از 10 بهمن ماه به مدت 3 هفته اعلام کرد.

  آوای شمال/ عبدالرحمن زاغی با اشاره به اهمیت مبارزه زمستانه برای کاهش جمعیت زمستان‌گذران آفات و عوامل بیماری‌زای درختان میوه هسته‌دار و دانه‌دار مانند هلو، شلیل، سیب و گلابی اظهار کرد: امسال با توجه به شرایط آب و هوایی زمان مناسب شروع مبارزه زمستانه در باغ‌های سیاه ریشه استان از ۱۰ بهمن ماه به مدت سه هفته است.

  مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه باغداران قبل از مبارزه زمستانه به کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک‌های گیاهپزشکی مراجعه و بر اساس مشاوره و توصیه‌های کارشناسان، اقدامات کنترلی را انجام دهند، گفت: برای مبارزه با آفت سپردار سفید توت روی درختان سیاه ریشه هلو، شلیل، گردو و کیوی و درختان غیرمثمر مانند توت و بید، هرس سرشاخه‌های آلوده، خارج کردن سرشاخه‌ها از باغ و امحاء آنها در کاهش جمعیت آفت بسیار موثر است.

  وی با اشاره به مبارزه مکانیکی از طریق پاک کردن تنه و شاخه‌های اصلی درختان آلوده با اسکاچ، برس نرم یا گونی آغشته به محلول روغن امولسیون شونده ۲ درصد، افزود: در صورت گسترش آلودگی آفت سپردار توت در سرشاخه‌های درختان میوه و درختان غیرمثمر، روغن‌پاشی درختان آلوده با روغن امولسیون شونده به مقدار ۲ تا ۲٫۵ لیتر در ۱۰۰ لیتر آب حتی الامکان ۱۰ تا ۱۵ روز قبل از بازشدن جوانه‌های گل ضروری است.

  این مسؤول تصریح کرد: انجام مبارزه زراعی شامل شخم سطحی یا پابیل کردن سایه انداز درختان علاوه بر ایجاد تهویه موجب برهم زدن پناهگاه زمستانه آفاتی مانند مگس میوه مدیترانه‌ای و کاهش تلفات و جمعیت انتقالی آنها می شود.

  زاغی تصریح کرد: برای کاهش جمعیت عوامل زمستان‌گذران بیماری‌های قارچی و باکتریایی لب شتری، لکه غربالی و شانکر باکتریایی درختان هسته‌دار هنگام تورم جوانه‌ها و قبل از باز شدن کامل گل‌ها (مشاهده قرمزی یا رنگ صورتی گلبرگ‌ها)، محلولپاشی با سموم مسی مانند اکسی‌کلرور مس یا ترکیب بردو، کاپتان و کولیس به مقدار توصیه شده تاکید می شود.

  وی با اشاره به اینکه مبارزه زمستانه پس از هرس با استفاده از سمپاش مناسب و سموم خریداری شده از فروشگاه‌های مجاز و معتبر بر اساس توصیه کارشناسان گیاهپزشکی انجام شود، خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از اثرات سوء اختلاط ترکیبات مسی با روغن امولسیون شونده، از اختلاط سموم مسی و روغن امولسیون شونده خودداری و فاصله یک هفته‌ای بین روغن پاشی و سمپاشی با ترکیبات مسی رعایت شود.

  زاغی تصریح کرد: برای پیشگیری از خسارات آفات درجه دو مانند کرم خراط و سایر آفات چوبخوار در باغات سیب، گلابی و گردو و افزایش مقاومت درختان به تنش‌های محیطی، باغداران نسبت به مدیریت تغذیه، آبیاری و بهداشت باغ با مشاوره و نظر کارشناسان ذیربط در فصل رشد اقدام  کنند.

  مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران اضافه کرد: برای جلوگیری از اثرات سوء احتمالی، قبل از مبارزه زمستانه به زنبورداران منطقه اطلاع‌رسانی شود تا نسبت به جابجایی کندوها و رعایت نکات ایمنی اقدام کنند.

  وی در پایان توجه به اطلاعات هواشناسی و اطمینان از عدم بارندگی ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از سمپاشی، رعایت نکات ایمنی مانند استفاده از ماسک، لباس مخصوص سمپاشی، کلاه، عینک، دستکش، عدم خوردن، آشامیدن و سیگار کشیدن هنگام سمپاشی و شستن اعضای آلوده بدن پس از اتمام کار با آب و صابون را الزامی دانست و به باغداران توصیه کرد برای کسب اطلاعات و راهنمایی های بیشتر به کارشناسان حفظ نباتات مستقر در مراکز جهاد کشاورزی، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و کلینیک های گیاهپزشکی منطقه مراجعه کنند.

  برچسب ها :

  نظرات