آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ , Tuesday 23 July 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 11208
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۷:۳۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  جان کری: سخنرانی نتانیاهو در کنگره تبدیل به “فوتبال سیاسی” نشود

  آوای شمال/ به گزارش دویچه وله، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه (اول مارس / ۱۰ اسفند) در مصاحبه با  تلویزیون ABC گفت: «طبیعی است که آمریکا به نخست وزیر اسرائیل خوش آمد خواهد گفت و او می‌تواند در اینجا سخن بگوید. روابط امنیتی ما با اسرائیل تا کنون به این اندازه نزدیک […]

  آوای شمال/ به گزارش دویچه وله، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه (اول مارس / ۱۰ اسفند) در مصاحبه با  تلویزیون ABC گفت: «طبیعی است که آمریکا به نخست وزیر اسرائیل خوش آمد خواهد گفت و او می‌تواند در اینجا سخن بگوید. روابط امنیتی ما با اسرائیل تا کنون به این اندازه نزدیک نبوده است.»

  کری افزود که اما دیدار و سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا نبایست تبدیل به “فوتبال سیاسی بزرگ” شود. در ادبیات سیاسی آمریکا “فوتبال سیاسی” به موضوعی گفته می‌شود که احزاب سیاسی مخالف در موردش بحث می‌کنند و از آن بیش از آنچه که در اصل سیاسی باشد، موضوعی سیاسی می‌سازند.

  جان بینر، سخنگوی جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا و از مخالفان شناخته شده اوباما، روز ۲۱ ژانویه از نتانیاهو دعوت کرد به واشنگتن سفر کند تا در کنگره آمریکا درباره خطر برنامه اتمی ایران سخنرانی داشته باشد.

  دعوت از نتانیاهو که بدون آگاهی کاخ سفید انجام گرفته بود اعتراض دولت آمریکا را برانگیخت. مقامات کاخ سفید اعلام کردند که تا چند روز از چنین دعوتی بی‌اطلاع بوده‌اند و این دعوت و پذیرش آن از سوی دولت اسرائیل را تخطی از پروتکل‌های دیپلماتیک می‌دانند.

  کاخ سفید اعلام کرد که در صورت سفر نتانیاهو به آمریکا باراک اوباما با او ملاقات نخواهد کرد. طبق آخرین اخبار، دیداری میان این دو سیاستمدار انجام نخواهد گرفت. نتانیاهو روز یکشنبه تاکید کرد که به اوباما احترام می‌گذارد و به “قدرت روابط میان اسرائیل و آمریکا ایمان دارد”. او همچنین گفت که رفع اختلاف درباره ایران را ممکن می‌داند.

  همچنین جان کری پس از اطلاع از دعوت بدون مشورت با دولت از نتانیاهو گفته بود که با نخست وزیر اسرائیل دیدار نخواهد کرد. اما او در مصاحبه روز یکشنبه خود گفت که شرایطی که در آن از نتانیاهو دعوت به عمل آمده نباید دیگر موجب دعوا باشد.

  کری گفت آنچه در این رابطه رخ داده “عجیب و حتی بی‌سابقه” است، اما دولت آمریکا مایل نیست این قضیه را به موضوع بحث سیاسی تبدیل کند.

  “سفر سرنوشت‌ساز” نتانیاهو

  نتانیاهو در آستانه سفر خود به آمریکا بار دیگر نسبت به خطر ناشی از توافق بد در مورد برنامه اتمی ایران هشدار داد. او که قرار است سه‌شنبه (۳ مارس) در کنگره آمریکا سخنرانی کند، درباره سفر بحث‌انگیز خود به واشنگتن گفت که این سفر را “سرنوشت‌ساز و ماموریتی تاریخی” می‌داند.

  نخست وزیر اسرائیل هنگام دیداری نمادین از “دیوار ندبه”، از اماکن مقدس یهودیان در اورشلیم (بیت‌المقدس)، گفت: «وظیفه من است که امنیت اسرائیل را تامین کنم.»

  وزیر امور خارجه آمریکا نیز یکشنبه تاکید کرد: «توافق بدی با ایران صورت نخواهد گرفت.» او گفت که اسرائیل به علت توافق اتمی موقتی که تا الان با ایران برای محدود کردن برنامه اتمی این کشور حاصل شده، امن‌تر از گذشته است.

  کری ادامه داد: «و اینکه مطمئن باشیم که ایران نمی‌تواند بمب اتم تولید کند استانداردی است که ما در مورد هر توافقی در نظر خواهیم گرفت.» کری گفت که اما باید به دیپلماسی شانس داده بشود.

  همچنین موشه یعلون‌، وزیر دفاع اسرائیل، روز یکشنبه گفت که سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا آخرین شانس برای متوقف کردن توافق خطرناک با ایران است. یعلون به تلویزیون اسرائیل گفت که کنگره آمریکا قدرت تاثیرگذاری بر مذاکرات را دارد.

  اسرائیل برنامه اتمی ایران را خطری بزرگ برای موجودیت خود می‌داند و خواستار توقف کامل غنی‌سازی اورانیوم در ایران است.

  قرار است که ایران و گروه کشورهای ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) تا ماه ژوئیه به توافق نهایی برسند.

  برچسب ها :

  نظرات