آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ , Monday 1 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 112145
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
 • شما اینجا هستید :اخبار استان > اقتصادی
 •   

  سدی که بانک‌ها برای تولیدکنندگان می‌سازند/گل و بلبلی رونق تولید با مصوبات بی‌اثر

  مسؤولان دولتی همواره از حمایت از تولیدکننده و رونق تولید حرف می‌زنند اما آنچه که پیش پای تولیدکننده‌ها است؛ سدی است که ناهماهنگی و قوانینی که از بانک‌ها بنگاه‌های مالی ساخته است.

  آوای شمال/ جلسات ستاد تسهیل با هدف رونق تولید در استان‌های کشور پیگیری می‌شود.

  در استان مازندران بعد از تغییرات مدیریتی در اداره کل صمت نگرش‌های حمایتی افزایش پیدا کرده است، اگرچه گلایه‌ هم در این بخش از جانب تولیدکنندگان وجود دارد ولی براساس آمار و ارقامی که مسؤولان استانی ارائه می‌کنند ظاهرا اوضاع بر وقف مراد است!

  البته تغییراتی در وضعیت تولید کارخانه چوب کاغذ و برخی از واحدهای تولیدی کشور ایجاد شده است  را نمی‌توان نادیده گرفت، افزایش سرمایه ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریالی کارخانه چوب و کاغذ و هدف‌گذاری برای تولید ۵۰ درصد از نیازمندی‌های کشور را از اتفاقات خوب استان می‌توان ذکر کرد.

  در کنار آن بی‌مهری‌ها در بحث تولید و سرمایه در گردش برای این قشر وجود دارد نمی‌توان از کنار آن به راحتی گذشت.

  تاوان کم‌کاری کارمند بانک را بنده باید بدهم؟

  دغدغه بهمن احمدی رئیس هیأت مدیره گروه صنعتی بهمن که با وجود مطرح شدن مشکلاتش  حتی در ستاد رونق تولید کشور راه به جایی نبرده است.

  این تولیدکننده با اعلام اینکه چک ضمانتی بدون تاریخ من توسط بانک برگشت خورده است و به همین دلیل بانک مرکزی چک جدیدی برایم صادر نمی‌کند.

  وی با بیان اینکه بنده بدهی هم به بانک ندارم، افزود: سال ۹۶ یک ال‌.سی باز کردم که پیش از سررسید به تعهدم به بانک عمل کردم اما بانک به دلیل عدم توانایی در تامین ارز مورد نیاز چک ضمانتی‌ام را برگشت زده و تاوان کم‌کاری کارمند بانک را بنده باید بدهم.

  این تولیدکننده با اشاره به اینکه ۳۰ میلیارد تومان از پولی که باید صرف تولید شود را بانک مسدود کرد، گفت: این در حالی است که بنده برای ۷۰۰ میلیون تومان حقوق پرسنل با چالش مواجه هستم.

  محدودیتی در ارائه تسهیلات نداریم

  با همه این مشکلات و دغدغه‌ها احمد حسین‌زادگان استاندار مازندران در پاسخ به این سوال که برای پرداخت تسهیلات رونق تولید چه معیاری را مدنظر قرار دادید، اضافه کرد: به دلیل شرایط خاص اقتصادی ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی در طول دوران بعد از انقلاب بی‌سابقه بوده است.

  وی با اعلام اینکه قانون رفع موانع تولید مترقی و حامی تولیدکننده است، گفت: هم‌افزایی خوبی بین همه سران قوا در حمایت از تولید وجود دارد و حمایت‌های بانکی در امهال و استمهال تسهیلات بانکی انجام می‌شود.

   استاندار مازندران خاطر نشان کرد: برای اعطای تسهیلات به واحدهای تولیدی که کارآفرین واقعی باشند سقف و محدودیتی نداریم، همکاری بانک‌ها،اداره مالیاتی و دستگاه‌های مرتبط وجود دارد.

  وی با اعلام اینکه همه موانع از جلوی پای تولیدکنندگان برداشته شد، افزود: بدهی‌های مالیاتی برای واحدهای تولیدی که دچار مشکل هستند رفع و همکاری بانک‌ها مثبت ارزیابی شده است.

  حسین‌زادگان بیان کرد: کارگروه تسهیل رفع موانع تولید برای رفع اختلاف‌نظر بانک‌ها و تشکیل هیأت حل اختلاف خِبرگان بانکی برای همه استان‌ها از جمله مازندران پیش‌بینی شد و رأی این هیأت‌ها لازم الاجراست.

  وی در پاسخ به این سوال که پیشنهادی برای اجرایی شدن قوانین دست و پاگیر در ستاد تسهیل دارید،گفت: مشکلات را در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مطرح می‌کنیم و اگر مباحثی وجود داشته باشد سعی می‌کنیم از طریق مسؤولان بالادستی این موارد را حل و فصل کنیم.

  با  شرایطی که استاندار اعلام کرده اوضاع تولید گل و بلبل است اما آیا واقعا جلسات ستاد تسهیل آن‌طور که مسؤولان استانی اعلام کردند کاربردی و واقعی و در راستای رفع مشکلات تولیدکنندگان بوده است؟

  با این شرایطی که استاندار اعلام کرده اوضاع تولید گل و بلبل است اما آیا واقعا جلسات ستاد تسهیل آن‌طور که مسؤولان استانی اعلام کردند کاربردی و واقعی و در راستای رفع مشکلات تولیدکنندگان بوده است؟ یکی از تولیدکنندگان که مسائلش در ستاد تسهیل مطرح شده و نتوانست بازخورد مناسبی دریافت کند، تا شاید مدیران  استانی پی به برخی ضعف‌های موجود در فعالیت این ستاد ببرند.

  بی‌اثر بودن مصوبات ستاد تسهیل

  حسن سلیمانی مدیرعامل شرکت سنگ مروارید خزر، گفت: پس از برگزاری جلسات ستاد تسیهل نیاز است که کمیته پیگیری مصوبات هم در این ستاد شکل بگیرد.

  وی خاطر نشان کرد: بعد از بررسی مشکلات در مرحله رسیدگی و عملیاتی روند به کندی پیش می‌رود.

   سلیمانی خاطر نشان کرد: مدیران حاضر در جلسه ستاد با وجود قول برای رفع مشکل اما دوباره همان مسائل و ملاحظات اداری را در دستور کار قرار می‌دهند و عملا مصوبات ستاد را بلااثر می‌کنند.

   با داشتن مصوبه رفع موانع تولید، ستاد تسهیل اقدام خاصی برای برون‌رفت از چالش ایجاد شده انجام نشده است.

  وی با اشاره به مشکلات بیمه‌ای مجموعه خودش با وجود طرح در ستاد تسهیل، بیان کرد: با داشتن مصوبه رفع موانع تولید، ستاد تسهیل اقدام خاصی برای برون‌رفت از چالش ایجاد شده انجام نشده است.

  این تولیدکننده در پاسخ به این سؤال که آیا برای دریافت تسهیلات اقدام کردید و با چه مشکلاتی مواجه شدید، اظهار کرد: بنده نسبت به دریافت تسهیلات اقدام نکردم اما مشکلات تولیدکنندگان در این بخش بسیار جدی است.

  وی در ارتباط با چالش‌هایی که با برخی بانک‌ها داشته، گفت: برخی بانک‌ها بیشتر از اینکه به عنوان کمک‌کار تولید باشند بنگاه‌های سرمایه‌گذاری هستند.

  برچسب ها :

  نظرات