آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ , Monday 13 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 112104
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  مجموعه دلفیناریوم چراغ خاموش فعال شد

  علیرغم اینکه مدتی پیش مدیر روابط عمومی برج میلاد اعلام کرد به دلیل تلف شدن یک دلفین،‌ مجموعه دلفیناریوم تعطیل است اما در حال حاضر مجموعه دلفیناریوم چراغ خاموش فعال شده و فروش بلیت در حال انجام است.

  آوای شمال/اواخر پاییز امسال خبر تلف شدن یک دلفین به نام «آلفا» در مجموعه دلفیناریوم برج میلاد خبرساز شد و همان زمان جاوید کسری مدیر روابط برج میلاد اعلام کرد به دلیل حواشی تلف شدن یک دلفین در مجموعه دلفیناریوم این مجموعه تعطیل است.

  وی افزود: مجموعه دلفیناریوم توسط برج میلاد به پیمانکار اجاره داده شده ولی مجوز فعالیت آنها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سازمان محیط‌زیست صادر کرده است. مدیریت برج میلاد از جنبه‌های حقوقی در حال بررسی بر روی این مسأله است و متاسفانه پیمانکار مجموعه دلفیناریوم مرگ دلفین را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به ما دیر اطلاع داده بودند.

  مدیر روابط عمومی برج میلاد اعلام کرد: به پیمانکار مجموعه دلفیناریوم اعلام کرده‌ایم که برگزاری مراسم در این مجموعه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کنسل کنند و فعالیت این مجموعه تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد بود و در صورتی که تخلف پیمانکار محرز شود، برخوردهای لازم انجام خواهد گرفت و واحد حقوقی برج میلاد پیگیر این موضوع است.

  مسؤول فروش بلیت گفت: این مجموعه اصلاً تعطیل نبوده و پس از تلف شدن یک دلفین، دلفیناریوم با سایر شیرهای دریایی و دلفین دیگر فعالیتش را ادامه داده است و ساعات فعالیت دلفیناریوم چهارشنبه تا جمعه ساعت ۱۹ تا ۲۰ است.

  این در حالی است که محیط زیستی ها مخالف فعالیت دلفیناریوم هستند و نگاه محیط زیست به دلفیناریوم مثبت نیست. شهاب‌الدین منتظمی، مدیر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست از مخالفان فعالیت این مجموعه است.

  وی با بیان اینکه فرایند آموزش و نمایش در دلفیناریوم‌ها باعث ایجاد مشکلات جسمی در حیوانات می‌شود، اظهار داشت: سیاست‌های محیط زیست در خصوص دلفیناریوم‌ها بر اساس نگاه جهانی به این مجموعه‌ها مثبت نیست چون گونه‌های مورد هدف برای آموزش و نمایش مورد آزار قرار گرفته و این آزار و اذیت از دیگر مجموعه‌های حمایت از حیوانات بیشتر است، به همین دلیل سعی ما این است که در خصوص فعالیت دلفیناریوم‌ها سخت‌گیرانه‌تر عمل کنیم و از همین جهت صدور مجوزهای جدید متوقف شد.

  به دلفیناریوم ابلاغ شده که از ادامه فعالیت تا اتخاذ تصمیمات بپرهیزد

  معاون فنی اداره کل محیط زیست استان تهران با بیان اینکه در جریان این بازدید به نماینده غیر رسمی دلفیناریوم ابلاغ شد که نتایج مربوط به نمونه برداری خونگیری و کالبد شکافی این دلفین تلف شده را به محیط‌زیست انعکاس دهند، گفت: بر اساس ابلاغ صورت گرفته فعالیت این دلفیناریوم متوقف شد تا سازمان محیط زیست براساس نتایج آزمایش‌ها تصمیم مقتضی بگیرد.

  کتال محسنی با اشاره به اینکه مسؤولان این دلفیناریوم ادعا می‌کردند تخلفی انجام نداده اند،‌گفت: این در صورتی است که ما معتقدیم نبود نماینده رسمی دلفیناریوم که صاحب اصلی این حیوانات است و به عنوان دامپزشک موقعی معرفی شده تخلف محسوب می شود، هرچند گفته می‌شود بر اساس اختلافات پیش آمده با شهرداری در سال ۹۵ مزایده‌ای برگزار شده و در این مزایده یک پیمانکار جدید معرفی شده است و از اوایل سال ۹۶ سازمان محیط زیست قراردادی توجه می‌شود که قراردادی میانه برج میلاد و پیمانکار جدید بسته شده است.

  تخلفات بی‌شمار دلفیناریوم میلاد

  وی در ادامه تصریح کرد: سازمان محیط زیست در سال ۹۷ اعلام کرده است که پیمانکار جدید را به عنوان مسؤول مجموعه دلفیناریوم نمی‌شناسد و تا زمانی که صلاحیت وی از نظر محیط زیست تایید نشود این نماینده رسمی نخواهد بود.

  معاون فنی محیط زیست استان تهران خاطرنشان کرد: ما اعلام کرده‌ایم که نماینده حاضر در دلفیناریوم را به رسمیت نمی شناسیم، و از آنجایی که دامپزشک مسئول در این مجموعه حضور نداشته تخلف محسوب می‌شود.

  به گفته وی دامپزشک‌های روسی که به عنوان دامپزشک مقیم این مجموعه فعالیت می‌کنند به محیط زیست معرفی نشده‌اند.

  کتال محسنی عدم انعکاس اتفاق رخ داده برای دلفیناریوم این مجموعه را در زمان تلف شدن یکی از تخلفات دلفیناریوم عنوان کرد و گفت: در سال ۹۶ تلف‌شدن شیر دریایی این مجموعه به سرعت به محیط زیست گزارش داده شد و انتظار می‌رفت ‌همزمان با خود اظهاری‌ها، در مقاطع خاص گزارش‌های مناسبی را انعکاس دهند.

  وی خاطرنشان کرد: دغدغه ما در انجام آزمایش‌ها برای روشن شدن علت تلف شدن این دلفین این نیست که چه کسی نمونه برداری را انجام داده بلکه معتقدیم باید تمام پارامترهای مورد نظر در این خود اظهاری گزارش داده می‌شد.

  خط و نشان دلفیناریوم برای ادامه فعالیت

  کتال محسنی با اشاره به اینکه مسؤولان این مجموعه در هفتم دی ماه طی نامه‌ای ادعا کردند که بنا‌بر شرایط زیستی خاص این گونه‌ها در صورت عدم نمایش حیوانات دچار مشکل شده و خسارت وارده به این مجموعه قابل جبران نیز گفت: آنها اعلام کرده بودند اگر مجوز فعالیت مجموعه را لغو کنید باید مجوز صادرات بدهید این در صورتی است که در سالهای گذشته ما مجوز صادرات حیوانات این دلفیناریوم را صادر کرده و هنوز هم این مجوز اعتبار دارد.

  واکنش شورای شهری ها به پنهان کاری مدیران برج میلاد

  الهام فخاری عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت: مدیران برج میلاد در این زمینه پنهان کاری کرده اند چرا که پیش از این اعلام شده بود مجموعه دلفیناریوم تعطیل است.

  وی ادامه داد: به شخصه این موضوع را پیگیری می کنم و زمانی که گزارش اولیه به دستم رسید حتما آن را اطلاع رسانی خواهم کرد.

  اختلاف مدیران شهری و محیط زیستی‌ها بالا گرفت

  مدیران شهری معتقدند دلفیناریوم ظرفیت گردشگری تهران است و حذف آن به صلاح نیست ولی محیط زیستی‌ها نظر دیگر دارند. به ظاهر زور شهرداری بیشتر از سازمان محیط زیست بوده و دلفیناریوم فعالیت خود را چراغ خاموش آغاز کرده است ولی معلوم نیست که این مسأله پایان حواشی مجموعه دلفیناریوم است و یا اینکه سرآغاز بالاگرفتن اختلاف بین سازمان محیط زیست و شهرداری؟

  برچسب ها :

  نظرات