آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ , Tuesday 7 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 112279
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۳
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  «نقشه راه» ائتلاف الصدر برای صیانت از حاکمیت عراق

  ائتلاف سائرون در پارلمان عراق نقشه راه مهمی برای اجرای اصول مربوط به صیانت از حاکمیت عراق و پایان دادن به اشغالگری نیروهای خارجی در این کشور مطرح کرد.

  «نقشه راه» ائتلاف الصدر برای صیانت از حاکمیت عراق

  آوای شمال/ ریاست ائتلاف «سائرون» پارلمان عراق روز شنبه به منظور بررسی بیانیه «مقتدی الصدر» رهبر این ائتلاف و جریان صدر عراق درباره تظاهرات میلیونی ضد اشغالگری روز جمعه نشستی برگزار کرد و چهار موضوع را برای تحقق ضروری خواند.

  به گزارش پایگاه خبری المعلومه، ائتلاف سائرون در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ریاست ائتلاف سائرون نشستی گسترده را  برای بررسی بیانیه مقتدی الصدر مربوط به تظاهرات میلیونی دفاع از حاکمیت عراق در روز جمعه ۲۴ ژانویه ۲۰۲۰ برگزار کرد. در این نشست راه حل‌های مطلوب برای تحقق حاکمیت عراق و ممانعت از هر گونه تجاوزگری بر اساس چارچوب و کانال‌های سیاسی و قانونی مورد بررسی قرار گرفت».

  در ادامه این بیانیه آمده است: «ائتلاف سائرون نقشه راه را برای دستیابی به این مهم تصویب کرد از این طریق که برای تصویب یک طرح قانونی به منظور جلوگیری از وجود هر پایگاه و نیروهای خارجی در خاک عراق تلاش شود و  به کار شرکت‌های امنیتی آمریکایی در عراق پایان داده شود و کار سایر شرکت‌های امنیتی خارجی در عراق سازماندهی شود».

  ائتلاف سائرون ادامه داد: «این ائتلاف تلاش خواهد کرد تا بغداد معاهدات و موافقت نامه‌هایی مبنی بر عدم مداخله یا تجاوز با کشورهای همسایه منعقد کند و همچنین منشورهایی برای همکاری در همه زمینه‌ها از جمله اقتصادی، رسانه‌ای و فناوری و غیره تدوین شود. این کار از طریق ارتباط و هماهنگی با کانال‌های رسمی مربوطه در کشور عراق به ویژه وزارت امور خارجه، وزارت دادگستری و دبیرخانه هیئت وزیران ممکن است آن هم  پس از اینکه پیش‌نویس این معاهدات و توافق نامه‌ها از طریق یک تیم تخصصی بین المللی تهیه شد».

  بر اساس این بیانیه تعدادی کمیته فرعی برای پیگیری اجرای این مراحل با هماهنگی سایر جناح‌های پارلمانی تشکیل خواهد شد

  ائتلاف سائرون تاکید کرد: «این ائتلاف با پذیرش مسئولیت ملی تلاش می‌کند تا عراق را از هرگونه تنگنای سیاسی در امان بگذارد و با بقیه جناح‌های پارلمانی درصدد است تا نقشه راه ملی را پیدا کند که نکات اساسی در بیانیه الصدر را به منظور تکمیل حاکمیت ملی بر خاک عراق را پیاده کند و ما بسیار امیدواریم که نشانه‌های مثبتی وجود داشته باشد که  نقش ملی فراکسیون‌های سیاسی را  در این شرایط استثنایی و مهم تقویت کند و پیام‌های مثبتی را به جامعه جهانی در مورد وحدت عراق و انسجام تصمیم ملی آن بدهد.

  «مقتدی الصدر»، رهبر جریان الصدر عراق و رئیس ائتلاف سائرون این کشور جمعه شب در بیانیه‌ای از معترضان میدان التحریر شهر بغداد، پایتخت عراق گلایه کرد و گفت که دیگر در امور تظاهرات دخالت نخواهد کرد.

  در این بیانیه که در حساب توئیتری الصدر منشر شده است، رهبر جریان الصدر عراق از عراقی‌ها به دلیل مشارکت در تظاهرات میلیونی روز جمعه بغداد که علیه اشغالگری و اقدامات آمریکا بود، تقدیر و تشکر کرد.

  با این حال، مقتدی الصدر  از معترضان میدان التحریر و سایر استان‌‌های عراقی که به تعبیرخودش درباره او «شک کردند» ابراز تأسف و گلایه کرد.

  رئیس ائتلاف سائرون گفت که تاکنون تصور می‌کرد که این معترضان «پشتیبان و تکیه‌گاه» او بودند.

  مقتدی الصدر ادامه داد: «من از هم اینک تلاش خواهم کرد که در امور آن‌ها (معترضان) چه به نفعشان باشد و چه به ضررشان دخالت نکنم تا آن‌ها خود سرنوشت عراق و خطری راکه پیش روی است، ملاحظه کنند؛ خطری که بی‌امان و بی‌رحمانه همه را از داخل و خارج تهدید می‌کند».

  رهبر جریان صدر عراق همچنین از همه سیاستمدارنی که تلاش می‌کنند در مسیر پیشرفت روند تشکیل دولت قوی و مستقل دارای حاکمیت ملی و شفافیت و تخصص کارشکنی کنند، ابراز انزجار و برائت کرد. به گفته او دولت جدید باید بتواند هرگونه اشغالگری و دخالت خارجی‌ها را از سر عراق رفع کند.

  برچسب ها :

  نظرات